REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa agencyjna, Wzory umów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

Czy prowizja pobierana przez radę rodziców jest kosztem uzyskania przychodu dla spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na prowizje w ramach umów prowizyjnych z radą rodziców mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są definitywne, bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i mają związek przyczynowo - skutkowy z osiąganiem przychodów.

Umowy o pracę i zlecenia zawierane i rozliczane w systemie teleinformatycznym

25 października 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów (m.in. do umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu), przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Z rozwiązań przewidzianych w ustawie będą mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy, podmioty zatrudniające nie więcej niż 9 osób niebędący mikroprzedsiębiorcą, rolnicy, rodzice oraz osoby fizyczne. Projekt trafi teraz do prac legislacyjnych w Sejmie.

Biuro rachunkowe - umowa z klientem na prowadzenie rozliczeń podatkowych [Wzór]

Co powinna zawierać umowa biura rachunkowego z klientem na prowadzenie rozliczeń podatkowych? Jak zawrzeć dobrą umowę z klientem? Dlaczego warto przed podpisaniem umowy omówić ją dokładnie z klientem?

REKLAMA

Zwolnienie z ZUS zlecenia za styczeń-kwiecień 2021 r.

Zwolnienie z ZUS zlecenia (także umowy agencyjnej i innych umów o świadczenie usług) za okres styczeń-kwiecień 2021 r. odbywa się na wniosek. Można składać je już od 1 stycznia 2021 r. Kto może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS? Jakie warunki należy spełnić? Jak złożyć wniosek?

Jednorazowe dodatkowe postojowe - umowa zlecenie

Dodatkowe postojowe może być jednorazowo wypłacone dla umowy zlecenie, agencyjnej lub umowy o świadczenie usług. Kto może skorzystać z tego świadczenia według Tarczy 6.0? Jakie warunki należy spełnić? Jaka jest wysokość postojowego? Kiedy i gdzie składa się wniosek?

Zwolnienie ze składek - umowy cywilnoprawne (Tarcza 6.0)

Zwolnienie ze składek od zlecenia, umowy agencyjnej i umowy o świadczenie usług przewiduje Tarcza 6.0 Jak otrzymać zwolnienie ZUS od umów cywilnoprawnych? Kto może z tego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić? Od kiedy do kiedy można składać wnioski RZN?

Umowa o dzieło – wynagrodzenie, odstąpienie, przedawnienie, treść umowy

Umowa o dzieło należy do grupy umów cywilnoprawnych dwustronnie zobowiązujących, uregulowanych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Ponadto zamawiający zobowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swym zobowiązaniem. O czym należy pamiętać zawierając umowę o dzieło?

REKLAMA

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych

Przedsiębiorcom oraz zleceniobiorcom, którzy odczuwają negatywne skutki pandemii koronawirusa przy spełnieniu warunków zawartych w ustawie, przysługuje jednorazowe świadczenie postojowe. Jaka jest wysokość świadczenia? Gdzie i w jaki sposób złożyć odpowiedni wniosek?

Umowy w firmie - 8 najczęstszych błędów popełnianych przez przedsiębiorców

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieodłącznie związane z zawieraniem szeregu umów. Prawidłowe sformułowanie ich postanowień powinno leżeć w interesie obu stron, gdyż pozwala to zminimalizować ryzyko przyszłego sporu. O czym warto pamiętać, a czego się wystrzegać? Anna Nowak z Kancelarii Radców Prawnych Lubasz & Wspólnicy omawia przykłady 8 najczęstszych błędów popełnianych przez przedsiębiorców przy konstruowaniu umów.

Usługa agencyjna a koszty w CIT

Umowa agencyjna jest powszechnie stosowana w ramach współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi. W ubiegłym roku wprowadzono przepisy ograniczające możliwości zaliczenia do kosztów kwot związanych z określonymi usługami i wartościami o charakterze niematerialnym i prawnym. W związku z tym pojawiła się wątpliwość, czy umowy agencyjne podlegają pod limitowanie kosztów w CIT.

Skutki podatkowe zawarcia umowy agencyjnej

Definicja umowy agencyjnej zawarta w Kodeksie cywilnym zakłada, że w wyniku zawarcia takiej umowy przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do stałego pośredniczenia za wynagrodzeniem przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Jakie skutki podatkowe wywołuje zawarcie takiej umowy?

Działalność agenta spółki niemieckiej w Polsce – rozliczenie CIT

Jeżeli działalność agenta nie stanowi czynności przygotowawczych lub pomocniczych, agent nie jest również niezależnym przedstawicielem spółki, to jego działalność rzecz spółki niemieckiej w Polsce konstytuuje istnienie stałego zakładu tej spółki na terytorium Polski w świetle postanowień polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) oraz przepisów ustawy o CIT.

Umowa agencyjna z zagranicznym agentem – skutki podatkowe

Realizując umowę agencyjną z kontrahentem zagranicznym należy mieć na uwadze ryzyko podatkowe związane z możliwością rozpoznania po stronie polskiego przedsiębiorcy zakładu zagranicznego. W takiej sytuacji istnieje konieczność opodatkowania części dochodów przedsiębiorstwa poza granicami kraju - z uwzględnieniem zagranicznych regulacji prawno podatkowych obowiązujących w tym zakresie.

Co to jest umowa przedwstępna?

Kiedy i po co się ją podpisuje? Jakie wiążą się z nią konsekwencje? Są to ważne pytania, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zakup lub sprzedaż nieruchomości. Wiąże się to bowiem ze znacznymi kwotami (zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i komercyjnych). Umowę przedwstępną można podpisać nie tylko, gdy sprawa dotyczy nieruchomości, ale w praktyce to najczęstszy przypadek.

O czym pamiętać stosując wzorzec umowy?

Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z wzorców umów, w szczególności z ogólnych warunków umów, wzorów umowy, regulaminów, itp. Często posługują się też formularzami, które następnie są uzupełniane danymi klienta i zamówionej usługi (towaru).

Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

Osoby decydujące się na założenie spółki z o.o. w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego korzystają z gotowego wzorca umowy, dostępnego w tym systemie. Jakie rodzaje postanowień zawiera wzorzec? Jak prawidłowo go wypełnić?

Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?

W obrocie gospodarczym coraz bardziej popularne jest korzystanie z gotowych wzorców umów, zawierających standardowe rozwiązania. Korzysta się z nich w przypadku umów między kontrahentami, umów konsumenckich oraz umów wyłącznie między przedsiębiorcami.

Kasy fiskalne u agentów i pośredników

Przepisy podatkowe (…) nie zobowiązują agentów i pośredników do ewidencjonowania sprzedaży obcej za pomocą kasy rejestrującej, gdy nie występuje u nich obrót z tytułu sprzedaży własnej na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Prawa i obowiązki stron umowy agencyjnej

Umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną zawieraną między przedsiębiorcami. Podstawowe prawa i obowiązki stron określają przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy agencyjnej, natomiast pozostałe mogą zostać uzgodnione według uznania stron przestrzegając zasad współżycia społecznego.

Świadczenie wyrównawcze dla agenta

Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują zabezpieczenie interesów agenta, w przypadku rozwiązania z nim umowy. Agent może żądać od dotychczasowego zleceniodawcy tzw. świadczenia wyrównawczego. Jest to konstrukcja szczególna. Ma ona na celu zapewnienie udziału byłym agentom w zyskach, które zleceniodawcy nadal uzyskują, mimo iż umowa agencyjna została rozwiązana.

Umowa o pozycjonowanie strony internetowej

Umowa o pozycjonowanie strony internetowej przyjmuje postać zlecenia. Podpisując umowę, należy pamiętać o kilku ważnych postanowieniach, które należy w niej zawrzeć. Przede wszystkim warto uzależnić płatności od efektów.

Brak ceny w umowie sprzedaży

Waga, jaką ustawodawca przywiązuje do ceny przy umowie sprzedaży, skutkuje poważnym konsekwencjami w przypadku braku takowych ustaleń między stronami.

Ustalanie ceny w umowie sprzedaży

Umowa sprzedaży powinna określać cenę zakupu lub przynajmniej podstawy ustalenia ceny w przyszłości. Ustalenie ceny może być też przekazane do rozstrzygnięcia osobie trzeciej.

Rozwiązanie umowy agencyjnej (cz. 2)

Przepisy kodeksu cywilnego ustalają określone terminy wypowiedzenia dla umów agencyjnych zawartych na czas nieokreślony. Strony mogą rozwiązać umowę za porozumieniem.

Rozwiązanie umowy agencyjnej (cz. 1)

Przyczyny rozwiązania umowy mogą być rozmaite i wiązać się m.in. z upływem terminu, na który umowa została zawarta. Możliwe jest także wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron lub za porozumieniem.

Kiedy agentowi należy się prowizja? (cz. 2)

Roszczenie o zapłatę prowizji powiązane jest z „sukcesem” agenta, polegającym na zawarciu skutecznej umowy z klientem.

Jak określić wynagrodzenie w umowie agencyjnej?

Przepisy określające wynagrodzenie są niezbędnym elementem umowy agencyjnej. Co wynagrodzenie przybiera charakter prowizji. Strony mogą jednak inaczej umówić się co do wynagrodzenia.

Prowizja del credere (cz. 2)

Odpowiedzialność del credere może być modyfikowana treścią umowy. Granice takiej modyfikacji wyznaczają jednak ustawowe ramy. Jak kształtuje się odpowiedzialność del credere agenta?

Prowizja del credere (cz. 1)

W ramach umowy agent może przyjąć odpowiedzialność za wykonanie umowy przez osobę trzecią. Przyjęcie takiej odpowiedzialności wiąże się jednak z dodatkowym wynagrodzeniem. Przybiera ono postać prowizji del credere.

Umowa agencyjna: zadania agenta

Umowa agencyjna powinna przewidywać szczegółowy zakres obowiązków agenta. Będzie to istotne m.in. z punktu widzenia odpowiedzialności kontraktowej. O czym warto pamiętać przy tworzeniu zapisów umowy?

Co warto wiedzieć o umowie agencji?

Umowa agencyjna co do zasady łączy dwóch przedsiębiorców, z których jeden (agent) działania na korzyść drugiego (zleceniodawcy). W zamian otrzymuje wynagrodzenie uzależnione od rezultatów jego pracy.

Umowa agencyjna czyli sposób na rozwój biznesu

Umowa agencyjna pozwala rozszerzyć zakres terytorialny działalności przedsiębiorcy. Jest ona wygodnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej za pośrednictwem osób trzecich.

Kiedy agentowi należy się prowizja? (cz. 1)

Prowizja agenta jest uzależniona od skuteczności jego działań. Roszczenie o zapłatę powstaje co do zasady jedynie w przypadku zawarcia umowy.

Praca na podstawie umowy agencyjnej

Praca na podstawie umowy agencyjnej jest często spotykana w branży ubezpieczeniowej. Charakterystyczne dla tego rodzaju umowy jest to, że mogą ją zawrzeć tylko przedsiębiorcy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i osoby prawne.

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Umowa sprzedaży to jednak z najpowszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Sporządzenie takiej umowy nie wymaga wiedzy prawniczej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Jak korzystać z uprawnień rękojmi?

Przy umowie sprzedaży kupujący może korzystać ze specjalnych uprawnień, które gwarantują przepisy o rękojmi. Nie dotyczy to jednak sprzedaży konsumenckiej.

Agent rozliczeniowy

Przez agenta rozliczeniowego należy rozumieć bank lub instytucję kredytową prowadzące działalność określoną w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, albo instytucję płatniczą w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Umowa o prace projektowe - WZÓR UMOWY

Umowa o prace projektowe to umowa zawierana pomiędzy inwestorem a architektem. Przedmiotem takiej umowy jest sporządzenie projektu architektonicznego. Postanowienia takiej umowy należy wzorować na przepisach dotyczących umowy o dzieło.

Umowa o zaprojektowanie i wykonanie mebli - WZÓR

W ramach umowy jedna strona zobowiązuje się wykonać prace projektowe i montażowe. Zaprojektowanie i wykonanie mebli to wykonanie dzieła. Sama umowa jest umową o dzieło

Umowa o dzieło z wynagrodzeniem kosztorysowym - WZÓR

W umowie o dzieło wynagrodzeniem może być określone na kilka sposobów. Wynagrodzenie może być określone w zryczałtowanej wysokości lub w formie kosztorysu.

Umowa o wykonanie remontu łazienki - WZÓR UMOWY

Na podstawie umowy Wykonawca zobowiązuje się wykonać remont łazienki. Strony określają zakres prac, kwestie wynagrodzenia, czy dostarczenia materiałów niezbędnych do remontu.

Licencja - WZÓR

Umowa licencyjna to umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, obejmuje ona pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Umowa kontraktacji - WZÓR UMOWY

Umowa kontraktacji wykorzystywana jest przy produkcji rolnej. Producent rolny zobowiązuje się dostarczyć drugiej stronie określoną ilość produktów rolnych. Pobierz bezpłatny wzór umowy kontraktacji.

Umowa dostawy - WZÓR UMOWY

W umowie dostawy strony określają zasady dostarczania określonego towaru. W umowie strony określają m.in. warunki płatności, jak również kontroli jakości dostarczanego towaru. Pobierz bezpłatny wzór.

Umowa użytkowania nieprawidłowego - WZÓR UMOWY

W umowie przedmiotem umowy są pieniądze. Po wygaśnięciu użytkowania obowiązany jest do zwrotu według przepisów o zwrocie pożyczki.

Umowa z adwokatem - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana między klientem a adwokatem lub radcą prawnym. Strony mogą się umówić na prowadzenie wszystkich spraw klienta jak również na dokonanie konkretnej czynności. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

REKLAMA