Kategorie

Umowa o pozycjonowanie strony internetowej

Umowa o pozycjonowanie strony internetowej. /Fot. Fotolia
Umowa o pozycjonowanie strony internetowej. /Fot. Fotolia
inforCMS
Umowa o pozycjonowanie strony internetowej przyjmuje postać zlecenia. Podpisując umowę, należy pamiętać o kilku ważnych postanowieniach, które należy w niej zawrzeć. Przede wszystkim warto uzależnić płatności od efektów.

Firmy Search Engine Optimization

W dzisiejszych czasach posiadanie strony internetowej firmy to zjawisko powszechne. Internet stanowi najważniejsze narzędzie pozyskiwania informacji przez klientów. W związku z tym przedsiębiorcy dążą do jak najwyższej oglądalności ich stron. Najlepszym sposobem na pozyskanie osób odwiedzających stronę wydaje się być korzystanie z pomocy firm Search Engine Optimization (SEO), które specjalizują się w pozycjonowaniu stron internetowych.

Kampanie reklamowe

Warto wspomnieć, że oprócz korzystania z usług firm SEO istnieje inny sposób na przyciąganie internautów. Polega on na przeprowadzenia internetowej kampanii reklamowej. Zwykle kampania sprowadza się do umieszczania banerów reklamowych na innych stronach internetowych, co wiąże się z dużym nakładem finansowym. Z tego powodu firmy coraz częściej skłaniają się ku korzystaniu z usług pozycjonowania stron.

Działanie firm SEO

Jak działają firmy SEO? Do zadań firm SEO należy przede wszystkim zapoznanie się z mechanizmami funkcjonowania wyszukiwarek internetowych. Następnie korzystając z różnych technik i programów, powodują, że po wpisaniu określonych w umowach fraz,  strony internetowe klientów wyświetlają się na pierwszych miejscach.

Wzory umów

Część firm SEO korzysta z wzorów umów niepodlegających negocjacjom. Aby mieć wpływ na warunki umowy, najlepiej zrezygnować z usług takiej firmy i zwrócić się do innej.

Zobacz: Wzory umów

Wynagrodzenie uzależnione od efektów

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dotyczącym płatności jest uzależnienie ich od efektów. W umowach o pozycjonowanie strony internetowej bardzo ważne znaczenie ma „pozycja” strony wśród wyników w danej wyszukiwarce po wpisaniu określonej frazy. Stronę należy wypozycjonować i zwykle zleceniobiorcy zainteresowani są konkretnymi wynikami.

Wysokość wynagrodzenia można uzależnić od wysokości pozycji w wynikach danej wyszukiwarki, na przykład:

1) pierwsze 5 pozycji- najwyższa zapłata,

2) pozycje w przedziale 6-10 - średniej wielkości zapłata,

3) pozycje w przedziale 11-15 - najniższa przewidziana zapłata.

Weryfikacja efektów

W przypadku uzależnienia wynagrodzenia od efektów warto określić w umowie sposób weryfikacji rezultatów pracy. Często zdarza się, że wykonawcy proponują niekorzystne dla właścicieli stron metody. Przewiduje się kilka sposobów:

- raporty firmy SEO,

- ręczne sprawdzanie przez przedsiębiorcę, którego strona miała być pozycjonowana,

- skorzystanie z zewnętrznej firmy audytującej.

Trzecie rozwiązanie wydaje się być najlepszym. Firma audytująca przedstawi pozycję strony w przeglądarkach w określonym okresie czasu w sposób rzetelny.

Wynagrodzenie stałe

Poza sposobem wynagrodzenia uzależnionego od efektów możliwe jest wprowadzenie wynagrodzenia stałego. W tym przypadku efekt nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia. Firma zainteresowana usługami pozycjonowania stron płaci ryczałt, nie będąc pewna, że druga strona wywiąże się należycie z kontraktu.

Wynagrodzenie hybrydowe

Gdy umowa ma dotyczyć wypozycjonowania najbardziej popularnych słów, najdogodniejszym sposobem zapłaty wydaje się być wynagrodzenie hybrydowe. Firmy SEO nie mogą zagwarantować, że pozycjonowanie na podstawie najpopularniejszych słów osiągnie określone efekty. W tej sytuacji firmy zajmujące się pozycjonowaniem otrzymają stałą zapłatę niezależnie od rezultatu oraz będą mogły otrzymać wyższe wynagrodzenie uzależnione od efektów. Podmiot zainteresowany pozycjonowaniem swojej strony powinien to drugie wynagrodzenie określić w sposób motywujący.

Zobacz serwis: Zarobki

Dostęp do strony, serwera FTP, panelu CMS

Umowa powinna zawierać gwarancję ze stron wykonawcy, że nie wykorzysta dostępu do strony, serwera FTP czy panelu CMS do innych celów niż związanych z wykonaniem usługi.

Wprowadzanie zmian na stronie

Firmy SEO dążą do umieszczania w kontraktach pewnych zastrzeżeń. Dotyczą one zakazu wprowadzania przez właścicieli stron zmian w witrynie w czasie trwania umowy. Zmiany mogą mieć wpływ na wyniki w wyszukiwarkach. Takie postanowienie spotyka się zwykle z oporem. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być konsultowanie wszelkich zmian z wykonawcą.

Filtry wyszukiwarek

W umowach o pozycjonowanie stron internetowych powinny znajdować się postanowienia zakazujące właścicielom stron podejmowania samodzielnych działań z zakresu SEO. Po pierwsze, wpływa to na wyniki pracy wykonawców. Po drugie, jakikolwiek błąd właściciela lub działanie niezgodne ze standardami może spowodować nałożenie specjalnych filtrów przez przeglądarkę, które powodują wyświetlanie strony na dalekich pozycjach.

Wskazane jest, aby podobne zastrzeżenie odnosiło się do wykonawcy. Powinien zagwarantować, że nie będzie stosował metod zakazanych mogących skutkować nałożeniem filtra. Zastrzeżenia dotyczące obu stron umowy mogą przewidywać kary umowne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.