| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2013 > Prawo jazdy 2013 – prawo jazdy na motocykl

Prawo jazdy 2013 – prawo jazdy na motocykl

W 2013 roku trudniej będzie uzyskać prawo jazdy na motor. Przepisy nowej ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wprowadzają nowe kategorie i podnoszą wiek upoważniający kandydata do jazdy na motocyklu. Zmiany dotyczące prawa jazdy dla motocyklistów weszły w życie 19 stycznia 2013 r.

Nowe kategorie prawa jazdy

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wprowadza nowe kategorie prawa jazdy. Dla motocyklistów interesujące są informacje dotyczące kategorii AM, A1, A2 i A.

Kategoria AM

Kategoria AM powstanie w miejsce dotychczasowej karty motorowerowej. Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM będzie trzeba mieć skończone 14 lat. Kategoria AM będzie uprawniała do jazdy motorowerem oraz czterokołowcem lekkim - popularnym quadem. Uzyskanie prawa jazdy kategorii AM będzie wiązało się z ukończeniem kursu i zdaniem egzaminu państwowego.

Kategoria A1

Kategoria A1 będzie uprawniała do jazdy na określonych rodzajach motocyklu. Aby móc starać się o prawo jazdy kategorii A1 trzeba będzie mieć skończony 16 rok życia.

Osoba, która uzyska prawo jazdy kategorii A1 będzie mogła prowadzić następujące rodzaje motocykli:

  1. motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, 
  2. motocykl trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  3. pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM – motorower, quad

Kategoria A2

Kategoria A2 będzie umożliwiała kierowanie motocyklami o większej mocy od tych z kategorii A1. Aby móc starać się o prawo jazdy kategorii A2 będzie trzeba mieć ukończony 18 rok życia.

W ramach kategorii A2 kierowca będzie miał możliwość poruszania się następującymi pojazdami:

  1. motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  2. motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  3. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Zobacz: Prawo jazdy 2013 – egzamin teoretyczny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »