reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ściganie przestępstwa zgwałcenia bez wniosku

Ściganie przestępstwa zgwałcenia bez wniosku

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, które mają ułatwić ofiarom przestępstwa zawiadomienie o jego popełnieniu.

Głównym założeniem wypracowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości regulacji jest zmiana sposobu wszczynania ścigania przestępstwa zgwałcenia, ale również zmiana sposobu przesłuchania ofiary.

- Naszym celem jest wsparcie dla ofiary przestępstwa zgwałcenia w sytuacji ogromnego obciążenia psychicznego, większe poszanowanie godności i prawa do prywatności ofiary oraz usunięcie nieprawidłowości pojawiających się w praktyce, które ograniczają skuteczność ścigania sprawców tych przestępstw – mówił Jarosław Gowin.

Obecnie, przestępstwo zgwałcenia ścigane jest z urzędu dopiero po złożenie formalnego wniosku przez ofiarę (pisemnie lub ustnie do protokołu przesłuchania). Często stanowi to dla ofiary konieczność podejmowania dodatkowej decyzji, obok zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, w której musi rozważyć np. skutki, które może dla niej wywołać postępowanie karne.

- Po wejściu w życie naszych propozycji składane przez pokrzywdzonego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostanie ograniczone do koniecznego minimum – tłumaczył Minister Sprawiedliwości. - Ponadto, jeżeli zajdzie konieczność ponownego przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka, a zaistnieje obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu może być krępująca dla pokrzywdzonego lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny – ofiara będzie przesłuchana na odległość za pośrednictwem urządzeń przekazu obrazu i dźwięku – dodał.

- To dobre zmiany – oceniła propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości Krystyna Żytecka z Fundacji „Pomoc Kobietom i Dzieciom”.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz również: Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ofiara przestępstwa./ Fot. Fotolia
Ofiara przestępstwa./ Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama