Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka jako strona umowy

Łukasz Matys
Spółka może być stroną umowy.
Spółka może być stroną umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Spółki prawa handlowego podobnie jak osoby fizyczne mogą zawierać umowy cywilnoprawne. Osoby prawne są również podmiotami prawa cywilnego.

Problematykę spółek prawa handlowego reguluje kodeks spółek handlowych (k.s.h.). Kodeks ten dzieli spółki na osobowe i kapitałowe.

REKLAMA

Podział spółek

Spółkami osobowymi są spółki:

 • Jawna,
 • Partnerska
 • Komandytowa
 • Komandyto- akcyjna

Spółkami kapitałowymi są natomiast:

 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • Spółka akcyjna.

Podział ten ma bardzo duże znaczenie. W imieniu spółek kapitałowych działają organy spółki natomiast spółki osobowe co do zasady reprezentowane są przez wspólników.

Osoby prawne i „ułomne osoby prawne”

Podział spółek na kapitałowe i osobowe pokrywa się z podziałem na osoby prawne i jednostki organizacyjne posiadające podmiotowość prawną („ułomne osoby prawne”). Wszystkie spółki kapitałowe są osobami prawnymi. Natomiast spółki osobowe to „ułomne osoby prawne”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowy

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (art. 8), wszystkie spółki osobowe są podmiotami prawa cywilnego, we własnym imieniu może nabywać własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, być pozywanym i pozywać innych.

Zgodnie zatem z tym przepisem spółki osobowe mogą zawierać umowy a także dochodzić praw wynikających z tych umów drodze powództwa sądowego.

Natomiast spółki kapitałowe to osoby prawne a te jak wiadomo mogą być stronami umowy.

Odpis z KRS

REKLAMA

Podpisując umowę z każdą ze spółek należy sprawdzić odpis z KRS danej spółki. Z odpisu KRS wynika firma (nazwa), wspólnicy (akcjonariusze) spółki, adres spółki, dane dotyczące sądu rejestrowego, kapitału zakładowego (w wypadku spółek kapitałowych), informacje o organach spółki oraz wiele innych istotnych informacji.

Odpis z Krajowego Rejestru Karnego można uzyskać w sądzie rejestrowym. Wystarczy tylko znać numer KRS spółki. Odpis aktualny kosztuje 30 zł natomiast cena odpisu zupełnego to 60 zł.

Przed podpisaniem każdej umowy, której stroną jest spółka warto zapoznać się z odpisem KRS.

Kto reprezentuje spółkę

To kto reprezentuje spółkę oraz kto może zawierać umowy w imieniu spółki wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych i umowy spółki.

Spółkę jawną co do zasady reprezentuje, każdy ze wspólników. Wspólnicy mogą to jednak zmienić w umowie spółki.

Spółkę partnerską reprezentuje samodzielnie każdy ze wspólników a także gdy umowa spółki tak stanowi również zarząd spółki.

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością reprezentowana jest przez zarząd spółki. Z taką samą sytuacją mamy do czynienia gdy mówimy o spółce akcyjnej.

Prokurent

Spółki mogą być reprezentowane również przez prokurenta. Prokurent to specyficzny pełnomocnik. Może on w imieniu spółki prowadzącej działalność gospodarczą dokonywać wszelkich czynności prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  REKLAMA

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  REKLAMA

  Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

  Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA