REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać z uprawnień rękojmi?

Redakcja
Rękojmia daje duże uprawnienia w przypadku wadliwości kupionej rzeczy.
Rękojmia daje duże uprawnienia w przypadku wadliwości kupionej rzeczy.

REKLAMA

REKLAMA

Przy umowie sprzedaży kupujący może korzystać ze specjalnych uprawnień, które gwarantują przepisy o rękojmi. Nie dotyczy to jednak sprzedaży konsumenckiej.

Do jakich umów?

Rękojmia za wady fizyczne i prawne sprzedanej rzeczy to zakres specjalnych uprawnień, jakie przysługują kupującemu wobec sprzedawcy. Kwestie te zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 556 – 576). Co jednak istotne mają zastosowanie do umów sprzedaży zawieranych poza obrotem konsumenckim. W przypadku umów zawieranych przez konsumenta w miejsce tych postanowień stosowane będą przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

REKLAMA

Przepisy o rękojmi będą miał zatem zastosowanie w umowach sprzedaży zawieranych między dwiema prywatnymi osobami (np. przy sprzedaży na portalu aukcyjnym), czy też między dwoma przedsiębiorcami.

Zobacz: Rękojmia, niezgodność towaru z umową, a gwarancja

Rękojmia

Uprawnienia z tytułu rękojmi wynikają z mocy ustawy i są stosowane do każdej umowy sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że strony nie mogą odpowiedzialności tej modyfikować.  Zgodnie bowiem z art. 558 Kodeksu cywilnego strony mocą umowy mogą taką odpowiedzialność wyłączyć, ograniczyć lub rozszerzyć. Stanowi to znaczną różnice w porównaniu do sprzedaży konsumenckiej,  której regulacje nie mogą być modyfikowane przez strony (takie rozwiązanie podyktowane jest potrzebą ochrony konsumentów).

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego rękojmia jest ważna?

Uprawnienia z rękojmi mają istotne znaczenie dla kupującego. Ich zastosowanie jest możliwe w sytuacji, gdy sprzedana rzecz ma wady fizyczne lub wady prawne. Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny, jeżeli wady sprzedanej rzeczy mają wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność. Odpowiedzialność istnieje także wtedy, gdy sprzedana rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał kupującego sprzedawca.

Telewizor sprzedawany przez sprzedawcę zużywa więcej prądu, niż deklarował sprzedawca.

Przepisy o rękojmi dają kupującemu dostateczne narzędzie do wyegzekwowania swoich praw. Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi jest bowiem niezależna od winy. Innymi słowy odpowiada on niezależnie od tego czy ponosi winę. Nie może zatem tłumaczyć się, iż nie ponosi winy za zaistniałe wady.

Należy jednak pamiętać, że sprzedawca odpowiada jedynie za wady, które tkwiły w rzeczy jeszcze przejściem niebezpieczeństwa na kupującego (przeważnie przed wydaniem rzeczy).

Uprawnienia przy rękojmi

Arsenał roszczeń, jakimi dysponuje kupujący przy okazji rękojmi jest dość szeroki. Przede wszystkim jednak zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego może on odstąpić od umowy lub też żądać obniżenia ceny. Odstąpienie nie będzie jednak możliwe, jeżeli sprzedawca niezwłocznie rzecz naprawi lub wymieni. Wyraźnie widać, że w takiej sytuacji uprawnienie do odstąpienia od umowy pełni rolę straszaka, która ma mobilizować sprzedawcę do przywrócenia stanu zgodnego z umową.

Zobacz: Reklamacja przy wadach za mieszkanie

Rękojmia a odpowiedzialność kontraktowa

REKLAMA

O roli rękojmi można się przekonać porównując uprawnienia z rękojmi oraz przepisy dotyczące odpowiedzialności kontraktowej (czyli odpowiedzialności za nieprawidłowe wykonanie umowy). Warto bowiem pamiętać o tym, że to nie jest to samo (por. wyrok Sądu Apelacyjnego z Katowic z dnia 5 marca 2009 r. o sygn. V ACa 484/08).

X kupił nieruchomość zabudowaną od Y. Po objęciu w posiadanie okazało się, że budynek ma wady konstrukcyjne. W związku z tym X postanowił odstąpić od umowy na podstawie przepisów o rękojmi. W takiej sytuacji sprzedawca nie może zwolnić się od odpowiedzialności wykazując swój brak winy. J

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA