REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wyrok, Apelacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Czy można odwołać się od wyroku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami strony mogą się odwołać od wyroku sądu w pierwszej instancji, a pokrzywdzony od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie.

Czy dobro dziecka ma wpływ na orzeczenie rozwodu?

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Ten zapis często wywołuje pytania: „Czy sąd rzeczywiście może nie udzielić mi rozwodu”?

Co zrobić gdy wyrok zawiera błędy?

Błąd w wyroku może być sprostowany bez konieczności wszczynania postępowania apelacyjnego. Sprostowaniu podlegać mogą jednak tylko oczywiste omyłki.

REKLAMA

Kiedy sąd wydaje postanowienia

Sąd wydaje postanowienia, jeżeli Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje wydania wyroku lub nakazu zapłaty. Postanowienia są wydawane w kwestiach proceduralnych. W postępowaniu nieprocesowym wydaje się również w formie postanowień orzeczenia merytoryczne.

Czym charakteryzuje się sądownictwo polubowne

Sądownictwo polubowne jest alternatywnym sposobem rozstrzygania sporów cywilnych, przez organ niepaństwowy. Sądownictwo polubowne dochodzi do skutku tylko w wypadku zawarcia między stronami umowy, która wyłącza właściwość sądu państwowego.

Czym charakteryzuje się rozprawa

Rozprawa jest centralnym punktem postępowania cywilnego. Na rozprawie po raz pierwszy dochodzi do zetknięcia się sądu ze stronami postępowania oraz stron ze sobą. Najważniejszym momentem rozprawy jest wydanie orzeczenia kończącego sprawę.

Co to jest natychmiastowa wykonalność wyroku

Natychmiastowa wykonalność wyroku oznacza, że może on być podstawą do egzekucji jeszcze przed uprawomocnieniem. Nie zawsze jednak można uzyskać wyrok z taką klauzulą.

REKLAMA

Kiedy można wydać wyrok zaoczny

Sąsiad oskarżył mnie o zalanie mieszkania, czego rzekomo miałem dokonać, i straszy mnie w związku z tym pozwem. Chcę bronić się przed sądem, ale boję się, że zostanie wydany wyrok zaoczny.

Czy można wnieść apelację bez żądania uzasadnienia wyroku?

Uzasadnienie wyroku I instancji jest często niezbędnym elementem do poprawnego sporządzenia apelacji. Nie oznacza to jednak, że uzasadnienie skarżonego wyroku jest niezbędne do tego, by móc ją wnieść.

Czy sąd jest związany innym wyrokiem?

Zgodnie z konstytucyjną zasadą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Na gruncie praktycznym powstaje jednak wątpliwość czy sąd przy rozpoznaniu sprawy cywilnej obowiązany jest także uwzględniać orzeczenia innych sądów?

Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

Jeśli majątek dłużnika rozsiany jest po całym kraju- często zdarza się, że egzekucję z poszczególnych składników majątku prowadzić będą różni komornicy. Każdy z nich musi dysponować odrębnym tytułem wykonawczym.

W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?

Jeśli nie stawimy się na rozprawie, istnieje ryzyko, że sąd pod naszą nieobecność może wydać wyrok zaoczny. Jednak czy w każdej sprawie sąd może wydać taki wyrok?

Jak wnieść apelację

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Fakturę można przesyłać e - mailem bez opatrzenia jej podpisem elektronicznym

20 maja 2010 r. zapadł przełomowy wyrok NSA (I FSK 1444/09) w sprawie możliwości wysyłania faktur nie pocztą a emailem (np. w formacie PDF). Sąd dopuścił taką możliwość pod warunkiem, że faktura będzie wydrukowana przez jej odbiorcę.

Treść pisma procesowego

Pismo procesowe powinno zawierać szereg określonych elementów. Pominięcie jednego z nich może powodować brak formalny oraz konieczność jego uzupełnienia.

Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Odszkodowania za szkody związane z prawomocnym orzeczeniem sądowym będą inaczej dochodzone w zależności od rodzaju skarżonego orzeczenia. Sejm przyjął w czwartek (10 czerwca) nowelizację Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w tym przedmiocie.

Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony klauzulą wykonalności. Tylko oryginał tytułu wykonawczego może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. Co należy zrobić w przypadku, gdy tytuł wykonawczy został utracony, zagubiony lub skradziony? Czy oznacza to, że wierzyciel został pozbawiony możliwość egzekucji sądowej? Czy istnieje możliwość odtworzenia utraconego tytułu wykonawczego? Jak można odtworzyć utracony tytuł wykonawczy?

Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zarówno złożenia wniosku o uzupełnienie, sprostowanie jak i wykładnię wyroku. W jakich sytuacjach można złożyć taki wniosek? Czy złożenie wniosku o sprostowanie, uzupełnienie czy wykładnię wyroku ma wpływ na bieg terminu do wniesienie środka zaskarżenia?

Jak napisać apelację?

Apelacja to środek odwoławczy, który przysługuje od wyroku sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Apelację rozpoznaje sąd wyższej instancji, zatem jeżeli wnosimy apelację od wyroku sądu rejonowego – rozpozna ją sąd okręgowy, a jeśli będziemy odwoływać się od wyroku sądu okręgowego, który orzekał w sprawie w pierwszej instancji – sprawa apelacyjna będzie toczyć się przed sądem apelacyjnym.

Wstrzymanie wykonania orzeczeń sądu II instancji

Wyrok sądu II instancji uprawomocnia się dopiero z upływem terminu wniesienia skargi kasacyjnej. Wyrok ten jest jednak w zasadzie natychmiast wykonalny. Pozwany może jednak złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania takiego wyroku.

Eksmisja przy najmie okazjonalnym

Od niedawna osoba wynajmująca mieszkanie, któranie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej (najem okazjonalny)- może korzystać z uproszczonej metody eksmisji najemcy po wygaśnięciu umowy- wymaga to jednak pewnych przygotowań.

Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

Jeśli nie chcemy kwestionować sentencji wyroku (lub postanowienia), a nie zgadzamy się jedynie z przyznanymi stronie kosztami sądowymi (w tym kosztami zastępstwa prawnego)- nie musimy składać apelacji – wystarczy zażalenie.

UOKiK wygrywa apelację w sprawie opłat za transakcje kartami płatniczymi

Banki mogły naruszyć prawo ustalając wspólnie wysokość opłat pobieranych za transakcje dokonywane kartami płatniczymi Visa i MasterCard. Sąd Apelacyjny podzielił argumenty UOKiK i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia

Wstrzymanie wykonania orzeczeń sądu II instancji

W razie wniesienia skargi kasacyjnej, gdyby na skutek wykonania orzeczenia stronie mogła być wyrządzona niepowetowana szkoda, sąd drugiej instancji może wstrzymać wykonanie zaskarżonego orzeczenia do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego.

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia, wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie.

TK: opłata od apelacji zgodna z Konstytucją

Osoba zwolniona od kosztów sądowych jest zobowiązana do uiszczenia opłaty podstawowej od apelacji. Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę konstytucyjną na przepisy dotyczące kosztów sądowych.

W jakim składzie orzekają sądy pracy


Sprawy pracownicze w pierwszej instancji są rozpatrywane przez jednego sędziego zawodowego oraz dwóch ławników. W drugiej instancji co do zasady orzekają 3-osobowe składy sędziowskie.

Kiedy sąd orzeka wyrok łączny (art. 92)

Wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary wymierzone za należące do ciągu przestępstw lub zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane; przepis artykułu 71 § 2 stosuje się odpowiednio.

Polska przegrywa w Strasburgu

Trybunał w Strasburgu wydał w wyrok w sprawie Piotra Kozaka przeciwko Polsce. Kozak domagał się prawa do dziedziczenia mieszkania komunalnego po swoim zmarłym partnerze homoseksualnym.

Przywrócenie terminu na złożenie apelacji

Jeśli nie uda nam się złożyć apelacji w terminie przewidzianym w kodeksie postępowania cywilnego- możemy starać się o jego przywrócenie. Należy jednak we wstępie wskazać, że nie zawsze jest to możliwe.

Sąd odrzuci każdą nieopłaconą apelację

Od pierwszego lipca 2009 r. przestały obowiązywać paragrafy 3 i 4 art. 1302 Kodeksu postępowania cywilnego. Uchylenie wspomnianych przepisów miało zmniejszyć formalizm wnoszenia pism procesowych w postępowaniu cywilnym, w tym apelacji. Wydaje się jednak, że skutek wprowadzonych zmian w procedurze cywilnej może być odwrotny od zamierzonego.

Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Rozwód co do zasady może być orzeczony z uwzględnieniem winy jednego lub obojga małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy sąd w ogóle nie orzeknie o winie.

Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji

Zgodnie z konstytucyjną zasadą postępowanie wykroczeniowe, podobnie jak postępowanie karne jest dwuinstancyjne. Powyższe oznacza, iż strona ma uprawnienie (nie obowiązek) do zaskarżenia wyroku sądu pierwszej instancji i tym samym poddania tego wyroku merytorycznej kontroli sądu drugiej instancji. Standardowo odbywa się to na drodze wniesienia apelacji w terminie 7 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem, ale ustawa przewiduje również inne sytuacje.

Doręczanie pism procesowych

Istnieje kilka sposobów doręczania pism procesowych, należy dążyć do tego, aby je odebrać, ponieważ brak odbioru pisma w przewidzianym trybie doręczonego na właściwy adres, jak i odmowa przyjęcia pisma (odnotowywana przez doręczającego) powodują zwrot pisma nadawcy i uznanie, iż doręczono je prawidłowo (tzw. fikcja prawidłowego doręczenia), co może rodzić dla strony niekorzystne skutki, np. w postaci kary porządkowej lub upływu terminu procesowego na dokonanie danej czynności.

Doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Wyrok sądu pierwszej instancji doręcza się stronie wraz z uzasadnieniem na jej żądanie zgłoszone w nieprzekraczalnym (tzw. zawitym) terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. Wówczas w terminie 7 dni od daty otrzymania tego wyroku (liczonym od następnego dnia po jego odbiorze) strona może wnieść apelację od wyroku.

Podanie orzeczenia do publicznej wiadomości

Podanie orzeczenia do publicznej wiadomości jest jednym ze środków karnych przewidzianych w kodeksie wykroczeń. Stosuje się go wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi i, gdy sąd uzna, iż może mieć to znaczenie wychowawcze.

Podanie wyroku do publicznej wiadomości (at. 50)

Sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości w określony sposób, jeżeli uzna to za celowe, w szczególności ze względu na społeczne oddziaływanie skazania, o ile nie narusza to interesu pokrzywdzonego.

Pozbawienie praw publicznych (art. 40)

Pozbawienie praw publicznych obejmuje utratę czynnego i biernego prawa wyborczego do organu władzy publicznej, organu samorządu zawodowego lub gospodarczego, utratę prawa do udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz do pełnienia funkcji w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego lub zawodowego, jak również utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego; pozbawienie praw publicznych obejmuje ponadto utratę orderów, odznaczeń i tytułów honorowych oraz utratę zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw.

UOKiK wygrywa sprawy

Sąd Apelacyjny i Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdziły trzy decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które dotyczyły Tikkurila Polska, Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Kiedy wnosi się apelację?

Jedną z konstytucyjnych zasad jest dwuinstancyjność postępowania. Inaczej mówiąc, każdy ma prawo odwołać się od orzeczenia sądowego.

Jak zawrzeć ugodę przed sądem?

Zgodnie z naczelnymi zasadami procesu cywilnego sąd powinien na każdym etapie postępowania dążyć do tego aby strony zakończyły spór w drodze ugody. Tak samo jest w postępowaniu gospodarczym.

Jakie orzeczenia może wydać sąd?

Orzeczenia sądowe dzielimy na kończące postępowanie i na te które nie kończą postępowania. Większość orzeczeń sądowych podlega zaskarżeniu.

Skład sądu w sprawie cywilnej

Sprawy cywilne rozpatrywane są przez sądy powszechne. Warto jednak wiedzieć jaki musi być skład sądu w danej sprawie. Niewłaściwy skład sądu skutkuje nieważnością całego postępowania.

Zmiany w wyroku rozwodowym

Od 13 czerwca 2009 r. obowiązują zmiany w zakresie treści i zakresu wyroku rozwodowego- dopuszczając formalnie porozumienie rodziców w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym w postępowaniu cywilnym. Wnosi się ją od wyroków, nie zaś od postanowień. Termin na wniesienie apelacji wynosi 14 dni i jest liczony od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem

Przepisy o przechowywaniu pojazdów usuniętych zgodne z konstytucją

W dniu 25 maja 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego "Polmozbyt Szczecin" sp. z o.o. dotyczącą przepisów regulujących zasady przechowywania pojazdów usuniętych z dróg.

Co dalej z asesorami sądowymi?

Asesorzy którym wkrótce upłynie czteroletni okres zatrudnienia z dniem 6 maja 2009 roku tracą prawo do orzekania. Taki stan rzeczy jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że pełnienie funkcji sędziów przez asesorów jest niezgodne z konstytucją, gdyż nie mają oni sędziowskiej gwarancji niezależności.

Czy mogę liczyć na wyrok w zawieszeniu?

Mam sprawę o kradzież samochodu. Sprawa wyszła już z prokuratury i czekam obecnie na rozprawę przed sądem. W sprawie są dość mocne dowody i nie wiem czy mogę liczyć na jakiś łagodny wyrok w zawieszeniu.

Prawomocność orzeczeń

Wykonać można tylko orzeczenie opatrzone klauzulą wykonalności. Natomiast klauzulę wykonalności, co do zasady można nadać orzeczeniu prawomocnemu. Warto zatem wiedzieć kiedy wyrok sądu jest prawomocny.

REKLAMA