reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Umowa o świadczenie usług

Umowa o świadczenie usług

Kodeks cywilny, w śród umów nazwanych, nie wymienia umowy o świadczenie usług. Często jednak zachodzi potrzeba sporządzenia tego typu umowy. Należy pamiętać, że umowę o świadczenie usług wzoruje się na umowie zlecenia.

Kodeks cywilny nie przewiduje takiej umowy jak umowa o świadczenie usług. Kodeks reguluje szereg umów, które de facto polegają na świadczeniu usług. Najpopularniejsze umowy tego rodzaju to: umowa o dzieło, umowa zlecenia, umowa agencji, umowa o roboty budowlane.

Wszystkie te umowy zakładają wykonanie pewnych prac przez jedną stronę umowy na rzecz drugiej.

Zobacz serwis: Wzory umów

Umowy w kodeksie cywilnym

Kodeks cywilny w art. 535-921 wymienia szereg umów jakie spotyka się w obrocie prawnym. Umowy te określa się mianem umów nazwanych, gdyż są one właśnie wyszczególnione w kodeksie cywilnym.

Zgodnie natomiast z art. 353(1) k.c. w Polsce obowiązuje swoboda umów. Zgodnie z tą zasadą podmioty prawa cywilnego mogą zawierać umowy o dowolnej treści. Dlatego też katalog umów przewidzianych w kodeksie cywilnym nie jest zamknięty.

Umowa o świadczenie usług

Zgodnie z art. 750 k.c. do umów o świadczenie usług stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Jeżeli zatem chcemy podpisać umowę o świadczenie usług w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy podobna umowa nie jest uregulowana przez kodeks cywilny. Kodeks reguluje umowę przechowania, umowę przewozu, umowę spedycji, zlecenie.

Jeżeli w kodeksie nie ma umowy podobnej to należy przy formułowaniu umowy o świadczenie usług kierować się przepisami dotyczącymi umowy zlecenia.

Zobacz: Wszystko o umowie zlecenia

Usługi a praca

Umowę o świadczenie usług nie można mylić z umową o pracę. Umowę o pracę reguluje kodeks pracy a cechą charakterystyczną tego stosunku prawnego jest podporządkowanie służbowe pracownika pracodawcy.

Natomiast umowa o świadczenie usług jest umową prawa cywilnego. Dlatego też nie ma mowy tu o podporządkowaniu służbowym. Podmioty umowy o świadczenie usług są niezależne od siebie i równe w prawach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama