REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Rejestr Mediatorów - MS zapowiada nowe przepisy

Krajowy Rejestr Mediatorów - MS zapowiada nowe przepisy
Krajowy Rejestr Mediatorów - MS zapowiada nowe przepisy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Rejestr Mediatorów ma uporządkować rynek mediacji w Polsce. O planowanych zmianach mówił podczas międzynarodowej konferencji o mediacji wiceminister Marcin Romanowski.

Krajowy Rejestr Mediatorów

- Pracujemy nad budową Krajowego Rejestru Mediatorów, który uporządkuje rynek mediacji w Polsce. Będzie powszechnie dostępną bazą, umożliwiającą znalezienie mediatora specjalizującego się w konkretnej kategorii spraw – powiedział Marcin Romanowski.

REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości wziął udział w Poznaniu w międzynarodowej konferencji „Profesjonalizacja zawodu mediatora i mediacji”, zorganizowanej przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

- Zależy nam, by możliwa stała się elektroniczna komunikacja z sądem i wymiana tą drogą dokumentacji, dzięki logowaniu do systemu przez profil epuap i certyfikowanemu podpisowi – podkreślił Marcin Romanowski.

Profesjonalni pełnomocnicy, mediatorzy, pracownicy naukowi i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości podczas dwudniowej konferencji dyskutowali m.in. o mediacji jako skutecznym wsparciu sądów, o odpowiedzialności cywilnej mediatora, etyce oraz o instytucji mediacji w innych krajach.

Szkolenia dla mediatorów

REKLAMA

Wiceminister Marin Romanowski mówił o organizowanych w całym kraju szkoleniach dla mediatorów i kandydatów na mediatorów, panelach dyskusyjnych i seminariach. Przeprowadzono już kilkanaście szkoleń, w których uczestniczyło prawie 300 osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczestnicy konferencji zostali także poinformowani o prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości pracach dotyczących m.in. zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz przygotowywanym projekcie rozporządzenia o Krajowym Rejestrze Mediatorów.

Marcin Romanowski podziękował też adwokaturze za zaangażowanie w promocję alternatywnych metod rozstrzygania sporów, w tym za inicjatywy Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz lokalnych ośrodków mediacji utworzonych przy izbach adwokackich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA