| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jak określić wynagrodzenie w umowie agencyjnej?

Jak określić wynagrodzenie w umowie agencyjnej?

Przepisy określające wynagrodzenie są niezbędnym elementem umowy agencyjnej. Co wynagrodzenie przybiera charakter prowizji. Strony mogą jednak inaczej umówić się co do wynagrodzenia.

Umowa agencyjna ma charakter odpłatny, dlatego też istotnym elementem stosunku łączącego zleceniodawcę oraz agenta jest wynagrodzenie. Co do zasady będzie to wynagrodzenie prowizyjne. W praktyce mogą zdarzyć się sytuacje, że w treści umowy strony mogą milczeć na temat wynagrodzenia. Bynajmniej nie będzie wiązało się to z nieważnością umowy. Zgodnie z art. 7581 § 1 Kodeksu cywilnego jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja.

Pobierz: Umowa agencyjna - bezpłatny wzór

Prowizja agenta

Jak wskazuje przepis art. art. 7581 § 2 prowizją jest wynagrodzenie, którego wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Praktyka obrotu zna różnego rodzaju prowizje. Są zarówno progresywne jak i degresywne. Chodzi tutaj o wysokość procentowego udziału wynagrodzenia agenta w zależności od wartości umowy. Przy prowizjach progresywnych procentowy udział wzrasta wraz z wartości umowy. Odwrotnie będzie w przypadku prowizji degresywnej, której wysokość będzie malała wraz ze wzrostem wartości kontraktu.

W treści umowy strony mogą ustalić, że wynagrodzenie agenta będzie stanowiło 3% wartości umowy, jeżeli jej wartość jest niższa niż 100 tys. zł. Przy umowie przekraczającej wartość 100 tys. zł wynagrodzenie będzie stanowiło 5%.

Swoboda konstrukcji wynagrodzenia prowizyjnego jest znaczna. Wskazany powyżej przykład można zmodyfikować poprzez wskazanie konkretnego sposobu obliczania procentowego wynagrodzenia. Przykładowo można bowiem wskazać, że wyższy procent wynagrodzenia będzie obliczany jedynie od sumy przekraczającej dany próg.

Zobacz serwis: Wzory umów

Przy umowie o wartości 120 tys. zł od kwoty do 100 tys. zł będzie przewidziane 3 proc. wynagrodzenia (czyli 3 tys. zł), zaś od pozostającej reszty agent otrzyma wyższe wynagrodzenie (5% od 20 tys. zł, czyli 1 tys. zł). Łącznie zatem wynagrodzenie agenta wyniesie 4 tys. zł.

Inne formy wynagrodzenia

Zalety wynagrodzenia prowizyjnego są oczywiste. Jest ono bowiem uzależnione od efektów działalności agenta. Jego zarobek będzie możliwy dopiero po zdobyciu umowy na rzecz zleceniodawcy.

Niezależnie od tego mogą zdarzyć się sytuacje, w których wynagrodzenie przybierze inną formę. Przykładowo może być to wynagrodzenie ryczałtowe, którego wysokość jest sztywno ustalona przez strony umowy.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »