reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w sytuacji spornej są trudności z udowodnieniem na co strony umowy między sobą uzgodniły. Wynika to z tego, że w większości przypadków umowy nie są sporządzone w formie pisemnej.

W drobnych sprawa życia codziennego najczęściej nie zwieramy umów w formie pisemnej. Trudno nam sobie wyobrazić, aby za każdym razem idąc do serwisu samochodowego czy dokonując naprawy pogwarancyjnej sprzętu sporządzać szczegółowy wykaz zleconych prac. Przepisy prawa nie nakazują bowiem formy pisemnej dla tego typu umów. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy usługa zostaje wykonana w sposób nieprawidłowy. Trudno jest wówczas udowodnić swoje racje. Nie mamy argumentów potwierdzających to, że warunki, na które się umawialiśmy z usługobiorcą nie zostały spełnione w pełni albo wykonano umowę, ale niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami

Jeżeli w momencie zawarcia umowy poprosilibyśmy o potwierdzenie najistotniejszych postanowień umowy, prawdopodobnie tego problemu nie mielibyśmy.

Co w umowie

Jeżeli już uda nam się namówić naszego kontrahenta na sporządzenie umowy na piśmie, to postarajmy się o to by w niej znalazły się najważniejsze zapisy. Przede wszystkim zadbajmy o dokładne określenie stron umowy. Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest to z kim podpisujemy umowę. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli złożyć reklamacje na wykonaną usługę potrzebny będzie nam adres wykonawcy. Istotne dla nas jest również oznaczenie przedmiotu umowy, czyli co tak naprawdę my zamawiamy: zamontowanie okien, położenie terakoty, poprawki krawieckie, naprawę mebli itp. W zależności od tego jakie prace mają być wykonane musimy pamiętać o ich doprecyzowaniu, np. określeniu koloru, rozmiaru, kształtu istotnych właściwości, materiałów, z których usługa ma być wykonana. W tym miejscu można umówić się z wykonawcą na to kto ma te materiały dostarczyć. Z tym nierozerwalnie wiąże się kwestia ceny, którą musimy również precyzyjnie ustalić. Wynagrodzenie może być ustalone kosztorysowo albo poprzez wskazanie podstaw do jego ustalenia.

Następnie musimy wskazać termin, w jakim prace mają być wykonane. Jeśli wykonawca będzie się opóźniał przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy.
W umowie możemy również przewidzieć możliwość dokonania przedpłaty. Może ona wystąpić w formie zaliczki bądź zadatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama