| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Redukcja punktów karnych od 2013 roku

Redukcja punktów karnych od 2013 roku

Od 19 stycznia 2013 r. zmienią się zasady, na podstawie których kierowcy będą mogli zredukować punkty karne. Nowe rozporządzenie m.in. podwyższa cenę kursu reedukacyjnego dla kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego od 2013 r. zmienią się zasady redukcji punktów karnych, dla osób które przekroczyły limit 24 punktów karnych.

Organizacja i koszt szkolenia od 2013 r.

Od 19 stycznia 2013 r. na nowych zasadach będą odbywały się szkolenia redukujące ilość punktów karnych. Kurs będzie kosztował 500 zł, czyli średnio o 200 zł więcej niż dotychczas. Celem kursu jest wskazanie i omówienie indywidualnych przyczyn naruszania przepisów ruchu drogowego popełnionych przez osobę szkoloną oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z łamania przepisów. Kurs będzie trwał 28 godzin i będzie realizowany w ciągu 4 dni. Dotychczas taki kurs trwał jeden dzień.

Jednak na nowych zasadach nie będzie możliwości redukcji kilku  punktów – tak jak miało to miejsce dotychczas o 6 punktów. Dopiero po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny.

Kierowca, który odbędzie kurs reedukacyjny pozbędzie się wszystkich punktów karnych.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest prowadzony w formie wykładów oraz zajęć warsztatowych i obejmuje w szczególności przedstawienie:

1) skutków wypadków drogowych;

2) czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego;

3) psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.

Kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii jest prowadzony w formie wykładów i obejmuje w szczególności przedstawienie:

1) skutków wypadków drogowych;

2) wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na funkcje percepcyjne kierującego oraz na podejmowane przez niego decyzje w ruchu drogowym;

3) psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.

Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego wydaje zaświadczenie o ukończeniu kursu reedukacyjnego kierowcy, który uczestniczył we wszystkich przewidzianych w programie zajęciach.

Kiedy na kurs reedukacyjny?

Przekroczenie liczby 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub popełnienie w okresie próbnym drugiego wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji będzie skutkować wydaniem przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, decyzji administracyjnej o skierowaniu na kurs reedukacyjny. Kurs ten należy ukończyć w terminie miesiąca od dnia otrzymania wyżej wymienionej decyzji, a zaświadczenie o jego ukończeniu należy przekazać staroście w terminie sześciu tygodni od dnia otrzymania skierowania.

Zobacz: Najczęściej kradzione auta w Polsce w 2012 r.

Przekroczenie po raz drugi liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny lub popełnienie trzeciego wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (kierowcy objęci okresem próbnym) będzie skutkować wydaniem decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Osoba, w stosunku do której zostanie wydana taka decyzja, będzie mogła uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianym osobom po raz pierwszy ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem.

Zobacz serwis: Rejestracja samochodu

Etap legislacyjny. Projekt rozporządzeń w uzgodnieniach.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późń. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »