reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa spedycji

Umowa spedycji

Umowa spedycji jest jedna z umów nazwanych. Oznacza to, że jest to umowa określona w kodeksie cywilnym. Nie można jednak utożsamiać tej umowy z inną występują w obrocie – umową transportu.

Istota umowy

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Strony umowy

Stronami umowy spedycji są spedytor i dający zlecenie.

Spedytor to osoba to osoba, która wysyła lub odbiera przesyłkę. Natomiast dający zlecenie to osoba która zleca nadanie przesyłki a ponadto płaci spedytorowi wynagrodzenie.

Istotnym jest, że spedytor musi być przedsiębiorcą. A więc osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Dającym zlecenie może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna a także tzw. ułomna osoba prawna. Podmiot taki może zarówno prowadzić działalność gospodarczą (być przedsiębiorcą) jak i nie prowadzić działalności gospodarczej.

POBIERZ WZÓR: Umowa spedycji

Obowiązki spedytora

Spedytor obowiązany jest do podejmowania czynności potrzebnych do uzyskania zwrotu niezależnie pobranych sum z tytułu przewoźnego, cła i innych należności związanych z przewozem przesyłki.

Spedytor obowiązany jest do podjęcia czynności potrzebnych do zabezpieczenia praw dającego zlecenie lub osoby przez niego wskazanej względem przewoźnika lub innego spedytora.

Jeżeli spedytor jest jednocześnie przewoźnikiem wtedy ma jednocześnie obowiązki spedytora i przewoźnika. Oprócz wymienionych tu obowiązków odpowiada za bagaż podróżnych, musi wystawić list przewozowy, powinien niezwłocznie powiadomić odbiorcę o nadejściu przesyłki.

Obowiązki dającego zlecenie

Dający zlecenie ma jeden ale bardzo ważny obowiązek. Mianowicie musi zapłacić spedytorowi za wykonane przez niego usługi. Umowa spedycji jest bowiem umową odpłatną i jako taka zakłada zawsze, że spedytorowi zawsze należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę .

Ustawowe prawo zastawu

Dla zabezpieczenia roszczeń wynikłych ze zleceń spedycji przysługuje spedytorowi ustawowe prawo zastawu na przesyłce. Oznacza to, że spedytor może nie wydać przesyłki odbiorcy do czasu aż dający zlecenie nie zapłaci wszystkich niezbędnych opłat.

Przedawnienie roszczeń

Przy każdej umowie ważny jest okres po upływie którego roszczenia wynikające z takiej umowy przedawniają się. W wypadku umowy spedycji okres przedawnienia wynosi 1 rok.

Termin ten zaczyna się liczyć w wypadku roszczeń wynikających z uszkodzenia przesyłki- od dnia dostarczenia przesyłki. W wypadku roszczeń wynikających z całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóźnieniem od dnia kiedy przesyłka miała być doręczona. We wszystkich innych sprawach od dnia kiedy wykonano umowę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa spedycji.
Umowa spedycji.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama