Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulamin tylko z umową

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Podpisując mowę z operatorem telewizji najczęściej podpisujemy kilka dokumentów. Niezwykle ważne jest zapoznanie się z nimi wszystkimi.

Częstą praktyką operatorów telewizyjnych jest przedstawianie klientom kilku dokumentów do podpisu. Zazwyczaj gdzieś małym druczkiem w umowie jest zapisane, że integralną jej część stanowi regulamin. W praktyce to właśnie w regulaminie znajdują się istotne treści, np. dotyczące prawa i obowiązków stron. Nie jest to rozwiązanie przyjazne dla konsumentów. W zasadniczy sposób klientowi zostaje ograniczona możliwość zapoznania się z warunkami umowy.

REKLAMA

Inne, oprócz umowy, oświadczenia, które konsument zazwyczaj podpisuje:

 • zgoda na włączenie do umowy regulaminu, z którym konsument się zapoznał;
 • zgoda na przetwarzanie danych osobowych (jeżeli nasze dane osobowe zostaną wykorzystane przez operatora, mimo nie wyrażenia na to zgody, możemy zgłosić się do generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych);
 • weksel in blanco.

Bardzo istotne jest, aby zapoznać się ze wszystkim dokumentami i załącznikami. Jeżeli mamy wątpliwości co do jakiegoś postanowienia, możemy negocjować jego usunięcie albo zmianę.

REKLAMA

Sposób zawierania umowy przez operatorów telewizyjnych może być różny. Może to nastąpić przez autoryzowanego dystrybutora danej sieci (przedstawiciela, dealera, etc.), w lokalu prowadzonym przez niego przedsiębiorstwa lub przez przedstawiciela handlowego w domu konsumenta (sprzedaż poza lokalem). W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, że mamy prawo do zrezygnowania z usługi w terminie 10 dni od momentu zawarcia umowy. Wystarczy w tym celu złożyć stosowne oświadczenie woli. Niedopuszczalne jest zastrzeżenie przez operatora, że konsument musi w takim wypadku zapłacić karę umowną. Ponadto operator, jeśli nie poinformuje o przysługującym nam prawie, to termin na odstąpienie przedłuża się maksymalnie do 3 miesięcy.

Podpisując umowę należy zwrócić uwagę na jaki okres ją zawieramy. Zazwyczaj są to umowy zawierane na czas określony, np. 2 lat. Niekiedy spotykamy się z praktyką, że jeżeli umowa nie zostanie wypowiedziana przed końcem okresu jej obowiązywania, to przedłuża się automatycznie na czas nieoznaczony. Są to postanowienia rażąco krzywdzące interesy konsumentów. Nieodpowiednią i niezgodną przepisami praktyką jest również niemożliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Za ewentualne zerwanie umowy przewidziana są wysokie kary umowne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA