Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak określić wynagrodzenie w umowie agencyjnej?

A.P.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy określające wynagrodzenie są niezbędnym elementem umowy agencyjnej. Co wynagrodzenie przybiera charakter prowizji. Strony mogą jednak inaczej umówić się co do wynagrodzenia.

Umowa agencyjna ma charakter odpłatny, dlatego też istotnym elementem stosunku łączącego zleceniodawcę oraz agenta jest wynagrodzenie. Co do zasady będzie to wynagrodzenie prowizyjne. W praktyce mogą zdarzyć się sytuacje, że w treści umowy strony mogą milczeć na temat wynagrodzenia. Bynajmniej nie będzie wiązało się to z nieważnością umowy. Zgodnie z art. 7581 § 1 Kodeksu cywilnego jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja.

REKLAMA

Pobierz: Umowa agencyjna - bezpłatny wzór

Prowizja agenta

REKLAMA

Jak wskazuje przepis art. art. 7581 § 2 prowizją jest wynagrodzenie, którego wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Praktyka obrotu zna różnego rodzaju prowizje. Są zarówno progresywne jak i degresywne. Chodzi tutaj o wysokość procentowego udziału wynagrodzenia agenta w zależności od wartości umowy. Przy prowizjach progresywnych procentowy udział wzrasta wraz z wartości umowy. Odwrotnie będzie w przypadku prowizji degresywnej, której wysokość będzie malała wraz ze wzrostem wartości kontraktu.

W treści umowy strony mogą ustalić, że wynagrodzenie agenta będzie stanowiło 3% wartości umowy, jeżeli jej wartość jest niższa niż 100 tys. zł. Przy umowie przekraczającej wartość 100 tys. zł wynagrodzenie będzie stanowiło 5%.

Swoboda konstrukcji wynagrodzenia prowizyjnego jest znaczna. Wskazany powyżej przykład można zmodyfikować poprzez wskazanie konkretnego sposobu obliczania procentowego wynagrodzenia. Przykładowo można bowiem wskazać, że wyższy procent wynagrodzenia będzie obliczany jedynie od sumy przekraczającej dany próg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wzory umów

Przy umowie o wartości 120 tys. zł od kwoty do 100 tys. zł będzie przewidziane 3 proc. wynagrodzenia (czyli 3 tys. zł), zaś od pozostającej reszty agent otrzyma wyższe wynagrodzenie (5% od 20 tys. zł, czyli 1 tys. zł). Łącznie zatem wynagrodzenie agenta wyniesie 4 tys. zł.

Inne formy wynagrodzenia

Zalety wynagrodzenia prowizyjnego są oczywiste. Jest ono bowiem uzależnione od efektów działalności agenta. Jego zarobek będzie możliwy dopiero po zdobyciu umowy na rzecz zleceniodawcy.

Niezależnie od tego mogą zdarzyć się sytuacje, w których wynagrodzenie przybierze inną formę. Przykładowo może być to wynagrodzenie ryczałtowe, którego wysokość jest sztywno ustalona przez strony umowy.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  REKLAMA

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA