Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Łukasz Matys
Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia fot. Fotolia
Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kto bez zlecenia prowadzi cudze sprawy ten powinien działać z korzyścią osoby, której sprawę prowadzi, i zgodnie z jej prawdopodobną wolą a przy prowadzeniu spraw powinien zachowywać należytą staranność.

Sytuację, w której ktoś prowadzi cudze sprawy nie mając ku temu stosownego umocowania. Reguluje kodeks cywilny w art. 752-757. Tam należy szukać odpowiedzi na wiele nurtujących kwestii. Jeżeli natomiast nie znajdzie się jej tam należy sięgnąć do przepisów ogólnych kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Zlecenie

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Zlecenie zawiera się najczęściej gdy samemu nie można wykonać jakiejś czynności. Na przykład kiedy przebywa się zagranicą albo w szpitalu. Umowę zlecenia możemy również zawrzeć po to aby w naszym imieniu czynności dokonywał profesjonalista (np. prawnik).

Dzięki zawarciu umowy zlecenia zleceniobiorca ma wykonać, za wynagrodzeniem, czynność prawną albo faktyczną dla zleceniodawcy.

Brak zlecenia

Zdarza się jednak, że osoby nie zawrą umowy a pomimo to jedna osoba wykonuje czynności za drugą. Będzie to miało miejsce zwłaszcza w sytuacji gdy umowa zlecenia wygasła na skutek upływu czasu a pewne sprawy nie zostały do końca uregulowane. Wtedy zleceniobiorca często faktycznie dokonuje pewnych czynności nie ma jednak do tego żadnego umocowania.

Jak należy postępować

Prowadząc cudze sprawy bez zlecenia należy zachować należytą staranność i zachowywać się zgodnie z prawdopodobną wolą zleceniodawcy. Prowadzący sprawę powinien w miarę możliwości powiadomić osobę na której rzecz prowadzi sprawę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania takie należy prowadzić do momentu gdy osoba, na rzecz której prowadzi się sprawę sama nie będzie mogła zająć się swoimi interesami albo do momentu gdy udzieli ona stosownego zlecenia.

Zwrot kosztów

Z dokonania swoich czynności prowadzący powinien złożyć rachunek. Powinien wydać wszystko co uzyskał na skutek prowadzenia sprawy uzyskał dla osoby, której sprawę prowadzi.

Osoba prowadząca sprawę może żądać zwrotu:

 • Uzasadnionych wydatków,
 • Uzasadnionych nakładów,
 • Ustawowych odsetek od wydatków i nakładów,
 • Zwolnienia od zobowiązań, które zaciągnęła prowadząc sprawy

Ratowanie cudzego dobra

Osobę ratującą cudze mienie traktuje się tak samo jak osobę prowadzącą cudze sprawy bez zlecenia. Przy czym osoba taka może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków, chociażby jej działanie nie odniosło skutku. Odpowiada natomiast wyłącznie za winą umyślną lub rażące niedbalstwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  REKLAMA

  Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

  Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

  Decyzja Prezesa UOKiK: Orange ma zwrócić klientom pieniądze. Zobacz za co i komu należy się zwrot! Kto będzie musiał wypełnić wniosek?

  Orange Polska zwróci konsumentom opłaty za kontakt z infolinią  oraz za wizytę technika diagnozującego uszkodzenie (49 zł lub wielokrotność tej kwoty) - poinformował UOKiK w komunikacie. Prezes UOKiK zobowiązał do tego Orange Polska. Rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński poinformował, że spółka wykona decyzję UOKiK, do czego zobowiązała się w wyniku dialogu z Urzędem. Zaznaczył też, że opłatę za połączenia z infoliniami Orange zniósł w marcu 2023 roku.

  REKLAMA