reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2013 > Prawo jazdy 2013 – wymiana dokumentu

Prawo jazdy 2013 – wymiana dokumentu

Wraz z wejściem ustawy o kierujących pojazdami od 19 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady wymiany prawa jazdy. Kto będzie musiał wymienić prawo jazdy w 2013 roku? Czy nowe prawo jazdy również trzeba wymienić?

Oprócz standardowego prawa jazdy wydanego w Polsce można posługiwać się innymi dokumentami stwierdzającymi posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem. Takimi dokumentami są np. pozwolenia wojskowe oraz międzynarodowe prawo jazdy, które zostało wydane w Polsce.

Posługiwać się można również dokumentami wydanymi za granicą. Chyba że na terytorium któregokolwiek z tych państw UE prawo jazdy zostało zatrzymane lub czasowo albo na stałe cofnięto posiadane uprawnienie do kierowania pojazdem.

Kierowca co do zasady może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy. Wyjątkiem są przedstawiciele dyplomatycznych urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych. Uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje nieodpłatnie – nie zatrzymując prawa jazdy wydanego w państwie wysyłającym – marszałek województwa mazowieckiego, na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Prawo jazdy jest wydawane przez starostę, na wniosek osoby zainteresowanej, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.

Ważność prawa jazdy

Od 2013 roku prawo jazdy nie będzie tak jak dotychczas wydawane bezterminowo.

Kategorie: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, przy czym okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego.

Osobie, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B wydaje się na okres dwóch lat, który jest okresem próbnym.

Kategorie: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E wydaje się na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego.

Zobacz: Wykroczenia drogowe

Wymiana prawa jazdy. Nowy wzór

Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy.

Zobacz: NOWY WZÓR PRAWA JAZDY OD 2013 ROKU

Prawo jazdy zgodne z nowym wzorem wydaje się od dnia 19 stycznia 2013 r.

Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

 Osobom w wieku od 13 do 18 lat ubiegającym się o uprawnienia do kierowania motorowerem do dnia 18 stycznia 2013 r. wydaje się kartę motorowerową.

Zobacz: Aktualny taryfikator mandatów

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama