reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Prowizja del credere (cz. 1)

Prowizja del credere (cz. 1)

W ramach umowy agent może przyjąć odpowiedzialność za wykonanie umowy przez osobę trzecią. Przyjęcie takiej odpowiedzialności wiąże się jednak z dodatkowym wynagrodzeniem. Przybiera ono postać prowizji del credere.

Wynagrodzenie w umowie agencyjnej

Umowa agencyjna jest wykorzystywana w obrocie gospodarczym i jest umową w pełni profesjonalną (obydwie strony umowy są przedsiębiorcami). Niezbędnym elementem każdej takiej umowy jest ustalenie kwestii wynagrodzenia dla agenta za prowadzoną przez niego działalność. Co do zasady będzie to wynagrodzenie prowizyjne.

Odpowiedzialność agenta

Dodatkowym elementem umowy, które często znajduje zastosowanie jest ustalenie odpowiedzialności agenta za wykonanie względem zleceniodawcy zobowiązań podjętych przez osoby trzecie (klientów zdobytych przez agenta). Odpowiedzialność taka została określona w art. 7617 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią w umowie agencyjnej zawartej w formie pisemnej można zastrzec, że agent za odrębnym wynagrodzeniem (prowizja del credere), w uzgodnionym zakresie, odpowiada za wykonanie zobowiązania przez klienta. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, agent odpowiada za to, że klient spełni świadczenie. W razie niezachowania formy pisemnej poczytuje się umowę agencyjną za zawartą bez tego zastrzeżenia.

Zobacz serwis: Wzory umów

Odpowiedzialność del credere

Odpowiedzialność agenta za wykonanie zobowiązań przez osoby trzecie przyjmuje specyficzną postać. Nie jest co do zasady elementem niezbędnym umowie. Jest to rodzaj klauzuli, którą strony mogą zawrzeć w treści umowy. Ustawa wymaga jednak dla takiego zastrzeżenia formy pisemnej. Jeżeli umowa agencyjna została zawarta jedynie w formie ustnej, wtedy powzięcie takiej odpowiedzialności przez agenta nie będzie miało miejsca.

Forma pisemna oznacza konieczność własnoręcznego podpisu. Sama treść oświadczenia woli nie musi być napisana własnoręcznie przez składającego oświadczenie.

Prowizja del credere

Drugim istotnym elementem jest odpłatność takiej klauzuli. Jak bowiem wynika z treści cytowanego powyżej przepisu przyjęcie odpowiedzialności następuje za odpowiednim wynagrodzeniem. Przybiera ono postać właśnie prowizji del credere. Brak wynagrodzenia w klauzuli będzie powodował jej nieważność (por. treść uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z  9 lutego 2005 r. o sygn. II CK 426/06).

Pobierz: Umowa agencyjna - bezpłatny wzór

Na jakich zasadach opiera się odpowiedzialność del credere agenta? Czytaj część drugą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowizja del credere. /Fot. Fotolia
Prowizja del credere. /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama