REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak określić wynagrodzenie w umowie agencyjnej?

A.P.
Wynagrodzenie w umowie agencyjnej. /fot. Fotolia
Wynagrodzenie w umowie agencyjnej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy określające wynagrodzenie są niezbędnym elementem umowy agencyjnej. Co wynagrodzenie przybiera charakter prowizji. Strony mogą jednak inaczej umówić się co do wynagrodzenia.

Umowa agencyjna ma charakter odpłatny, dlatego też istotnym elementem stosunku łączącego zleceniodawcę oraz agenta jest wynagrodzenie. Co do zasady będzie to wynagrodzenie prowizyjne. W praktyce mogą zdarzyć się sytuacje, że w treści umowy strony mogą milczeć na temat wynagrodzenia. Bynajmniej nie będzie wiązało się to z nieważnością umowy. Zgodnie z art. 7581 § 1 Kodeksu cywilnego jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja.

REKLAMA

Pobierz: Umowa agencyjna - bezpłatny wzór

Prowizja agenta

REKLAMA

Jak wskazuje przepis art. art. 7581 § 2 prowizją jest wynagrodzenie, którego wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Praktyka obrotu zna różnego rodzaju prowizje. Są zarówno progresywne jak i degresywne. Chodzi tutaj o wysokość procentowego udziału wynagrodzenia agenta w zależności od wartości umowy. Przy prowizjach progresywnych procentowy udział wzrasta wraz z wartości umowy. Odwrotnie będzie w przypadku prowizji degresywnej, której wysokość będzie malała wraz ze wzrostem wartości kontraktu.

W treści umowy strony mogą ustalić, że wynagrodzenie agenta będzie stanowiło 3% wartości umowy, jeżeli jej wartość jest niższa niż 100 tys. zł. Przy umowie przekraczającej wartość 100 tys. zł wynagrodzenie będzie stanowiło 5%.

Swoboda konstrukcji wynagrodzenia prowizyjnego jest znaczna. Wskazany powyżej przykład można zmodyfikować poprzez wskazanie konkretnego sposobu obliczania procentowego wynagrodzenia. Przykładowo można bowiem wskazać, że wyższy procent wynagrodzenia będzie obliczany jedynie od sumy przekraczającej dany próg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wzory umów

Przy umowie o wartości 120 tys. zł od kwoty do 100 tys. zł będzie przewidziane 3 proc. wynagrodzenia (czyli 3 tys. zł), zaś od pozostającej reszty agent otrzyma wyższe wynagrodzenie (5% od 20 tys. zł, czyli 1 tys. zł). Łącznie zatem wynagrodzenie agenta wyniesie 4 tys. zł.

Inne formy wynagrodzenia

Zalety wynagrodzenia prowizyjnego są oczywiste. Jest ono bowiem uzależnione od efektów działalności agenta. Jego zarobek będzie możliwy dopiero po zdobyciu umowy na rzecz zleceniodawcy.

Niezależnie od tego mogą zdarzyć się sytuacje, w których wynagrodzenie przybierze inną formę. Przykładowo może być to wynagrodzenie ryczałtowe, którego wysokość jest sztywno ustalona przez strony umowy.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

REKLAMA

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA