| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2013 > Prawo jazdy 2013 – zmiany

Prawo jazdy 2013 – zmiany

19 stycznia 2013 roku weszły zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Zmienił się przede wszystkim egzamin teoretyczny poprzez zwiększenie i utajnienie puli pytań testowych.

Droższy egzamin

Wraz ze zmianą przepisów dotyczących egzaminu na prawo jazdy wzrosną opłaty za obie części egzaminu. Cena egzaminu teoretycznego wynosić będzie 30 zł, czyli wzrośnie w porównaniu do obecnego poziomu o 8 zł. Egzamin praktyczny zdrożeje do 140 zł co będzie ceną zwiększoną o 28 zł w porównaniu do obecnego poziomu. Łącznie cena egzaminu na prawo jazdy zwiększy się o 36 złotych.

Egzamin teoretyczny 2013– testy

Nowy egzamin teoretyczny w znaczącym stopniu będzie się różnił od egzaminu, który przeprowadzany jest do tej pory. Zgodnie z nowymi przepisami test egzaminacyjny  będzie składał się z 20 pytań dotyczących wiedzy podstawowej oraz 12 pytań wiedzy specjalistycznej z zakresu kategorii prawa jazdy, o którą ubiega się zdający. Co najważniejsze pytania testowe nie będą znane uczestnikom egzaminu. W starej formie wszystkie testy były znane i cała trudność przy egzaminie teoretycznym polegała na nauczeniu się ich na pamięć. Nowe testy nie zostaną opublikowane, a ich baza będzie wynosiła aż 3 tysiące pytań.

Egzamin teoretyczny będzie składał się z pytań generowanych w czasie rzeczywistym

Pytania na egzaminie teoretycznym będą, jak było już wcześniej wspomniane, w formie testu. Test ten będzie jednokrotnego wyboru. Mogą zdarzyć się pytania, gdzie odpowiedź będzie polegała na wyborze pomiędzy odpowiedzią TAK lub NIE. Na pytanie TAK lub NIE zdający będzie miał do dyspozycji 35 sekund i w tym czasie, licząc od wyświetlenia pytania, będzie musiał udzielić odpowiedzi. W przypadku pytań posiadających trzy warianty odpowiedzi, czas na odpowiedź będzie wynosiła 50 sekund.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 – prawo jazdy na motocykl

Jeżeli w ciągu przeznaczonego na pytanie czasu nie zostanie udzielona żadna odpowiedź, to skutkiem tego będzie nieotrzymanie za to pytanie żadnych punktów.

Pytania na nowym egzaminie teoretycznym będą miały różną wartość punktową. Za jedno pytanie będzie można otrzymać od jednego do trzech punktów. Zdający będzie mógł uzyskać maksymalnie 74 punkty, a pozytywny wynik egzaminu będzie uzależniony od osiągnięcia 68 punktów. Zdający na prawo jazdy musi być zatem niemal bezbłędny.

Czas trwania egzaminu nadal będzie wynosił 25 minut

Egzamin praktyczny 2013

Egzamin praktyczny zostanie zmieniony jedynie dla motocyklistów. Zmiana będzie polegała na wykonaniu dodatkowych manewrów na placu manewrowym. Będzie to ominięcie przeszkody oraz przejazd między ustawionymi bramkami.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »