REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy agentowi należy się prowizja? (cz. 2)

A.P.
Wynagrodzenie dla agenta. /fot. Fotolia
Wynagrodzenie dla agenta. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Roszczenie o zapłatę prowizji powiązane jest z „sukcesem” agenta, polegającym na zawarciu skutecznej umowy z klientem.

Prowizja agenta

Wynagrodzenie agenta może mieć i przeważnie ma charakter prowizyjny. Zgodnie z art. 758 § 2 Kodeksu cywilnego chodzi o wynagrodzenie, którego zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Strony mogą w ramach umowy skonstruować własną konstrukcję wynagrodzenia prowizyjnego. W ramach takiej konstrukcji mogą m.in. określić wysokość oraz sposób zapłaty, sytuacje aktywujące roszczenie agenta o wynagrodzenie. Z drugiej strony mogą również skorzystać z ustawowego wzorca.

REKLAMA

Komu prowizja

Co do zasady, jak zostało to już powiedziane w części pierwszej, wypłata prowizji zależy od jego osobistego udziału. Z drugiej strony przepisy ustawy mówią o tym, że zapłata powstaje za umowy zawarte. Należy przez to rozumieć umowy na mocy których zleceniodawca otrzymuje określoną wierzytelność. Oznacza to, że przykładowo samo zawarcie umowy przedwstępnej nie będzie aktywować roszczenia o wynagrodzenia. Taki skutek wywoła dopiero umowa przyrzeczona.

W określonych sytuacjach może również powstać wątpliwość któremu z agentów należy się dana prowizja.

Agent negocjował w imieniu zleceniodawcy zawarcie umowy ze znaczącym klientem. W międzyczasie umowa z agentem została rozwiązania, końcową fazę negocjacji oraz samo podpisanie umowy było już dziełem jego następcy. Komu należy się prowizja?

Kwestia następstwa agentów oraz rozliczenia prowizji w takiej sytuacji została uregulowana ustawowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Agent, którego umowa ze zleceniodawcą uległa rozwiązaniu, może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu, jeżeli propozycja zawarcia umowy dający zlecenie lub agent otrzymał od klienta przed rozwiązaniem umowy agencyjnej. Możliwość takie żądania zaistnieje w sytuacji, gdy oferta jest wynikiem działalności agenta lub też gdy do zawarcia umowy z klientem doszło w przeważającej mierze w wyniku jego działalności (art. 7611 § 2 kodeksu cywilnego).

Jeżeli zatem do zawarcia umowy z klientem doszło w przeważającej mierze w wyniku zasługi poprzedniego agenta i zażądał on wynagrodzenia, następca nie będzie mógł się domagać wynagrodzenia dla siebie (art. 7612 Kodeksu cywilnego).

Zobacz serwis: Wzory umów

Kiedy prowizja?

W braku odmiennego postanowienia umowy między agentem i zleceniodawcą agent nabywa prawo do prowizji z chwilą, w której dający zlecenie powinien był, zgodnie z umową spełnić świadczenie albo faktycznie je spełnił. Ewentualnie roszczenie o prowizję staje się wymagalne kiedy swoje świadczenie spełnił klient.

Jak wynika z powyższego taki moment wymagalności zaistnieje jeżeli w umowie strony nie postanowią inaczej. Możliwość umownej modyfikacji jest ograniczona. Strony nie mogą umówić się, że agent nabywa prawo do prowizji później niż w chwili, w której klient spełnił świadczenie albo powinien był je spełnić, gdyby dający zlecenie spełnił świadczenie.

Roszczenie o zapłatę prowizji staje się wymagalne z upływem ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym agent nabył prawo do prowizji. Postanowienie umowy mniej korzystne dla agenta jest nieważne.

Zobacz: Wzory umów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA