REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiar sprawiedliwości gotowy na EURO 2012

Sąd./ Fot. Fotolia
Sąd./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy pseudokibice przeszkodzą w rozgrywkach? Jak polski wymiar sprawiedliwości przygotował się do Euro 2012?

Dyżury sędziów i urzędników, nowe przepisy prawa – polski wymiar sprawiedliwości jest przygotowany na Euro 2012.

REKLAMA


Ministerstwo Sprawiedliwości oraz prezesi sądów dokonali niezbędnej analizy i następnie podjęli działania organizacyjne zmierzające do zapewnienia na czas Turnieju UEFA EURO 2012 dostatecznej liczby sal rozpraw, obsługi administracyjnej i obsady sędziowskiej.


W wyniku tych działań na czas trwania Turnieju zapewniono gotowość na terenie miast gospodarzy rozgrywek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie – 130 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 99 sal rozpraw i 282 urzędników sądowych,

  • w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego Warszawa – Praga  – 39 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 50 sal rozpraw i 99 urzędników sądowych,

  • w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku – 78 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 60 sal rozpraw  i 132  urzędników sądowych,

  • w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu – 51 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 36 sal rozpraw  i 85  urzędników sądowych,

  • w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu – 50 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji ok.30 sal rozpraw  i 63 urzędników sądowych.


Służba Więzienna  już od dłuższego czasu przygotowuje się do specyficznej sytuacji jaka może mieć miejsce w czasie trwania Turnieju. 

Zobacz: Nowe przestępstwa przed EURO 2012


W Centralnym Zarządzie Służby Więziennej realizowany jest projekt „Służba Więzienna w Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012”. Uwzględniono w nim wszystkie przewidywane zadania i problemy, które mogą być związane z mistrzostwami, w tym zapewniono właściwą liczbę miejsc do przyjęcia ewentualnych zatrzymanych. Zauważyć należy, że zwiększona liczba osadzeń w aresztach śledczych może mieć miejsce jedynie wtedy, gdyby zaistniały zdarzenia pociągające konieczność stosowania tymczasowego aresztowania w stosunku do większej grupy osób. Spodziewać się należy, ze naruszenia porządku prawnego w czasie mistrzostw będą raczej dotyczyły czynów zabronionych o lżejszym charakterze.

Sprawy o przestępstwa rozpoznawane w trybie przyspieszonym nie muszą się wiązać ze stosowaniem środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a sprawy o wykroczenia tylko w nielicznych przypadkach kończą się orzeczeniami kary aresztu.


Ponadto, warto przypomnieć, że Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie uczestniczyło w przygotowaniu tzw. specustawy – przepisów prawa wprowadzonych w związku z przygotowaniami do Euro 2012.

Zobacz serwis: Sprawy karne


To z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości do Kodeksu karnego wprowadzono m.in.: obowiązujące już zmiany mające na celu przeciwdziałanie szkodliwym społecznie zjawiskom, jakie stanowią fałszywe alarmy oraz kradzieże i akty wandalizmu dotyczące elementów infrastruktury technicznej:


Art. 224a:


„Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.



Karalne są też wszelkie „fałszywe alarmy”, które wywołały niepotrzebne czynności organów wymienionych w tym przepisie. Podkreślenia wymaga, że przyjęte unormowanie obejmuje zatem także te „fałszywe alarmy”, które wywoływane są choćby w budynkach szpitali, sądów i prokuratur, ale także na lotnisku, czy dworcu kolejowym. Tym samym odpowiedzialność sprawcy będzie warunkowana poprzez nie samą okoliczność spowodowania „alarmu”, ale konkretny skutek, którym są niepotrzebne działania służb.


W art. 254a zawarte jest rozwiązania nakierowane na skuteczną walkę ze złodziejami elementów infrastruktury technicznej, a także z osobami dokonującymi aktów wandalizmu.


art. 254a:


„Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA