| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2013 > Prawo jazdy 2013 - zmiany

Prawo jazdy 2013 - zmiany

Od 19 stycznia 2013 r. znacznie zmienią się zasady uzyskania prawa jazdy przez kierowców. Jakie zmiany od 2013 r. czekają na kierowców? Czy trudniej będzie zdać na prawo jazdy? Jaki organ wyda kierowcy prawo jazdy?

Ustawa o kierujących pojazdami została uchwalona przez Sejm RP w dniu 5 stycznia 2011 r. Niestety jej wdrożenie wiązało się ze znacznymi zmianami w funkcjonowaniu zarówno ośrodków kształcenia kierowców jak i Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Jednym z głównych celów realizowanych przez tę ustawę jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/126/WE w sprawie praw jazdy oraz do działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Po prawo jazdy do starosty

Nowa ustawa zmienia schemat podejmowanych czynności jakie kierowca zobowiązany jest podjąć, aby uzyskać prawo jazdy. Dotychczas kandydat wybierał się do ośrodka kształcenia kierowców i zapisywał na kurs. Niestety na kurs trafiały również osoby, które nie powinny być do szkolenia dopuszczone np. z powodu zakazu prowadzenia pojazdów. Oświadczenie jakie kandydat składał w praktyce było trudno zweryfikować i mimo przeszkód formalnych kandydat trafiał na kurs. Po wejściu w życie ustawy chętni na uzyskanie prawa jazdy będą zgłaszali się do starosty. Wniosek będzie mógł być zgłoszony przez Internet. Starosta na podstawie takiego wniosku, po dokonaniu weryfikacji dokumentów będzie generował w systemie teleinformatycznym profil kandydata na kierowcę. W przypadku niespełnienia wymagań ustawowych do rozpoczęcia szkolenia albo niespełnienia wymagań ustawowych do wydania uprawnień dla osób niepodlegających procesowi szkolenia, profil nie zostanie wygenerowany.

Na szkolenie będzie można się zgłosić do dowolnie wybranego ośrodka szkolenia kierowców.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Ośrodek szkolenia kierowców, przed rozpoczęciem szkolenia, będzie pobierał wygenerowany wcześniej profil kandydata na kierowcę za pomocą systemu teleinformatycznego, a po zakończeniu szkolenia aktualizował go o dane potwierdzające ukończenie odpowiedniego szkolenia. Tak zaktualizowany profil kandydata na kierowcę umożliwi przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy. Osoby, dla których wygenerowano profil będą mogły zapisać się na egzamin przez Internet. Po zdanym egzaminie ośrodek egzaminowania zaktualizuje za pomocą systemu teleinformatycznego profil kandydata na kierowcę o dane dotyczące uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego. Na podstawie zaktualizowanego w systemie teleinformatycznym profilu kandydata na kierowcę starosta wyda decyzję o nadaniu uprawnień do kierowania pojazdami, a następnie zamówi prawo jazdy u producenta tych dokumentów. Prawo jazdy, podobnie jak obecnie, będzie mogło być przekazane osobie wnioskującej o nie drogą pocztową.

Zobacz serwis: Rejestracja samochodu

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »