| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Wybór prawa

Bardzo ważne jest przepisy jakiego prawa odnoszą się do danej umowy. Strony mogą o tym same zadecydować. Jeżeli natomiast nie wybiorą prawa w umowie wtedy zastosowanie mają przepisy ogólne z ustawy Prawo międzynarodowe prywatne.

Do każdej umowy mają zastosowanie przepisy konkretnego prawa. Jeżeli umowa zawierana jest przez Polaków i na terytorium RP wtedy zastosowanie mają przepisy polskiego kodeksu cywilnego.

Co jednak w wypadu gdy umowę o dzieło zawiera włoska osoba prawna z polskim przedsiębiorcą (obywatelem RP) na stale mieszkającym w Brukseli.

Wybór prawa

Spisując umowę strony mogą wybrać jakie prawo będzie odnosiło się do ich stosunku prawnego. Możliwość taka wynika zarówno z prawa wspólnotowego jak i z przepisów polskich ustaw.

Dlatego też często w końcowym punkcie umowy zamieszcza się informację następującej treści: „Do niniejszej umowy zastosowanie mają przepisy polskiego kodeksu cywilnego”

Warunki w umowie

W umowie można wybrać zarówno prawo, jakiego państwa będzie mieć zastosowanie do danej umowy, jak również jaki sąd będzie rozpatrywał ewentualne roszczenia wynikające z umowy.

Wybór sądu właściwego do rozpatrywania roszczeń wynikających z danej umowy nazywa się klauzulą prorogacyjną. Nie należy jednak mylić jej z klauzulą dopuszczającą wybór prawa przez strony.

Wybór prawa powinien być sporządzony na piśmie.

Co gdy strony się nie umówiły

Nie zawsze jednak strony zapiszą w umowie jakie prawo będzie miało zastosowanie do danej umowy. Co zatem w takim wypadku. Otóż jeżeli zobowiązanie ma charakter międzynarodowy, wtedy należy sięgnąć do ustawy prawo prywatne międzynarodowe. Oczywiście jeżeli umowa nie będzie miała żadnego związku z naszym krajem wtedy ustawy tej nie będziemy stosować.

Prawo międzynarodowe prywatne to ustawa z 1965 r. która określa właściwość prawa w stosunkach międzynarodowych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie prawo stosować przy umowach międzynarodowych?
Jakie prawo stosować przy umowach międzynarodowych?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK