REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy 2013 – prawo jazdy na motocykl

Jarosław Krasnodęmbski
Prawo jazdy na motocykl
Prawo jazdy na motocykl

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 roku trudniej będzie uzyskać prawo jazdy na motor. Przepisy nowej ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wprowadzają nowe kategorie i podnoszą wiek upoważniający kandydata do jazdy na motocyklu. Zmiany dotyczące prawa jazdy dla motocyklistów weszły w życie 19 stycznia 2013 r.

Nowe kategorie prawa jazdy

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wprowadza nowe kategorie prawa jazdy. Dla motocyklistów interesujące są informacje dotyczące kategorii AM, A1, A2 i A.

REKLAMA

Kategoria AM

Kategoria AM powstanie w miejsce dotychczasowej karty motorowerowej. Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM będzie trzeba mieć skończone 14 lat. Kategoria AM będzie uprawniała do jazdy motorowerem oraz czterokołowcem lekkim - popularnym quadem. Uzyskanie prawa jazdy kategorii AM będzie wiązało się z ukończeniem kursu i zdaniem egzaminu państwowego.

Kategoria A1

Kategoria A1 będzie uprawniała do jazdy na określonych rodzajach motocyklu. Aby móc starać się o prawo jazdy kategorii A1 trzeba będzie mieć skończony 16 rok życia.

Osoba, która uzyska prawo jazdy kategorii A1 będzie mogła prowadzić następujące rodzaje motocykli:

  1. motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, 
  2. motocykl trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  3. pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM – motorower, quad

Kategoria A2

Kategoria A2 będzie umożliwiała kierowanie motocyklami o większej mocy od tych z kategorii A1. Aby móc starać się o prawo jazdy kategorii A2 będzie trzeba mieć ukończony 18 rok życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach kategorii A2 kierowca będzie miał możliwość poruszania się następującymi pojazdami:

  1. motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  2. motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  3. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Zobacz: Prawo jazdy 2013 – egzamin teoretyczny


Kategoria A

Kategoria A będzie dostępna dla osób, które ukończyły 24 rok życia. Osoba posiadająca kategorię A będzie mogła poruszać się wszelkimi motocyklami oraz pojazdami z kategorii AM – motorowery i quady.

Należy jednak wspomnieć, że osoba która będzie posiadała prawo jazdy kategorii A2 przez co najmniej 2 lata, nie będzie musiała czekać do 24 roku życia, aby móc ubiegać się o prawo jazdy kategorii A. ograniczenie dotyczące posiadania odpowiedniego wieku będzie dotyczyło osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2.

Prawo jazdy na motocykl

Jak widać uzyskanie pozwolenia na prowadzenie wszystkich rodzajów motocykli zostanie znacznie utrudnione. Amatorzy motocykli, którzy zechcą przejść przez wszystkie kategorie zaczynając od AM a kończąc na kategorii A będą musieli w sumie wydać o wiele więcej pieniędzy na kursy i egzaminy niż do tej pory.

Co więcej dokument prawa jazdy będzie ważny przez 15 lat, po tym okresie będzie trzeba wyrobić sobie nowy.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 – odbiór prawa jazdy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA