reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Niepłacenie alimentów jest problemem wielu samotnie wychowujących dzieci rodziców. Skuteczną metodą na zmuszenie dłużnika do płacenia alimentów jest możliwość odebrania mu prawa jazdy za niepłacenie alimentów. Kiedy prawo jazdy może zostać zabrane?

Niepłacenie alimentów

Osoba, która nie płaci alimentów może zostać pozbawiona prawa jazdy pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim dłużnik alimentacyjny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie zapłacił więcej niż 50 procent zasądzonych alimentów.

Gmina podejmuje działania wobec uchylającego się od alimentacji rodzica w przypadku, gdy wydana została decyzja o przyznaniu osobom uprawnionym świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Działania mogą być również podjęte na wniosek osoby, która nie spełnia warunków umożliwiających jej otrzymywanie wsparcia z Funduszu Alimentacyjnego, np. z powodu zbyt wysokiego kryterium dochodowego.

W takiej sytuacji organ samorządu gminnego (wójt, burmistrz, prezydent miasta) - występuje przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu jako wierzyciel, mając na celu ściągnięcie kwoty wypłaconej z funduszu.

Dłużnik bezrobotny

W przypadku, gdy niepłacenie alimentów jest wynikiem bezrobocia rodzica, organ samorządu zobowiązuje dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się jako bezrobotny albo jako poszukujący pracy, w przypadku braku możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny. Co więcej wójt, burmistrz lub prezydent miasta informuje właściwy powiatowy urząd pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika alimentacyjnego.

Zobacz: Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej

Jeżeli dłużnik odmawia złożenia oświadczenia majątkowego lub zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy, wierzyciel może złożyć wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 Kodeksu karnego oraz kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego.

Sankcje dla dłużnika

Oprócz wniosku do prokuratury oraz do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnik zostanie wpisany na listę dłużników prowadzone przez jedno z biur informacji gospodarczej. Wpis taki następuje w przypadku niepłacenia alimentów w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Wobec dłużnika rozpoczyna się również dochodzenie należności. Odbywa się ono w trybie egzekucji w administracji. Postępowanie to prowadzi urząd skarbowy, gdy po zakończeniu okresu świadczeniowego rodzic nie spłacił pieniędzy wypłaconych przez gminę w ramach Funduszu Alimentacyjnego.

Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Aby odzyskać prawo jazdy dłużnik musi złożyć oświadczenie majątkowe, umożliwić przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, zarejestrować się jako bezrobotny albo poszukujący pracy albo podjąć pracę lub inną formę aktywizacji zawodowej zaproponowaną przez powiatowy urząd pracy.

Odzyskanie prawa jazdy nie kończy jednak postępowania dotyczącego uporczywej niealimentacji.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama