Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy na skuter od 2013 r.

Paulina Soliwoda
Prawo jazdy na skuter. /Fot. Fotolia
Prawo jazdy na skuter. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia
Od 19 stycznia 2013, zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami kartę motorowerową zastąpi nowe prawo jazdy kategorii AM. Jak starać się o prawo jazdy na skuter w roku 2013 ?

Czym jest prawo jazdy kategorii AM?

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich jest pojazdem dwu- lub trójkołowym o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50cm3 lub silniku elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h, natomiast przykładem drugiego może być quad, gdyż jego maksymalna masa wynosi 350kg, a prędkość nie przekracza również 45km/h. Ich definicje nie ulegają zatem żadnej zmianie w świetle nowych przepisów.

Kiedy stare a kiedy nowe prawo?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 18 stycznia 2013 r., dla posiadaczy kart motorowerowych dozwolona była jazda skuterami oraz quadami zarejestrowanymi jako motorowery. Możliwość taką posiadały osoby mające ukończone 13 lat, młodsi nie mieli w ogóle takiego prawa. Po ukończeniu 18 roku życia nie były potrzebne żadne uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami. Od 19 stycznia część pełnoletnich utraci ten przywilej, gdyż nawet do prowadzenia skutera czy lekkiego czterokołowca obowiązkowe będzie posiadanie prawa jazdy kategorii AM, bądź jakiekolwiek inne uprawnienie do kierowania np. motorem lub samochodem. Zmiana ta nie będzie dotyczyła jednak wszystkich pełnoletnich. W świetle ustawy o kierujących pojazdami, osoba, która przed 19 stycznia 2013 r. ukończyła 18 rok życia zostaje uznana za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie stosuje się także wobec niej obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Sytuacja trzynastolatków

Pogorszy się także sytuacja osób niepełnoletnich. Dotychczas o kartę motorowerową mogli starać się trzynastolatkowie. Od 19 stycznia 2013 r. prawo do ubiegania się o prawo jazdy kategorii AM będą miały osoby, które ukończą 14. rok życia. Wcześniej nie będzie takiej możliwości. Chcący posiadać taki dokument, zobowiązani będą do ukończenia kursu w ośrodku szkolenia kierowców, a potem zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Jak wymienić kartę?

Osoby, które przed 19 stycznia 2013 r. posiadały kartę motorowerową i dodatkowo mają od 13. do 18. ukończonego roku życia, zobowiązane są do wymiany jej na prawo jazdy kategorii AM, za stosowną opłatą. Pierwszym krokiem do uczynienia tego jest wizyta u lekarza w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Następnie trzeba się udać do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego. Obowiązkowo powinno się mieć ze sobą kartę motorowerową, zaświadczenie lekarskie, dowód uiszczenia opłaty oraz wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii AM. Okres wydania tego dokumentu trwa przeciętnie około dwóch tygodni.

Zobacz serwis: Powiat

Nowa kategoria

Ustawa wprowadza także nową pośrednią kategorię prawa jazdy pomiędzy już istniejącymi A1 i A. Będzie to kategoria A2. Zgodnie z nowelizacjami, będzie ona uprawniała do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Do jej zdobycia obligatoryjne będzie jednak ukończenie 18. roku życia, bądź posiadanie co najmniej przez dwa lata uprawnienia do kierowania małymi motocyklami kategorii A1.

Zmiany w kategorii A

Podniesieniu uległ również wiek potrzebny do uzyskania bezpośredniego dostępu do prawa jazdy kategorii A. Dotychczas wynosił on 18 lat, natomiast na mocy nowych przepisów, do tej kategorii uprawnione są osoby, które ukończyły 24. rok życia. Dodatkowo przyszli kierowcy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, jeśli ukończą szkolenie w zakresie prawa jazdy na kategorię A, zyskają prawo do przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2. Zyskają oni również po dwóch latach, bez konieczności dodatkowego szkolenia, możliwość przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A. Rozwiązany zostaje też problem osób, które zdały część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy kategorii A, ale nie zdały, bądź nie zdążyły zdać, egzaminu praktycznego do 19 stycznia 2013 r. Część teoretyczna  zostanie uznana jako równoważna tej części egzaminu dla kategorii A2.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 - nowe przepisy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5. stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.)

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny?
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny – to częste pytanie nad którym zastanawiają się rodzice pociech korzystających z rozpoczętych wakacji.
  Praca podczas upałów - jakie są obowiązki pracodawców?
  Praca podczas upałów jest nie lada wyzwaniem! Wielu zastanawia się czy trzeba pracować jeżeli temperatura powietrza przekracza 30ºC, a jeśli tak, to w jakich warunkach i co musi zapewnić pracodawca. Czy powinien skrócić czas pracy, zapewnić dodatkową przerwę, klimatyzację w pomieszczeniach oraz napoje i posiłki? Wszystko zależy od rodzaju oraz charakteru pracy i jej warunków.
  Posiadanie konopi a prawo - Polska, Europa, Świat
  Aktualna sytuacja prawna konopi na świecie jest bardzo zróżnicowana – podczas gdy jedne państwa dążą do jej legalizacji, inne wciąż zaostrzają kary za posiadanie nawet śladowych ilości suszu. W Polsce procesy legalizacyjne nabrały rozpędu zwłaszcza w ostatnich latach. Dzieje się tak dzięki pojawiającym się postępowym projektom ustaw i popularyzacji świadomego podejścia do kwestii konopi – co niezwykle cenne – także tej medycznej.
  ZUS: wnioski o "Dobry start" obejmują już ponad 670 tys. dzieci
  Do tej pory rodzice złożyli blisko 470 tys. wniosków o "Dobry start", które obejmują ponad 670 tys. dzieci – poinformował PAP w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie z programu można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
  Walka o odtajnienie oświadczeń sędziów TK trwa
  Prezes trybunału, jeżeli nie chce ujawnić oświadczeń majątkowych sędziów TK, musi to zrobić w drodze decyzji – uznał sąd administracyjny. A to otworzy drogę do jej weryfikacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.