REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks postępowania cywilnego

main image
Kodeks postępowania cywilnego jest zbiorem przepisów dotyczących procedury cywilnej. Jest to jeden z najważniejszych aktów prawnych w Polsce.

Zobacz serwis: Polskie kodeksy

Kodeks postępowania cywilnego

Kodeks postępowania cywilnego to akt prawny regulujący postępowanie w sprawach cywilnych. Sprawy te obejmują stosunki z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych i inne sprawy, do których przepisy kodeksu stosuje się z mocy ustaw szczególnych (np. ochrona konkurencji i konsumentów, prawo autorskie).

Źródła prawa procesowego cywilnego

Do innych źródeł prawa procesowego cywilnego można zaliczyć m.in. Konstytucję, która stanowi, że jej przepisy stosuje się bezpośrednio, a także ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych i Kodeks pracy.

Podstawowe regulacje

Najważniejszą formą rozpoznawania spraw cywilnych jest proces. Jest on właściwy dla większości spraw. Obok trybu procesu ogólnego, kodeks wyróżnia także postępowania odrębne, m.in. dla spraw gospodarczych, małżeńskich i o naruszenie posiadania.

Oprócz trybu procesowego, sprawy mogą być rozpatrzone w postępowaniu nieprocesowym. Dotyczy to m.in. spraw z zakresu: prawa osobowego (np. ubezwłasnowolnienie), prawa rodzinnego, opiekuńczego i kurateli (np. przysposobienie), prawa rzeczowego (np. zasiedzenie) czy prawa spadkowego.

Kodeks reguluje także postępowanie przed sądami polubownymi, postępowanie zabezpieczające i postępowanie egzekucyjne.

Zobacz: Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA