REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownica w ciąży

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego

Pracownikowi, który chce sprawować opiekę nad małym dzieckiem przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu zależy, od tego czy dziecko którym będzie opiekował się rodzić jest dzieckiem niepełnosprawnym.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od ilości dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. Z większego urlopu może skorzystać pracownica, która urodziła więcej niż jedno dziecko w czasie porodu.

Jaki będzie wymiar urlopu dodatkowe urlopu macierzyńskiego w 2011 roku

Od początku 2010 roku pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu ma wzrastać z każdym rokiem.

Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pracownicy, zarówno matka jak i ojciec, którzy skorzystali z urlopu wychowawczego nie muszą martwić się o swoje zarobki po powrocie do pracy. Pracodawca musi im zapłacić tyle, ile otrzymywali przed pójściem na urlop.

REKLAMA

Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku zgonu dziecka?

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Jaki zasiłek w związku z pracą w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

W przypadku, gdy przed urlopem macierzyńskim pracownica była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy i wykonuje pracę w czasie dodatkowego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego powinna zostać zmniejszona odpowiednio do proporcji wymiaru czasu pracy podjętej w czasie urlopu dodatkowego do wymiaru czasu pracy wykonywanej przed urlopem macierzyńskim.

Jaki zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w czasie urlopu wypoczynkowego?

W przypadku, gdy pracownica urodziła kolejne dziecko w czasie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.

Świadczenia rehabilitacyjne podczas ciąży

Pracownice w ciąży mają prawo do zasiłku rehabilitacyjnego, który przysługuje po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli kobieta jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Status bezrobotnego dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży lub po porodzie nie będzie mogła zostać skreślona z rejestru urzędu pracy.

Praca zarobkowa podczas urlopu wychowawczego

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, czy mimo wszystko mogę podjąć pracę np. na umowę zlecenia? Czy muszę o tym informować pracodawcę? Czy jest jakiś przepis prawny stanowiący o tym?

Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy (art. 179)

Pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia kobiety ciężarnej na inne stanowisko, jeśli wykonuje ona pracę zabronioną lub też jeśli przedłożyła zaświadczenie lekarskie, że ze względu na ciążę nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy.

Stwierdzenie ciąży (art. 185)

Zaświadczenie o stanie ciąży może być wydane przez każdego lekarza. Nie ma w tym zakresie żadnych uwarunkowań formalnych.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego? (art. 180)

Urlop macierzyński ustanowiony został w celu zapewnienia matce dziecka powrotu do sprawności psychofizycznej po przebytym porodzie oraz oczywiście w celu umożliwienia matce osobistej opieki nad dzieckiem w jego pierwszych dniach życia.

Powrót do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego (art. 186(4))

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może z niego zrezygnować w dwojaki sposób. Po pierwsze na podstawie porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - jeśli zgodę na taką rezygnację wyrazi pracodawca. Po drugie pracownik może jednostronnie zrezygnować z dalszego przebywania na urlopie wychowawczym. Rezygnacja jest skuteczna, o ile pracownik zawiadomi pracodawcę o swoim zamiarze najpóźniej na 30 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (art. 183(2))

Omawiany przepis reguluje kwestie powrotu do pracy po skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Obniżenie wymiaru czasu pracy na urlopie wychowawczym (art. 186(7))

Omawiany przepis nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia wniosku uprawnionego pracownika i obniżenie wymiaru czasu jego pracy, nie więcej jednak niż o połowę obowiązującego go wymiaru.

Dodatkowy urlop macierzyński (art. 182(1))

Dodatkowy urlop macierzyński jest urlopem fakultatywnym, przysługującym po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Przysługuje pracownikowi od 1 stycznia 2010 r.

Prawo do przerwy w pracy pracownicy karmiącej piersią

Zgodnie z art. 187 § 1 Kodeksem pracy, pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługują na okres tego karmienia przerwy w pracy, a ich wymiar uzależniony jest od czasu pracy i liczby dzieci.

Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2008 r. (II PZP 2.08), jeżeli w danym zakładzie pracy nie działa organizacja związkowa, bądź nie reprezentuje ona praw pracownicy w ciąży, to można z nią dyscyplinarnie wypowiedzieć umowę o pracę.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w czasie ciąży

Ciąża jest dla pracownicy okresem szczególnej ochrony. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownicy w ciąży odpowiednie warunki pracy. Jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie ciąży.

Niepełnosprawna pracownica w ciąży

Pracownik niepełnosprawny jest pracownikiem szczególnie chronionym, podobnie jak pracownica w ciąży. Niepełnosprawna pracownica w ciąży jest podwójnie chroniona przez przepisy prawa pracy.

Zakaz pracy w porze nocnej (art.178(1))

Pracownica w okresie ciąży nie może wykonywać pracy w porze nocnej. Ustawodawca wprowadzając taki zakaz miał na celu ochronę dobra jakim jest zdrowie pracownicy oraz zdrowie poczętego a nienarodzonego dziecka.

Ochrona pracownicy w ciąży (art.177)

Kobiety - pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Zakaz pracy kobiet w ciąży w nadgodzinach i w porze nocnej (art.178)

Pracownica w ciąży podlega szczególnej ochronie prawnej. Pracodawca może ją zatrudniać tylko w określonych godzinach.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem (art. 176-189)

Dział ósmy reguluje głównie ochronę pracy kobiet w związku z macierzyństwem. Tytuł działu akcentuje także możliwość korzystania z uprawnień wychowawczych przez pracowników, jednak większość opisanych praw z samej swej natury może przysługiwać tylko kobietom.

Zasiłek dla pracownicy w ciąży w Hiszpanii


Pracując w Hiszpanii warto wiedzieć, że podobnie jak w innych krajach europejskich kobiety w ciąży mają prawo do specjalnego zasiłku.

Ciąża a praca w godzinach nadliczbowych

Obowiązki pracodawcy związane z rodzicielstwem zaczynają się już w okresie ciąży pracownicy. Stosunek pracy kobiet w ciąży podlega szczególnej ochronie.

Dyscyplinarne zwolnienie kobiety w ciąży

Przepisy prawa pracy przyznają pracownikom szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Powiązane z tymi uprawnieniami obowiązki pracodawcy rozpoczynają się już w okresie ciąży pracownicy.

Kogo nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych

Praca wykonywana poza obowiązującymi pracownika godzinami pracy wymaga od pracownika zwiększonego wysiłku. Polecenie wykonywania takiej pracy jest dla pracownika nie wiążące i nie może odmówić jego wykonania. Obowiązkiem pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, a pozostawanie i wykonywanie pracy po godzinach jest tego przykładem. Jednak nie każdemu pracownikowi można zlecić pracę po godzinach.

Kiedy pracownik ma prawo do dodatków wyrównawczych?

Dodatek wyrównawczy jest uzupełnieniem wynagrodzenia związanym ściśle z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko pracy. Stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie, a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika.

Jakie uprawnienia ma kobieta w ciąży

Prawo pracy w sposób szczególny traktuje kobietę w ciąży. Przykładami specjalnego traktowania jest m.in. zakaz rozwiązania stosunku pracy, czy urlop macierzyński.

Sytuacja kobiet w ciąży w pracy

Kobieta będąca w ciąży zatrudniona na podstawie umowy o pracę korzysta z bardzo silnej ochrony prawnej. Dotyczy ona szczególnie zakazu wypowiadania stosunku pracy w okresie ciąży. Ponadto może dotyczyć zakazu wykonywania prac niebezpiecznych dla zdrowia czy w porze nocnej, a także obowiązku udzielenia zwolnienia na czas wykonywania badań lekarskich. 

REKLAMA