Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy 2013 – prawo jazdy na motocykl

Jarosław Krasnodęmbski
Prawo jazdy na motocykl
Prawo jazdy na motocykl

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 roku trudniej będzie uzyskać prawo jazdy na motor. Przepisy nowej ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wprowadzają nowe kategorie i podnoszą wiek upoważniający kandydata do jazdy na motocyklu. Zmiany dotyczące prawa jazdy dla motocyklistów weszły w życie 19 stycznia 2013 r.

Nowe kategorie prawa jazdy

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wprowadza nowe kategorie prawa jazdy. Dla motocyklistów interesujące są informacje dotyczące kategorii AM, A1, A2 i A.

REKLAMA

Kategoria AM

Kategoria AM powstanie w miejsce dotychczasowej karty motorowerowej. Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM będzie trzeba mieć skończone 14 lat. Kategoria AM będzie uprawniała do jazdy motorowerem oraz czterokołowcem lekkim - popularnym quadem. Uzyskanie prawa jazdy kategorii AM będzie wiązało się z ukończeniem kursu i zdaniem egzaminu państwowego.

Kategoria A1

Kategoria A1 będzie uprawniała do jazdy na określonych rodzajach motocyklu. Aby móc starać się o prawo jazdy kategorii A1 trzeba będzie mieć skończony 16 rok życia.

Osoba, która uzyska prawo jazdy kategorii A1 będzie mogła prowadzić następujące rodzaje motocykli:

  1. motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, 
  2. motocykl trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  3. pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM – motorower, quad

Kategoria A2

Kategoria A2 będzie umożliwiała kierowanie motocyklami o większej mocy od tych z kategorii A1. Aby móc starać się o prawo jazdy kategorii A2 będzie trzeba mieć ukończony 18 rok życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach kategorii A2 kierowca będzie miał możliwość poruszania się następującymi pojazdami:

  1. motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  2. motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  3. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Zobacz: Prawo jazdy 2013 – egzamin teoretyczny


Kategoria A

Kategoria A będzie dostępna dla osób, które ukończyły 24 rok życia. Osoba posiadająca kategorię A będzie mogła poruszać się wszelkimi motocyklami oraz pojazdami z kategorii AM – motorowery i quady.

Należy jednak wspomnieć, że osoba która będzie posiadała prawo jazdy kategorii A2 przez co najmniej 2 lata, nie będzie musiała czekać do 24 roku życia, aby móc ubiegać się o prawo jazdy kategorii A. ograniczenie dotyczące posiadania odpowiedniego wieku będzie dotyczyło osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2.

Prawo jazdy na motocykl

Jak widać uzyskanie pozwolenia na prowadzenie wszystkich rodzajów motocykli zostanie znacznie utrudnione. Amatorzy motocykli, którzy zechcą przejść przez wszystkie kategorie zaczynając od AM a kończąc na kategorii A będą musieli w sumie wydać o wiele więcej pieniędzy na kursy i egzaminy niż do tej pory.

Co więcej dokument prawa jazdy będzie ważny przez 15 lat, po tym okresie będzie trzeba wyrobić sobie nowy.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 – odbiór prawa jazdy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

    W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

    Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

    Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

    Edukacja prawna

    Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

    Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

    Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

    REKLAMA

    Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

    Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

    Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

    To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

    Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

    Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

    Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

    Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

    REKLAMA

    Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

    W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

    PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

    Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

    REKLAMA