reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej jest rozpatrywany w ramach postępowania nieprocesowego. Wniosek powinien spełniać takie same warunki jak pozew, z tym, że zamiast pozwanego należy wskazać zainteresowanych w sprawie.

Zobacz: Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Sam wniosek powinien oprócz, wyraźne wskazania stron, powinien jeszcze zawierać określone elementy. Treść tego pisma można zatytułować „Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej”. Esencją pisma powinno być sformułowane żądanie, czyli to czego się domagamy.

Księgi wieczyste

Sporządzając wniosek należy również pamiętać o księgach wieczystych. Ustanowienie drogi koniecznej zawsze dotyczy nieruchomości, a w ich przypadku do wniosków dotyczących nieruchomości ujawnionych w KW lub dla których prowadzony jest zbiór dokumentów, należy dołączyć odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów (art. 607 Kodeksu postępowania cywilnego).

Wnoszę o ustanowienie drogi koniecznej na nieruchomości będącej własnością …………………, położonej w ……………., KW nr …….. na rzecz właściciela nieruchomości, położonej w ………………………., KW nr …...

Oględziny

Ustanowienie drogi koniecznej powinno być, zgodnie z wymaganiami Kodeksu cywilnego, dokonane z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości pozbawionej dostępu oraz z jak najmniejszym obciążeniem nieruchomości przez które pobiegnie droga konieczna. Takie wymagania oznaczają, iż w większości wypadku przed wydaniem orzeczenia sąd będzie musiał, w asyście biegłego geodety dokonać oględzin nieruchomości.

Zobacz serwis: W sądzie

Wynagrodzenie

W trakcie pisania wniosku należy pamiętać także o tym, że ustanowienie drogi koniecznej odbywa się za stosownym wynagrodzeniem. Warto również w żądaniu pozwu wpisać proponowane wynagrodzenie.

Opłaty i koszty

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej powinien być prawidłowo opłacony. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata ta wynosi 200 zł.

Zobacz serwis: Opłaty i koszty

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama