reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Rozwiązanie umowy agencyjnej (cz. 2)

Rozwiązanie umowy agencyjnej (cz. 2)

Przepisy kodeksu cywilnego ustalają określone terminy wypowiedzenia dla umów agencyjnych zawartych na czas nieokreślony. Strony mogą rozwiązać umowę za porozumieniem.

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Kwestie wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony zostało uregulowane w art. 7641 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z § 1 umowa może być wypowiedzenia na miesiąc naprzód w pierwszym roku, na dwa miesiące naprzód w drugim roku oraz na trzy miesiące naprzód w trzecim i następnych latach trwania umowy.

Strony, w ramach umowy, mają możliwość modyfikacji tych terminów, jednak jest ona znacznie ograniczona. Umowa agencyjna może bowiem ustalić własne terminy, jednak nie mogą one być krótsze od ustawowych terminów.

W ramach umowy zleceniodawca i agent mogą ustalić, że trzymiesięczny termin wypowiedzenia będzie obowiązywał już od pierwszego roku. Nieważne będzie jednak postanowienie, które dwumiesięczny termin wypowiedzenia umowy przewiduje przy drugim i trzecim roku trwania umowy, natomiast trzymiesięczny termin zaczyna się dopiero  po czterech latach umowy.

Inne ograniczenie zawiera § 2 przywołanego artykułu, zgodnie z którym termin wypowiedzenia ustalony w umowie dla dającego zlecenie nie może być krótszy niż termin ustalony dla agenta. W efekcie przedłużenie terminu dla agenta będzie powodowało takie samo przedłużenie dla dającego zlecenie.

Nie ma zatem możliwości, by strony ustaliły, że dla agenta termin wypowiedzenia umowy wynosi trzy miesiące od pierwszego roku, zaś dla dającego zlecenie przewidziane są terminy ustawowe (czyli jeden miesiące w pierwszym roku).

W ramach umowy strony mogą ustalić za to sposób obliczania biegu terminu wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 7641 § 3 jeżeli umowa nie stanowi inaczej, termin wypowiedzenia upływa z końcem miesiąca kalendarzowego. Ustawowa regulacja zakłada zatem, że przy wypowiedzeniu umowy 15 kwietnia miesięczny termin wypowiedzenia będzie upływał dopiero z końcem maja. W ramach umowy strony mogą przykładowo określić, że termin upłynie zgodnie z przepisami ogólnymi kodeksu cywilnego dotyczącymi terminów (art. 110 – 116 kodeksu cywilnego).

Zobacz serwis: Wzory umów

Rozwiązanie bez wypowiedzenia

Niezależnie od tego, czy takie postanowienia zawarte zostaną w umowie, strony mogą również rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z powodu niewykonania obowiązków przez jedną ze stron w całości lub znacznej części, jak również w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności.

Przy rozwiązaniu z winy drugiej strony, wypowiadający będzie mógł się domagać naprawienia szkód.

Zobacz: Encyklopedia prawa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwiązanie umowy agencyjnej. /fot. Fotolia
Rozwiązanie umowy agencyjnej. /fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama