REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przestępstwo, Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

Jazda niezgodna z przepisami to niechlubna praktyka wielu kierowców samochodów firmowych. Okazuje się, że brawura za kierownicą może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także do utraty pracy. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika, jako powód wpisując utratę prawa jazdy?

Prawo jazdy 2013 – egzamin teoretyczny

Od 19 stycznia 2013r. na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawiły się nowe pytania. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w 2013 r. składa się z dwóch części. Różni się poziom trudności pytań oraz punktacja za poszczególne pytania.

Prawo jazdy 2013 - zmiany

Od 19 stycznia 2013 r. znacznie zmienią się zasady uzyskania prawa jazdy przez kierowców. Jakie zmiany od 2013 r. czekają na kierowców? Czy trudniej będzie zdać na prawo jazdy? Jaki organ wyda kierowcy prawo jazdy?

Informacje z KRK szybciej trafią do sądu

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada przepływ elektronicznych odpowiedników dokumentów pomiędzy sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym.

REKLAMA

Redukcja punktów karnych od 2013 roku

Od 19 stycznia 2013 r. zmienią się zasady, na podstawie których kierowcy będą mogli zredukować punkty karne. Nowe rozporządzenie m.in. podwyższa cenę kursu reedukacyjnego dla kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych.

Co grozi za jadę autem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Zdania kierowców, na temat zapinania pasów bezpieczeństwa są podzielone. Część z nich uważa, że zapięte pasy znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa, a inni utożsamiają je z przymusem i niewygodą. Czy warto zapinać pasy i co grozi za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Nowe pomysły rządu, czyli wyższe mandaty i obowiązkowa wymiana opon na zimówki

Politycy z PO planują zmiany dotyczące wysokości mandatów drogowych. Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma już kilka pomysłów zmian w przepisach dla kierowców.

Co dzieje się z niezapłaconym mandatem?

Nawet najlepszym kierowcom zdarza się czasem otrzymać mandat za wykroczenia drogowe. Z różnych powodów odkładamy zapłacenie mandatu na później, a niekiedy całkiem o tym zapominamy. Poniżej wyjaśniamy, co się dzieje z niezapłaconym mandatem.

REKLAMA

Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Niepłacenie alimentów jest problemem wielu samotnie wychowujących dzieci rodziców. Skuteczną metodą na zmuszenie dłużnika do płacenia alimentów jest możliwość odebrania mu prawa jazdy za niepłacenie alimentów. Kiedy prawo jazdy może zostać zabrane?

Nowa kategoria prawa jazdy, a limit punktów

Uzyskanie dodatkowych uprawnień do kierowania pojazdami nie wpływa w żaden sposób na limit czy stan posiadania punktów karnych otrzymanych za wykroczenia drogowe.

Pomoc dla ofiar przestępstw - gdzie ją uzyskać?

Ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatną pomoc w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

W ciągu ostatnich trzech lat zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Polsce jest ustabilizowana, jednak wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Od 2006 roku nie przekracza ona 33%, z czego za pierwszym razem zdaje średnio tylko co trzecia osoba. Reszta albo powtarza egzamin aż do skutku lub wyczerpania możliwości portfela, albo rezygnuje w przekonaniu, że nie nadaje się do prowadzenia auta.

Kiedy warto nie przyjąć mandatu?

W 2011 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierowców 2 642 141 mandatów karnych. Każdemu kierowcy przysługuje prawo do odmówienia przyjęcia takiego mandatu, ale nie wszyscy z niego korzystają. Kiedy warto nie przyjąć mandatu i z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Podrabiane towary - odpowiedzialność prawna

W przypadku podrabianych towarów mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności, na jaką naraża się podmiot naruszający uprawnienia wynikające z ochrony znaków towarowych.

Uwaga kierowcy! Szykują się podwyżki mandatów

Mandaty dla kierowców łamiących przepisy mocno wzrosną. Do sejmu niebawem ma trafić nowelizacja ustawy dotycząca podwyżki mandatów. Za niektóre wykroczenia zapłacimy nawet dwukrotnie więcej.

Prawo jazdy 2013 - każdy musi wymienić dokument

Wymiana prawa jazdy w 2013 r. będzie obwiązywała każdego. Wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami – pojawią się również nowe wzory prawa jazdy i innych dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zobacz jak będzie wyglądać nowe prawo jazdy i kiedy trzeba będzie wymienić obecny dokument. Koniec z bezterminowym prawem jazdy.

Nowa ustawa ograniczy nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza nowe typy przestępstw dotyczących nielegalnego zatrudnienia.

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

Wymiar sprawiedliwości gotowy na EURO 2012

Czy pseudokibice przeszkodzą w rozgrywkach? Jak polski wymiar sprawiedliwości przygotował się do Euro 2012?

Wszystko o kumulacji punktów karnych

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego – nie pozostawia wątpliwości, kumulacja punktów karnych jest jak najbardziej możliwa i limitowana tylko ułańską fantazją kierowców.

Sposoby zachowań w sytuacji korupcyjnej - poradnik

Gdy przedsiębiorca znajdzie się w sytuacji zagrożenia korupcyjnego, konieczna staje się umiejętność połączenia przepisów prawa i wynikających z nich procedur lub algorytmów postępowania. Dlatego też w kolejnej części opracowania przedstawiono propozycje postępowania w takich sytuacjach.

Korupcja w świetle badań i statystyk

Od roku 2000 widoczna jest tendencja wzrostowa liczby stwierdzonych przestępstw korupcyjnych.

Nowy wzór prawa jazdy w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. Kierowcy będą mogli wymieniać swoje dokumenty składając wniosek do starosty.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Rozwijanie programów antykorupcyjnych w przedsiębiorstwie - poradnik

Każda organizacja doceniając wagę problemu korupcji powinna zdecydować się na podjęcie działań minimalizujących ryzyko w tym zakresie. W tym celu powinien zostać stworzony program antykorupcyjny wewnątrz organizacji.

Ściganie przestępstwa zgwałcenia bez wniosku

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, które mają ułatwić ofiarom przestępstwa zawiadomienie o jego popełnieniu.

Odpowiedzialność cywilna i dyscyplinarna za korupcję

Czyn korupcyjny może spowodować powstanie szkód o charakterze majątkowym. Przyjęcie łapówki implikuje również odpowiedzialność dyscyplinarną osoby przyjmującej korzyść, mającej status pracownika.

Okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną w przypadku korupcji

Bezkarność oznacza, że organ ścigania nie wszczyna postępowania karnego przeciwko osobie, która wręczyła łapówkę, natomiast wszczęte umarza. Z dobrodziejstwa bezkarności mogą skorzystać jedynie sprawcy przekupstwa, nawet gdy z inicjatywą łapówki wyszedł dający, który następnie złożył stosowne zawiadomienie.

Pojęcie korupcji w ujęciu ogólnym i prawnym

Rozróżniamy korupcję w węższym znaczeniu, tj. na użytek prawa karnego materialnego oraz w znaczeniu społeczno-ekonomicznym. Podział taki stosuje się, ponieważ prawo karne wymaga precyzyjnego, jednoznacznego języka, zaś dla celów np. prewencyjnych wystarczające jest używanie szerszego pojęcia.

Okoliczności zaostrzające odpowiedzialność w przypadku korupcji

W pewnych przypadkach sprawca przestępstwa naraża się na wyższą odpowiedzialność karną. Dotyczy to zarówno przestępstwa sprzedajności, jak i przekupstwa.

Zjawisko korupcji: kim jest funkcjonariusz publiczny?

Dla bytu przestępstw sprzedajności i przekupstwa, osoba wręczająca korzyść musi mieć świadomość pełnienia przez drugą stronę funkcji publicznej.

Okoliczności łagodzące i wypadki mniejszej wagi w przypadku korupcji

Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on organowi ścigania informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.

Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista

O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą.

Niekaralne formy korupcji

Do niekaralnych form korupcji możemy zaliczyć nepotyzm, kumoterstwo i konflikt interesów. Jak rozpoznać takie zachowania?

Dziecko na rowerze – przepisy i zasady

Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerze z reguły bardzo wcześnie. Kiedy jednak mogą zostać uczestnikami ruchu? Kiedy muszą być pod opieką dorosłych, a kiedy mogą jeździć samodzielnie?

Regulacje prawne dotyczące korupcji - poradnik

Najczęściej spotykaną formą korupcji jest łapownictwo. Płatną protekcją jest zaś podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy.

Obrońca w postępowaniu karnym skarbowym

Ponieważ w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, także przepisy dotyczące ustanawiania i roli obrońcy w procesie karnym odnoszą się do procesu karnego skarbowego. W toku postępowania karnego osoba oskarżona zawsze może korzystać z pomocy obrońcy.

Pobyt za granicą a postępowanie karnoskarbowe w Polsce

Kiedy możliwy jest proces karnoskarbowy bez udziału sprawcy czynu? Przeczytaj poradę Eksperta.

Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musi zastosować się do rygorów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - dla kogo?

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją prawa karnoskarbowego, nieznaną powszechnej procedurze karnej i wykroczeniowej. Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności spełnia funkcję analogiczną jak akt oskarżenia.

Czy mogę odwołać się od wyroku w sprawie karnoskarbowej?

W postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej. Oznacza to, iż reguły obowiązujące w postępowaniu odwoławczym o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, poza kilkoma wyjątkami, są zasadniczo zbieżne z regułami ogólnymi procedury karnej.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Kodeks karny skarbowy opisuje dwie formy czynów zabronionych: przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Zgodnie z tą ustawą czyn należący do przestępstw i wykroczeń skarbowych jest społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a jego sprawcy może być przypisana wina umyślna, ewentualnie także nieumyślna – o ile ustawa wyraźnie to przewiduje.

Jak wybrać szkołę jazdy na motocyklu?

Większość Ośrodków Szkolenia Kierowców obecnie oferuje również kursy na prawo jazdy kategorii A. Żeby jednak nie zmarnować czasu i pieniędzy, warto wybrać szkołę, która nie tylko przygotuje nas do egzaminu, ale i nauczy dobrych podstaw jazdy na motocyklu.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Do kursu nie powinno się podchodzić jak do przykrego obowiązku, który należy „odbębnić” zanim legalnie będzie można wsiąść na motocykl. W trakcie odpowiednio przeprowadzonego szkolenia kursant może się naprawdę dużo nauczyć.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Najważniejszą częścią egzaminu na prawo jazdy są zawsze zadania praktyczne. Warto znać je wcześniej i mieć je na uwadze, gdy uczymy się jeździć.

Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl – kiedy wchodzą w życie? Co się zmieni?

Zamieszanie wokół nowej Ustawy o Kierujących Pojazdami trwa już kilka lat. Zaplanowane zmiany są rewolucyjne – ustawodawcy przewidzieli aż cztery różne kategorie prawa jazdy na jednoślady i rygorystyczne ograniczenia wiekowe.

Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Zgodnie z art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie znacznej ilości narkotyków podlega surowszej odpowiedzialności karnej od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Kiedy posiadana ilość narkotyków będzie znaczna?

Redukcja punktów karnych 2012

Redukowanie punktów karnych jest możliwe po ukończeniu szkolenia organizowanego przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. 2012 rok to ostatni, w którym istnieje taka możliwość. Od 2013 roku nie będzie możliwe zredukowanie punktów karnych.

REKLAMA