Kategorie

Prawo jazdy na skuter od 2013 r.

Paulina Soliwoda
Prawo jazdy na skuter. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia
Od 19 stycznia 2013, zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami kartę motorowerową zastąpi nowe prawo jazdy kategorii AM. Jak starać się o prawo jazdy na skuter w roku 2013 ?

Czym jest prawo jazdy kategorii AM?

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich jest pojazdem dwu- lub trójkołowym o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50cm3 lub silniku elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h, natomiast przykładem drugiego może być quad, gdyż jego maksymalna masa wynosi 350kg, a prędkość nie przekracza również 45km/h. Ich definicje nie ulegają zatem żadnej zmianie w świetle nowych przepisów.

Kiedy stare a kiedy nowe prawo?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 18 stycznia 2013 r., dla posiadaczy kart motorowerowych dozwolona była jazda skuterami oraz quadami zarejestrowanymi jako motorowery. Możliwość taką posiadały osoby mające ukończone 13 lat, młodsi nie mieli w ogóle takiego prawa. Po ukończeniu 18 roku życia nie były potrzebne żadne uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami. Od 19 stycznia część pełnoletnich utraci ten przywilej, gdyż nawet do prowadzenia skutera czy lekkiego czterokołowca obowiązkowe będzie posiadanie prawa jazdy kategorii AM, bądź jakiekolwiek inne uprawnienie do kierowania np. motorem lub samochodem. Zmiana ta nie będzie dotyczyła jednak wszystkich pełnoletnich. W świetle ustawy o kierujących pojazdami, osoba, która przed 19 stycznia 2013 r. ukończyła 18 rok życia zostaje uznana za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie stosuje się także wobec niej obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Sytuacja trzynastolatków

Pogorszy się także sytuacja osób niepełnoletnich. Dotychczas o kartę motorowerową mogli starać się trzynastolatkowie. Od 19 stycznia 2013 r. prawo do ubiegania się o prawo jazdy kategorii AM będą miały osoby, które ukończą 14. rok życia. Wcześniej nie będzie takiej możliwości. Chcący posiadać taki dokument, zobowiązani będą do ukończenia kursu w ośrodku szkolenia kierowców, a potem zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Jak wymienić kartę?

Osoby, które przed 19 stycznia 2013 r. posiadały kartę motorowerową i dodatkowo mają od 13. do 18. ukończonego roku życia, zobowiązane są do wymiany jej na prawo jazdy kategorii AM, za stosowną opłatą. Pierwszym krokiem do uczynienia tego jest wizyta u lekarza w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Następnie trzeba się udać do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego. Obowiązkowo powinno się mieć ze sobą kartę motorowerową, zaświadczenie lekarskie, dowód uiszczenia opłaty oraz wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii AM. Okres wydania tego dokumentu trwa przeciętnie około dwóch tygodni.

Zobacz serwis: Powiat

Nowa kategoria

Ustawa wprowadza także nową pośrednią kategorię prawa jazdy pomiędzy już istniejącymi A1 i A. Będzie to kategoria A2. Zgodnie z nowelizacjami, będzie ona uprawniała do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Do jej zdobycia obligatoryjne będzie jednak ukończenie 18. roku życia, bądź posiadanie co najmniej przez dwa lata uprawnienia do kierowania małymi motocyklami kategorii A1.

Zmiany w kategorii A

Podniesieniu uległ również wiek potrzebny do uzyskania bezpośredniego dostępu do prawa jazdy kategorii A. Dotychczas wynosił on 18 lat, natomiast na mocy nowych przepisów, do tej kategorii uprawnione są osoby, które ukończyły 24. rok życia. Dodatkowo przyszli kierowcy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, jeśli ukończą szkolenie w zakresie prawa jazdy na kategorię A, zyskają prawo do przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2. Zyskają oni również po dwóch latach, bez konieczności dodatkowego szkolenia, możliwość przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A. Rozwiązany zostaje też problem osób, które zdały część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy kategorii A, ale nie zdały, bądź nie zdążyły zdać, egzaminu praktycznego do 19 stycznia 2013 r. Część teoretyczna  zostanie uznana jako równoważna tej części egzaminu dla kategorii A2.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 - nowe przepisy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5. stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

  Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych

  18.06.2021 odbyło się spotkanie zespołu roboczego Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania projektu nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych.

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?