REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozwiązanie umowy agencyjnej (cz. 2)

A.P.
Rozwiązanie umowy agencyjnej. /fot. Fotolia
Rozwiązanie umowy agencyjnej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu cywilnego ustalają określone terminy wypowiedzenia dla umów agencyjnych zawartych na czas nieokreślony. Strony mogą rozwiązać umowę za porozumieniem.

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Kwestie wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony zostało uregulowane w art. 7641 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z § 1 umowa może być wypowiedzenia na miesiąc naprzód w pierwszym roku, na dwa miesiące naprzód w drugim roku oraz na trzy miesiące naprzód w trzecim i następnych latach trwania umowy.

REKLAMA

Strony, w ramach umowy, mają możliwość modyfikacji tych terminów, jednak jest ona znacznie ograniczona. Umowa agencyjna może bowiem ustalić własne terminy, jednak nie mogą one być krótsze od ustawowych terminów.

REKLAMA

W ramach umowy zleceniodawca i agent mogą ustalić, że trzymiesięczny termin wypowiedzenia będzie obowiązywał już od pierwszego roku. Nieważne będzie jednak postanowienie, które dwumiesięczny termin wypowiedzenia umowy przewiduje przy drugim i trzecim roku trwania umowy, natomiast trzymiesięczny termin zaczyna się dopiero  po czterech latach umowy.

Inne ograniczenie zawiera § 2 przywołanego artykułu, zgodnie z którym termin wypowiedzenia ustalony w umowie dla dającego zlecenie nie może być krótszy niż termin ustalony dla agenta. W efekcie przedłużenie terminu dla agenta będzie powodowało takie samo przedłużenie dla dającego zlecenie.

Nie ma zatem możliwości, by strony ustaliły, że dla agenta termin wypowiedzenia umowy wynosi trzy miesiące od pierwszego roku, zaś dla dającego zlecenie przewidziane są terminy ustawowe (czyli jeden miesiące w pierwszym roku).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach umowy strony mogą ustalić za to sposób obliczania biegu terminu wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 7641 § 3 jeżeli umowa nie stanowi inaczej, termin wypowiedzenia upływa z końcem miesiąca kalendarzowego. Ustawowa regulacja zakłada zatem, że przy wypowiedzeniu umowy 15 kwietnia miesięczny termin wypowiedzenia będzie upływał dopiero z końcem maja. W ramach umowy strony mogą przykładowo określić, że termin upłynie zgodnie z przepisami ogólnymi kodeksu cywilnego dotyczącymi terminów (art. 110 – 116 kodeksu cywilnego).

Zobacz serwis: Wzory umów

Rozwiązanie bez wypowiedzenia

Niezależnie od tego, czy takie postanowienia zawarte zostaną w umowie, strony mogą również rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z powodu niewykonania obowiązków przez jedną ze stron w całości lub znacznej części, jak również w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności.

Przy rozwiązaniu z winy drugiej strony, wypowiadający będzie mógł się domagać naprawienia szkód.

Zobacz: Encyklopedia prawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA