REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa zlecenia, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to umowy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powstaje stosunek pracy. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania takich umów?

Zadatek a zaliczka

Zawarta pomiędzy stronami umowa powinna wskazywać czy wpłacona przy zawarciu umowy kwota jest zadatkiem czy też zaliczką. Kwota wręczona przy zawarciu umowy będzie stanowić zadatek, jeżeli będzie to wyraźnie określone w umowie, bez takiego zastrzeżenia kwota wpłacona przy zawarciu umowy będzie stanowiła zaliczkę.

Przykładowe klauzule niedozwolone

Nie wszystkie postanowienia zawarte w umowie będą wiązały konsumenta. Niektóre z nich z mocy prawa nie będą obowiązywały. Dotyczy to tak zwanych niedozwolonych postanowień umownych.

Zlecenie wykonywania pracy u innego pracodawcy

Pracodawcy mogą zawierać między sobą porozumienia, w wyniku których pracownicy mogą pracować np. na zmianę u dwóch pracodawców.

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Od stycznia 2010 r. pracodawca poniesie wyższe koszty zatrudnienia, gdyż ustawodawca wprowadził obowiązek podlegania zleceniobiorców ubezpieczeniom wypadkowym.

Spółka jako strona umowy

Spółki prawa handlowego podobnie jak osoby fizyczne mogą zawierać umowy cywilnoprawne. Osoby prawne są również podmiotami prawa cywilnego.

Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Nasza firma zatrudnia 9 pracowników oraz kilku zleceniobiorców. W związku z trudną sytuacją na rynku, z końcem czerwca musimy zwolnić 5 pracowników i 4 zleceniobiorców. Nie mamy obowiązku wypłacać odpraw. Jednak z jednym z pracowników i zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, na podstawie którego wypłacimy zwalnianym osobom 3-miesięczne wynagrodzenie jako rodzaj dobrowolnej odprawy. Czy od tego rodzaju odprawy naliczać składki na ubezpieczenia oraz zaliczkę na podatek?

Umowa zlecenia nie jest umową o pracę

W treści umowa zlecenia może zbliżać się do umowy o pracę, dlatego dużym problemem bywa niejednokrotnie rozgraniczenie tych dwóch rodzajów umów. Coraz częstszym zjawiskiem staje się też zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia w przypadku, gdy powinna zastać zawarta umową o pracę. W takim przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem obchodzenia przepisów prawa pracy.

REKLAMA

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Od czerwca do lipca 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest na zasiłku macierzyńskim z umowy o pracę zawartej z innym zakładem. Umowa będzie wykonywana w naszej siedzibie. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacimy po zakończeniu umowy – w sierpniu 2009 r., gdy ta osoba nie będzie już na zasiłku macierzyńskim. Chce ona wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Jakie składki powinniśmy naliczyć za tę osobę z umowy zlecenia? Czy zgłosić ją do ubezpieczeń z umowy zlecenia?

Klauzule niedozwolone

Kodeks cywilny wprowadza kardynalną zasadę swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą dowolnie kształtować łączące je stosunki prawne. W dalszej części kodeksu ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczenia tej swobody. Jednym z takich ograniczeń są klauzule abuzywne inaczej mówiąc niedozwolone.

Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca

Zatrudniliśmy na okres od 1 do 10 czerwca 2009 r. zleceniobiorcę, który za wykonane prace otrzyma 1500 zł. Osoba ta wzięła w swojej firmie urlop bezpłatny od 1 do 12 czerwca 2009 r. Czy w tym przypadku od wynagrodzenia z umowy zlecenia należy naliczać za zleceniobiorcę składki na ubezpieczenia społeczne? Złożył mam oświadczenie, że jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i otrzymuje wynagrodzenie z umowy o pracę w kwocie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Zatrudnienie dzieci

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonywanie zajęć zarobkowych przez dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług remontowych. Dużą część osób zatrudniamy na podstawie umów zlecenia. Usługi są świadczone u osób, które je zamawiają. Czy z tytułu zawarcia tych umów powinniśmy zgłaszać zleceniobiorców do ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli wykonują oni pracę poza siedzibą firmy?

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu

Od 1 marca 2008 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia. Od 19 stycznia 2009 r. osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r. Natomiast termin porodu jest ustalony na 23 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy przedłużyć umowę zlecenia do dnia porodu? Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców

Obecnie obowiązek ubezpieczenia wypadkowego dotyczy tylko zleceniobiorców wykonujących pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Po wejściu w życie zmian do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowo będzie trzeba odprowadzać za wszystkich zleceniobiorców, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Kiedy studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom?

Student pracujący na podstawie umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym do ukończenia 26 roku życia.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta pracującego na umowę zlecenia

Studenci - zleceniobiorcy do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia.

Negocjacje

Kodeks cywilny wymienia trzy tryby zawierania umów. Zalicza do nich: przyjęcie oferty, wybór oferty w drodze przetargu lub aukcji, negocjacje. Ostatni tryb jest najrzadziej spotykany w życiu codziennym warto jednak wiedzieć o nim trochę więcej.

Stosowanie przepisów kodeksu cywilnego w prawie pracy

Wiele problemów, z którymi musi się zmierzyć pracodawca, np. dotyczących zakazu konkurencji, nie zostało uregulowanych w Kodeksie pracy. Należy wówczas zastosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, ale tylko wtedy, gdy przepis nie jest sprzeczny z zasadami prawa pracy.

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Jednak w ubezpieczeniach społecznych miejsce prowadzenia działalności jest rozumiane nie jako miejsce podane w ewidencji działalności lub KRS, ale jako miejsce, w którym jest zlokalizowana działalność firmy.

Czy od zwróconych kosztów podróży zleceniobiorcy należy zapłacić składki i podatek

Zawieramy ze specjalistami w różnych dziedzinach umowy zlecenia na wygłaszanie prelekcji w trakcie konferencji. Konferencje te organizujemy w miastach, w których nie mamy ani siedziby, ani przedstawicielstwa. Oprócz wynagrodzenia prowizyjnego zawartego w umowie zlecenia, zwracamy koszty związane z podróżą. Czy kwotę zwrotu powinniśmy oskładkować i opodatkować?

Umowa spedycji

Umowa spedycji jest jedna z umów nazwanych. Oznacza to, że jest to umowa określona w kodeksie cywilnym. Nie można jednak utożsamiać tej umowy z inną występują w obrocie – umową transportu.

Wzory umów

Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?

W darowiźnie można przekazać własność praktycznie każdej rzeczy – w tym również mieszkania. Co do zasady darowizna nieruchomości nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Wybór prawa

Bardzo ważne jest przepisy jakiego prawa odnoszą się do danej umowy. Strony mogą o tym same zadecydować. Jeżeli natomiast nie wybiorą prawa w umowie wtedy zastosowanie mają przepisy ogólne z ustawy Prawo międzynarodowe prywatne.

Umowa sprzedaży czy umowa kupna-sprzedaży

Umowę sprzedaży zawieramy praktycznie każdego dnia, od zakupu świeżego pieczywa po kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nazwą „umowa sprzedaży” oraz „umowa kupna-sprzedaży” posługujemy się wymiennie często w sposób automatyczny. Jednak, która nazwa jest właściwa i czy ma jakieś znaczenie, którą nazwą się posługujemy?

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia

Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?

Umowa o świadczenie usług

Kodeks cywilny, w śród umów nazwanych, nie wymienia umowy o świadczenie usług. Często jednak zachodzi potrzeba sporządzenia tego typu umowy. Należy pamiętać, że umowę o świadczenie usług wzoruje się na umowie zlecenia.

Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Biegli za ekspertyzy wykonane na zlecenie prokuratora otrzymują od nas wynagrodzenie ustalane na podstawie postanowienia prokuratora. Wysokość wynagrodzenia określa w widełkach rozporządzenie, a o konkretnej kwocie dla biegłego decyduje prokurator. Jeżeli biegły otrzyma wynagrodzenie za miesiąc w kwocie niższej niż 200 zł, to czy traktować je jak umowę zlecenia i naliczać ryczałtowy podatek 18%?

Urlop na zleceniu

Czy osobie pracującej na podstawie umowy zlecenia od 2 lat przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Treść podpisu

Zawarłem umowę cywilnoprawną, jednakże okazało się że mój kontrahent podpisał się używając jedynie swoich inicjałów. Czy taka umowa jest ważna ? Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Ile może trwać umowa zlecenia?

Od roku zatrudniam pracownika na umowy zlecenia. Ostatnio zażądał umowy o pracę twierdząc, że nie można tak długo zatrudniać pracownika tylko na podstawie umowy zlecenia. Czy to prawda?

Odstąpienie od umowy

Prawo cywilne wyróżnia kilka sposobów zakończenia stosunku zobowiązaniowego. Jednym z nich jest odstąpienie od umowy na wypadek niewykonania zobowiązania. Kodeks reguluje sytuacje, w których można skorzystać z tego uprawnienia.

"Wakacyjne" umowy

Na wakacyjny wyjazd czekamy cały rok, dlatego chciałabym, aby wszystko było zgodnie planem. Jakie dokumenty powinien otrzymać klient decydując się na konkretną wycieczkę?

Regulamin tylko z umową

Podpisując mowę z operatorem telewizji najczęściej podpisujemy kilka dokumentów. Niezwykle ważne jest zapoznanie się z nimi wszystkimi.

Co warto wiedzieć o umowie agencji

Coraz częściej świadczymy usługi na podstawie umowy agencyjnej. Umowa ta jest coraz bardziej popularna w Polsce dlatego też warto wiedzieć o niej coś więcej.

Sprawy o dział spadku

Spadek można podzielić albo w postępowaniu sądowym albo w drodze umowy między spadkobiercami. Niniejszy artykuł będzie dotyczył przede wszystkim postępowania sądowego.

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Kto bez zlecenia prowadzi cudze sprawy ten powinien działać z korzyścią osoby, której sprawę prowadzi, i zgodnie z jej prawdopodobną wolą a przy prowadzeniu spraw powinien zachowywać należytą staranność.

Co warto wiedzieć o umowie spedycji

Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki. Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki. Umową spedycji natomiast nie mogą być objęte usługi, które pozbawione są charakteru spedycyjnego (np. usługa przewozowa).

Co to jest umowa zlecenie

W codziennym życiu zawieramy bardzo dużo umów różnego rodzaju. Kupujemy sprzęty, żywność, naprawiamy samochód, ale także zawieramy umowy ze szkołą językową czy też ze szkołą nauki jazdy. Umowy tego fachowo nazywają się umowami zlecenia. Spójrz czym one się charakteryzują.

Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w sytuacji spornej są trudności z udowodnieniem na co strony umowy między sobą uzgodniły. Wynika to z tego, że w większości przypadków umowy nie są sporządzone w formie pisemnej.

Zawieszenie renty socjalnej a zlecenie

Osoby pobierające rentę socjalnej często chcą dorobić do swojego świadczenia, podejmują pracę na umowę zlecenia. Jednak nie zawsze mogą dorabiać bez ograniczenia.

Jak rozpocząć mediację

Mediację możemy rozpocząć na każdym etapie trwania sporu, gdy jesteśmy nim zmęczeni lub gdy jesteśmy zaniepokojeni jego negatywnymi skutkami. Wystarczy wtedy zgłosić się do ośrodka mediacyjnego z prośbą o przeprowadzenie mediacji.

Odsetki przy umowie pożyczki

Pożyczyłem pieniądze, zgodnie z zawartą umową będę otrzymywać odsetki w wysokości 40% w skali roku. Ostatnio jednak dowiedziałem się, że pobieranie tak wysokich odsetek jest niezgodne z prawem. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić czy umowa pożyczki jest nieważna?

Śmierć strony umowy zlecenia

Śmierć jednej ze stron umowy nie zawsze prowadzi do wygaśnięcia istniejącego stosunku prawnego. Zgodnie z prawem spadkowym, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na uprawnionych spadkobierców.

Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Nasza firma zawiera liczne umowy zlecenia na dodatkowe prace. Są to czasami niskie kwoty ok. 100-200 zł. Umowy są zawierane zarówno z pracownikami, jak i osobami z zewnątrz, często zatrudnionymi na podstawie umów o pracę przez inne firmy. Jak w 2009 r. rozliczyć umowę zlecenia zawartą z pracownikiem opiewającą na kwotę 190 zł brutto? Czy przy umowie zlecenia na tak niską kwotę należy zastosować koszty uzyskania przychodu i naliczyć składki ZUS?

REKLAMA