Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?

Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.

Alimenty natychmiastowe - projekt ustawy

W uzasadnieniu projektu czytamy, że nowe rozwiązania mają zmierzać do wzmocnienia ochrony dobra dziecka przez wprowadzenie instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, ponieważ chodzi o jak najszybszy dostęp do należnych dziecku świadczeń.

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym stanie prawnym nie ma alimentów natychmiastowych. W pozwie o alimenty można za to wnosić o udzielenie ich zabezpieczenia na czas trwania postępowania, tj. do czasu wydania prawomocnego orzeczenia. Taki wniosek winien być przez sąd rozpoznany niezwłocznie.

Planowana zmiana ma polegać na dodaniu nowego art. 133(1) k.r.o., który stanowi wprowadzenie do polskiego prawa rodzinnego i opiekuńczego instytucji alimentów natychmiastowych, co ma służyć sprawniejszemu zagwarantowaniu należnych małoletnim środków utrzymania. Co istotne alimenty natychmiastowe mają dotyczyć tych dzieci, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych, które przed wejściem w życie ustawy nie występowały o zasądzenie alimentów. Oznacza to, że alimenty natychmiastowe nie będą dotyczyły sytuacji, w których dochodzi się podwyższenia lub obniżenia alimentów.

Kwota alimentów natychmiastowych

Zgodnie z założeniami projektu dziecku mają przysługiwać natychmiastowe świadczenia alimentacyjne w wysokości:

 1. 38% kwoty przeliczeniowej względem jednego dziecka,
 2. 34,5% kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
 3. 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
 4. 27,5% kwoty przeliczeniowej na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
 5. 24% kwoty przeliczeniowej na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Kwota przeliczeniowa stanowi dwukrotność́ minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2207) na następny rok, podzieloną przez sumę̨ liczby 2 i współczynnika dzietności ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny za rok poprzedni. Minister Sprawiedliwości będzie ogłaszał, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku wysokość kwoty przeliczeniowej oraz wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych na następny rok kalendarzowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy alimenty na dziecko?

Projekt zakłada, że maksymalny wiek, do którego należą się alimenty będzie wynosił 25 lat.

Postępowania nakazowe alimentacyjne

Planuje się też wprowadzić tzw. postępowania nakazowe alimentacyjne. Sąd ma rozpoznawać sprawę w takim postępowaniu na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie, o ile okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie będą potwierdzonym dołączonym do pozwu oświadczeniem powoda lub jego przedstawiciela ustawowego o:

 1. uzyskiwanych dochodach;
 2. kosztach utrzymania;
 3. licznie dzieci, pochodzących od tych samych rodziców, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych;
 4. niewywiązaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda;
 5. niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód lub o separację.

REKLAMA

Takie oświadczenie strona powoda będzie składała pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań uregulowanej w art. 233 Kodeksu karnego. Pozew będzie składany na urzędowym formularzu. W treści pozwu powód powinien wskazać́ dowody na poparcie swoich twierdzeń́. Do pozwu nie dołącza się̨ dowodów z wyjątkiem aktu urodzenia powoda. Rozpoznanie sprawy będzie następowało na posiedzeniu niejawnym.

Sąd będzie wydawał alimentacyjny nakaz zapłaty, jeżeli strona dochodzi natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych. W wypadku żądania zasądzenia natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych za okres przed dniem wniesienia pozwu lub kwoty odmiennej od ustawowej wysokości natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych lub w razie braku innych podstaw do wydania alimentacyjnego nakazu zapłaty, przewodniczący wyznaczy rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.

Powództwo w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym sąd ma rozpoznawać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia. Alimentacyjny nakaz zapłaty będzie stawał się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W przypadku wniesienia zarzutów, sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

  Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

  REKLAMA

  Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

  Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

  W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

  Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

  REKLAMA