REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Dzień wolny od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwszy urlop wypoczynkowy - wymiar, jak liczyć

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy na pierwsze wolne będzie musiał poczekać miesiąc. Prawo do pierwszych dni urlopu przysługuje bowiem dopiero po przepracowaniu miesiąca.

Kiedy pracownik nie musi pracować na wypowiedzeniu?

Kodeks pracy przewiduje kilka sytuacji, kiedy pracownik nie ma obowiązku pracować na wypowiedzeniu. Można w tym czasie, a czasami nawet trzeba, wykorzystać urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Możliwe jest również otrzymanie dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Strony mogą również ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.

Ekwiwalent za urlop 2019 - jak liczyć?

Ekwiwalent za urlop przysługuje w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wykorzystania pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego danemu pracownikowi. Ile wynosi ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2019 roku? Jak można go obliczyć?

Choroba w okresie przyjmowanym do obliczenia wynagrodzenia urlopowego

Jak powinny wyglądać przykładowe obliczenie wynagrodzenia urlopowego dla pracownika samorządowego, który w ubiegłym miesiącu chorował? Pracownik ten otrzymuje premię regulaminową (zmienną we wszystkich 12 miesiącach) oraz dodatek za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Choroba podczas urlopu wypoczynkowego

Pracownik może zachorować przed lub w trakcie urlopu wypoczynkowego. Jak choroba pracownika wpływa na urlop wypoczynkowy? Czy go przerywa? Czy choroba dziecka wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika?

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2019 r.

Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego obowiązuje w 2019 roku?

Urlop bezpłatny 2019

Zasady korzystania z urlopu bezpłatnego w 2019 roku będą takie same jak roku poprzednim. Jak uzyskać urlop bezpłatny? Jak długo może trwać?

Jak zaplanować urlop w 2019 roku - długie weekendy

Pracownicy będą mieli nawet 140 dni wolnych w 2019 roku. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w nowym roku?

REKLAMA

Jakie obowiązki ma pracodawca na przełomie roku

Koniec starego i początek nowego roku to szczególnie ważny czas dla pracodawców, z uwagi na szereg określonych obowiązków podatkowych, sprawozdawczych czy też tych bezpośrednio związanymi z pracownikami. Większość z tych obowiązków ma ściśle określony termin.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2019 r.

Prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy powstaje i staje się wymagalne w dacie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jaki współczynnik ekwiwalentowy należy stosować w 2019 r.?

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2019 r. w praktyce

Na koniec roku 2018 roku należy ustalić wymiary czasu pracy na 2019 rok, tak by zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Jak ustalić wymiary czasu pracy w poszczególne miesiące w 2019 r. we wszystkich systemach czasu pracy?

Długie weekendy i niedziele handlowe 2019

Od grudnia 2018 r. do stycznia 2020 r. wykorzystując po kilka dni urlopu wypoczynkowego (łącznie 29 dni), pracownik uzyska aż sześć okresów długiego wypoczynku. Razem ze świętami i weekendami obejmują one aż 68 dni wolnych. Natomiast niedziel handlowych w 2019 r. będzie tylko 15.

Zwykłe wynagrodzenie za minimalny okres urlopu wypoczynkowego - wyrok TSUE

Podczas minimalnego okresu urlopu wypoczynkowego, gwarantowanego na mocy prawa Unii, pracownik ma prawo do zwykłego wynagrodzenia, pomimo wcześniejszych okresów pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jednakże czas trwania tego minimalnego urlopu wypoczynkowego zależy od faktycznie wykonanej pracy podczas okresu rozliczeniowego, a tym samym okresy pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy mogą skutkować tym, że ten minimalny urlop jest krótszy niż cztery tygodnie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 13 grudnia 2018 r. w sprawie C-385/17.

Wigilia dniem wolnym od pracy w 2020 r.?

Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia 2019 r. może być dniem wolnym od pracy. Obecnie to dzień pracy. Pracodawcy mogą jedynie z dobrej woli przyznać pracownikom wolne 24 grudnia. Powstał projekt ustawy dodający do dni wolnych od pracy Wigilię Bożego Narodzenia. Zmiana miała obowiązywać już od 2019 r. Czy wejdzie w życie w 2020 r.?

Wielki Piątek i Wigilia dniami wolnymi od pracy? - nowy projekt

Projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia właśnie wpłynął do Sejmu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.

Czy Wigilia 2018 jest dniem wolnym od pracy?

W 2018 r. wigilia świąt Bożego Narodzenia wypada w poniedziałek. Czy pracownicy prywatnych firm będą mieli tego dnia dzień wolny?

Wigilia 2018 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników samorządowych?

Pracownicy administracji rządowej będą mieli dzień wolny w dniu 24 grudnia 2018 r. Czy dla pracowników samorządowych Wigilia 2018 też będzie dniem wolnym?

Konfederacja Lewiatan: naruszenie zasad państwa prawa w związku z 12 listopada

Zdaniem Konfederacji Lewiatan sposób uchwalenia 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy jest sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa. Stanowi przykład bardzo złej legislacji.

12 listopada dniem wolnym od pracy i handlu

12 listopada 2018 r., czyli najbliższy poniedziałek, będzie dniem wolnym od pracy i handlu. Prezydent RP podpisał Ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziedziczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

6 listopada 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Spadkobiercy zmarłego pracownika mogą skutecznie domagać się od jego byłego pracodawcy ekwiwalentu pieniężnego za coroczny płatny urlop, który nie został wykorzystany przez zmarłego. Prawo zmarłego pracownika do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop jest bowiem przenoszone w drodze dziedziczenia na jego spadkobierców. Jeżeli prawo krajowe wyklucza taką możliwość, to jest w tym zakresie niezgodne z prawem UE, a spadkobiercy mogą powoływać się bezpośrednio na prawo UE zarówno wobec pracodawcy publicznego, jak i pracodawcy prywatnego.

Brak wniosku o urlop wypoczynkowy nie pozbawia prawa do urlopu - TSUE

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej brak wniosku o urlop wypoczynkowy nie pozbawia prawa do urlopu nabytego w danym roku kalendarzowym. Co jeśli pracodawca udowodni, że pracownik świadomie nie wystąpił z wnioskiem o urlop?

TSUE: pracownik ma prawo do urlopu niezależnie od złożenia wniosku urlopowego

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pracownik nie może automatycznie utracić nabytego prawa do corocznego płatnego urlopu ze względu na to, że nie złożył wniosku urlopowego. Prawo to może wygasnąć, jeśli pracodawca udowodni, że pracownik umyślnie nie wystąpił o coroczny płatny urlop po uprzednim umożliwieniu mu rzeczywistego skorzystania z prawa do tego urlopu, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie utracie ani tego prawa.

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy - sprzeciw pracodawców

12 listopada 2018 r. (najbliższy poniedziałek) ma być dniem wolnym od pracy i handlu. Pracodawcy nie zgadzają się, aby ten dzień, jako Narodowe Święto Niepodległości, stanowił dzień wolny od pracy. Postulują o wstrzymanie prac nad ustawą i podają ją jako przykład bardzo złej legislacji, sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa.

Senat o zmianach w PIP i dniu wolnym od pracy 12 listopada 2018 r.

Senat przyjął z 2 poprawkami ustawę zmieniającą przepisy dotyczące Państwowej Inspekcji Pracy. Dotyczą one składania oświadczeń o wykonywaniu przez osoby najbliższe kontrolowanej działalności. Takie oświadczenie złoży pracownik PIP wykonujący czynności kontrolne oraz pracownik je nadzorujący. Senat przyjął również ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy i handlu z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadził do niej 3 poprawki.

Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop przez policjanta - niekonstytucyjne

W dniu 30 października 2018 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność zasad obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop przez policjantów. Trybunał w uzasadnieniu zaznaczył, że "obowiązujące zasady obliczania ekwiwalentu powodują, że policjanci za każdy dzień niewykorzystanego urlopu otrzymują tylko 73 proc. dziennego uposażenia, a więc nie jest to pełna rekompensata poniesionej straty".

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy 2019

Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jak zaliczyć okres nauki do stażu pracy w 2019 roku? Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi?

Prezydent podpisze ustawę o wolnym 12 listopada 2018 r.

Rzecznik prezydenta poinformował że Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ustawa z poprawkami trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu, które odbędzie się 7-9 listopada.

12 listopada 2018 r. - jak będą działały szpitale i apteki?

Jak będą udzielane świadczenia zdrowotne w szpitalach i przychodniach 12 listopada 2018 r.? Czy w tym dniu apteki będą czynne? Informacji udzieliło Ministerstwo Zdrowia.

Dni wolne od pracy 2019

W 2019 r. wszystkich dni wolnych od pracy będzie 114. Sprawdź, kiedy zgodnie z kalendarzem na 2019 r. wypadają święta i kiedy wziąć urlop wypoczynkowy.

12 listopada wolny od pracy - jakie skutki dla pracodawców?

Decyzja o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy będzie miała negatywne skutki gospodarcze - uważają pracodawcy. Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego, czy też w trakcie okresu rozliczeniowego to duże zmiany w organizacji pracy, w ustalaniu grafików.

12 listopada wolny od pracy - co z ekwiwalentem i harmonogramem pracy?

12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy. Tak zdecydował Sejm podczas posiedzenia w dniu 23 października. Dodatkowy dzień wolny, jak podkreśla Grant Thornton, powoduje, że zmianie ulega współczynnik do wypłaty ekwiwalentu za urlop oraz zatwierdzony harmonogram czasu pracy.

12 listopada wolny od pracy - negatywna opinia Pracodawców RP

12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Tak postanowił Sejm RP. Powodem ustalenia dodatkowego dnia wolnego od pracy jest uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pracodawcy RP negatywnie oceniają skrócenie czasu pracy.

12 listopada dodatkowym dniem wolnym od pracy

12 listopada 2018 r. został ustanowiony dniem wolnym od pracy. Jest to Święto Narodowe z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości dnia 11 listopada 1918 r. W związku z tym, że 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę, zgodnie z ustawą Sejmu dodatkowym dniem wolnym od pracy będzie poniedziałek.

12 listopada 2018 r. wolny od pracy

12 listopada 2018 r. to dzień wolny od pracy. W związku z tym, że 11 listopada wypada w niedzielę, Sejm przyjął ustawę uznającą 12 listopada tego roku (poniedziałek) za wolny od pracy.

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy - decyzja Sejmu

12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy - tak zdecydował Sejm. To z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dodatkowy dzień wolny od pracy nie będzie dotyczył szpitali oraz aptek.

12 listopada - dodatkowy dzień wolny od pracy?

Projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zakłada, że 12 listopada 2018 roku (poniedziałek) będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie.

"Wczasy pod gruszą" dla emeryta

PYTANIE: Zgodnie z regulaminem ZFŚS, „wczasy pod gruszą” należą się pracownikom po złożeniu wniosku urlopowego na wypoczynek nie krótszy niż 14 dni kalendarzowych. Emeryci nie mają możliwości złożenia takiego wniosku, ale uzyskują prawo do świadczeń z okazji świąt, zapomóg zdrowotnych, losowych i socjalnych oraz do innych dopłat, jak np. wycieczki czy kino. Czy jest możliwość, aby emerytom nie wypłacać tzw. wczasów pod gruszą?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej

Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje osobie niepełnosprawnej o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wymiar dodatku do urlopu wynosi 10 dni w każdym roku kalendarzowym. Na jakich zasadach udziela się urlopu? Kiedy nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu?

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

W dniu 1 stycznia 2018 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli w październiku 2018 r. zechce ona zakończyć ten urlop, to powinna podjąć pracę w celu nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego? Czy może wystarczy, że zgłosi pracodawcy gotowość do pracy i po urlopie wychowawczym otrzyma proporcjonalny urlop wypoczynkowy?

Urlop na żądanie 2019 – ile dni, wniosek, wzór, odmowa

Urlop na żądanie w 2019 r. pozostanie w takiej formie jak dotychczas. Zmiany Kodeksu pracy, które miały wprowadzić m.in. bezpłatny urlop na żądanie zostały odroczone. Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Jak wygląda wzór wniosku? Ile dni takiego urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 2019

Za święto wypadające w sobotę pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. W 2019 roku żadne ze świąt nie przypada na sobotę. Sprawdź, które dni są dla pracownika ustawowo wolne w 2019 roku.

Kara za nieudzielenie zaległego urlopu

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września. W przypadku nieprzestrzegania przepisów, pracodawcy grozi kara nawet do 30 tys. zł.

Dzień wolny za święto w sobotę w 2019 i 2020 r.

Czy w 2019 i 2020 r. otrzymamy dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę? Kiedy i w jaki sposób pracodawca powinien udzielić takiego dnia wolnego?

Wrześniowa wpłata odpisu na ZFŚS a przeciętne zatrudnienie

Problem: Do końca września zobowiązani jesteśmy do przekazania drugiej raty środków na ZFŚS. Czy dokonujemy przeliczeń, jeżeli w minionych miesiącach występowała w zatrudnieniu rotacja, pracownicy korzystali z urlopów bezpłatnych, wychowawczych, macierzyńskich. Jak dokonujemy tych przeliczeń?

Urlop wypoczynkowy: wykorzystanie, udzielanie i wypłata ekwiwalentu

Sezon urlopowy już w pełni, zachęcamy zatem do zapoznania się z kilkoma przydatnymi informacji na temat wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze, ale również z zasadami wypłaty ekwiwalentu.

Ferie zimowe w 2019 i 2020 r.

Kiedy przypadają ferie zimowe w 2019 i 2020 r.? Podajemy terminy dla poszczególnych województw.

Dni wolne od pracy w 2019 r.

Sezon urlopowy powoli dobiega końca. Pora planować kolejny dłuższy wypoczynek, za rok. Dobrym sposobem na wypoczynek dla wielu pracowników są także tzw. długie weekendy, Sprawdź, jak korzystnie rozplanować urlop w 2019 r., aby wypoczywać maksymalnie długo.

Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop wypoczynkowy

Zdarza się tak, że standard wykupionej wcześniej wycieczki znacznie różni się od tego, jaki gwarantowało biuro podróży w swojej ofercie. Co w sytuacji, gdy zamiast obiecywanego apartamentu zastajemy mały pokoik o niskim standardzie a zamiast widoku na morze z okna widać zniszczone blokowiska? Poniżej podpowiadamy, jak skutecznie bronić się przed nieuczciwymi biurami podróży.

Długie weekendy w 2019 roku - kalendarz

W 2019 roku pracownicy będą mieli do przepracowania 2008 godzin. W nadchodzącym roku wypada 7 długich weekendów. Jak wziąć urlop, by uzyskać jeszcze dłuższy weekend w środku roku? Sprawdź szczegóły.

Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą

Pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy w okresie od 18 do 29 czerwca 2018 r. Osoba ta jest zatrudniona na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy. 29 czerwca zostało mu wypłacone wynagrodzenie, w tym urlopowe. Na początku lipca br., a więc już po urlopie, pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na ostatni tydzień czerwca - od 25 do 29 (5 dni). Jak rozliczyć czerwiec w dokumentach ZUS? Czy pracodawca musi skorygować wynagrodzenie za pracę i wypłacić wynagrodzenie chorobowe? Czy w tej sytuacji urlop mógł dalej trwać, mimo choroby? Pracownik zarabia 3000 zł miesięcznie oraz otrzymuje zmienną premię miesięczną stanowiącą odpowiedni procent wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA