REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekty ustaw, Sąd najwyższy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Izba Odpowiedzialności Zawodowej rozpoczyna działalność

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Przepadek pojazdu - projekt zmian w Kodeksie karnym

Projekt zmian w Kodeksie karnym zakłada między innymi wprowadzenie do ustawy przepisów dotyczących przepadku pojazdu mechanicznego lub jego równowartości w przypadku popełnienia przestępstwa w ruchu drogowym.

Działalność lecznicza wykonywana przez DPS - projekt

W poniedziałek do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej. Nowelizacja dotyczy świadczeń zdrowotnych oferowanych przez domy pomocy społecznej.

Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone

Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.

REKLAMA

Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?

Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.

Urlop ojcowski ma zostać przedłużony

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?

Zasady wykonywania kar więzienia do zmiany

Szereg zmian dot. więziennictwa i mających polepszyć warunki bezpieczeństwa więzień oraz ochronę przed sprawcami najcięższych przestępstw, a także poszerzyć stosowanie systemu dozoru elektronicznego - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli Kodeksu karnego wykonawczego.

Zmiany w Kodeksie karnym. MS zmienia zdanie po publikacjach "DGP"

Wraca próg przepołowienia między wykroczeniem a przestępstwem przy kradzieży paliwa, miliony od pijanych kierowców nie zasilą Funduszu Sprawiedliwości, a sąd nie będzie musiał orzekać nawiązki na ten fundusz od sprawcy pobicia.

REKLAMA

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Podwyższenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.

Zmiany dla rodziców na rynku pracy i osób bezrobotnych

Ważne zmiany w działaniach urzędów pracy zakłada projekt ustawy o aktywności zawodowej. Jakie rozwiązania przewidziano dla osób bezrobotnych? Co z rodzicami powracającymi na rynek pracy?

Jakie zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym?

13 czerwca 2022 r. Prezydent podpisał nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Co się zmieni?

Notarialny nakaz zapłaty - planowane rozwiązania

Notarialny nakaz zapłaty to nowe narzędzie, które ma m.in. zapewnić obywatelom szybsze dochodzenie roszczeń.

Prawo spadkowe do zmiany, czyli zapowiadana nowelizacja KC

Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego przewiduje ważne zmiany w prawie spadkowym. Mają one przeciwdziałać niektórym przeszkodom, które występują w postępowaniach spadkowych.

Krajowy Rejestr Mediatorów - MS zapowiada nowe przepisy

Krajowy Rejestr Mediatorów ma uporządkować rynek mediacji w Polsce. O planowanych zmianach mówił podczas międzynarodowej konferencji o mediacji wiceminister Marcin Romanowski.

System kaucyjny w Polsce - założenia

Założenia systemu kaucyjnego, który ma funkcjonować w Polsce przedstawił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Co obejmie system kaucyjny? Jak zostanie określona wysokość kaucji?

Zagraniczny akt urodzenia, w którym wpisani są rodzice tej samej płci - projekt

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt dotyczący zagranicznych aktów urodzenia, w których rodzice są tej samej płci.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą zmiany

Orzekanie o niepełnosprawności powróci do stanu sprzed pandemii. Co do zasady nie będzie możliwe wydanie orzeczenia bez osobistego badania.

Mobilny odpowiednik dowodu osobistego - będą nowe przepisy

Dokument elektroniczny, obsługiwany przy użyciu aplikacji „mObywatel” ma służyć jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego.

Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany

W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).

Praca zdalna coraz bliżej uregulowania w Kodeksie pracy

Praca zdalna nie była dotychczas uregulowana w Kodeksie pracy. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że nowe regulacje zastąpią przepisy o telepracy. Jakie obowiązki przy poleceniu pracy zdalnej będzie miał pracodawca?

Algorytmy SI pod kontrolą związków zawodowych?

Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, przewiduje obowiązek pracodawcy udzielenia stronie społecznej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji stanowiących bazę dla algorytmów lub systemów sztucznej inteligencji, a które wpływać mogą na warunki pracy.

Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany

Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN

Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE

KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.

Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego

Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego - wyrok SN

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego przysługuje, gdy wszystkie przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika - wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2021 r., sygn. akt III PSKP 22/21.

Projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS przyjęty przez Sejm

28 kwietnia 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Celem ustawy jest umożliwienie dwustronnej komunikacji organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów zagrażają prawom przedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan wystosowała list do premiera i prezesa UOKiK w sprawie zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Według Lewiatana proponowane zmiany zagrażają prawom przedsiębiorców.

Projekt reformy ustroju sądów powszechnych

Projekt reformy ustroju sądów powszechnych trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Jakie są jego założenia?

Nowe usługi online przed ślubem i po rozwodzie

Nowe e-usługi dla obywateli mają dotyczyć m.in. złożenia oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem czy zapewnień o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego.

Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu umowy a dodatkowe odszkodowanie

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2021 r. (II PSKP 1/21) uznał, że w razie naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę może przysługiwać dodatkowe odszkodowanie ponad przyznane wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wyrządzenie szkody przez pracodawcę musi nastąpić wskutek celowego naruszenia przesłanek rozwiązania umowy o pracę.

Brak porozumienia ws. dalszych losów Izby Dyscyplinarnej SN. Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej?

Sejm rozpoczął w czwartek prace nad pięcioma projektami ustaw zakładających m.in. likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Posłowie jednak nie doszli do porozumienia, złożyli więc podczas debaty sejmowej wnioski o odrzucenie wszystkich pięciu projektów w tej sprawie.

Ewidencja ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej

Ewidencję w systemie teleinformatycznym ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej i tych, które przybyły do Polski bez opieki zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji specustawy.

Komisja Ustawodawcza pozytywnie o projekcie ustawy o zawodzie psychologa

Sejmowa Komisja Ustawodawcza w środę pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy o zawodzie psychologa i o samorządzie zawodowym psychologów wraz z autopoprawką. Tym samym został on uznany za konstytucyjny.

Specustawa Ukraina - praca i działalność gospodarcza

Specustawa Ukraina czyli projektowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera ułatwienia w podjęciu pracy i prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Jakie rozwiązania przewiduje?

Kiedy Sejm zajmie się ustawami sądowymi, dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

Sejm ma do rozpatrzenia pięć projektów ustaw sądowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jej likwidacja m.in. warunkuje wypłatę pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy przez Komisję Europejską.

Systemowa analiza przypadków śmierci dzieci - projekt RPD

Rzecznik Praw Dziecka przedstawił projekt systemowej analizy przypadków śmierci dzieci. Do najważniejszych rozwiązań należy powołanie rady ekspertów, która będzie badać okoliczności tragedii i uzupełnienie uprawnień rzecznika o możliwość występowania w sprawach karnych.

Koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium będą wyższe

Koszt wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium za turnus wzrośnie od 10,5 zł do 42 zł. Tak wynika z projektu, który trafił do konsultacji publicznych.

Ochrona sygnalistów - kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Na jakim etapie są prace legislacyjne dotyczące ochrony sygnalistów? Kim są sygnaliści? Co z ochroną osób zgłaszających?

Umowa na okres próbny – zmiany 2022

Umowa na okres próbny może ulec ważnym zmianom od sierpnia 2022 roku. Ile trwa umowa na okres próbny? Kiedy będzie można ją przedłużyć? Czy będzie można zawrzeć kolejną umowę próbną z tym samym pracownikiem?

Skarga nadzwyczajna o wpisie hipoteki przymusowej na 27 mln zł na lokalach po upadłej spółdzielni uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą spośród 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od wpisów hipoteki przymusowej na lokalach po upadłej spółdzielni. Postanowił wykreślić wpis z hipoteki - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o głośną sprawę upadku kołobrzeskiej spółdzielni.

Urlop opiekuńczy od 2022 roku – nowość w Kodeksie pracy

Urlop opiekuńczy wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy. Może obowiązywać już od sierpnia 2022 roku. Komu i kiedy będzie przysługiwał? Ile dni można wykorzystać?

Urlop z powodu siły wyższej – nowość w Kodeksie pracy

Urlop z powodu siły wyższej, de facto zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, znajduje się w projekcie Kodeksu pracy. Nowy urlop może wejść w życie już w sierpniu 2022 roku.

Wpis do księgi wieczystej z krótszym czasem oczekiwania

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w przepisach o dokonywaniu wpisów hipotek w księgach wieczystych. Mają one być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe.

Projekt zmian w Kodeksie pracy - konsultacje społeczne

Projekt zmian w Kodeksie pracy jest na etapie konsultacji społecznych. Jakie zmiany w prawie pracy przewiduje?

Emerytury pomostowe - jakie zmiany?

Wniosek o emeryturę pomostową będzie można złożyć jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Co jeszcze ma się zmienić?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a za niska składka - SN

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a opłacenie za niskiej składki - czy do końca 2021 r. był to powód ustania ubezpieczenia i ZUS mógł odmówić wypłaty zasiłku chorobowego? Sąd Najwyższy wydał wyrok w odpowiedzi na pytanie prawne.

Uprowadzenie dziecka za granicę - zmiany w procedurze cywilnej

W razie wniesienia przez właściwy organ skargi kasacyjnej nowe przepisy umożliwią wstrzymanie z urzędu wykonania prawomocnego postanowienia sądu, które nakazuje, aby dziecko wróciło do państwa miejsca stałego pobytu.

Kary za niektóre przestępstwa będą wyższe

Zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej zakłada reforma Kodeksu karnego. Zmiany mają też objąć pijanych kierowców.

REKLAMA