| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Pozbawienie praw publicznych (art. 40)

Pozbawienie praw publicznych (art. 40)

Pozbawienie praw publicznych obejmuje utratę czynnego i biernego prawa wyborczego do organu władzy publicznej, organu samorządu zawodowego lub gospodarczego, utratę prawa do udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz do pełnienia funkcji w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego lub zawodowego, jak również utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego; pozbawienie praw publicznych obejmuje ponadto utratę orderów, odznaczeń i tytułów honorowych oraz utratę zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw.

Pozbawienie praw publicznych jest środkiem karnym o represyjnym charakterze. Orzekany jest on fakultatywnie w stosunku do sprawcy skazanego na co najmniej 3 lata pozbawienia wolności (bezwzględnego) popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Ten środek karny może być orzeczony na okres od roku do 10 lat, zależnie od uznania sądu (zgodnie z przepisem art. 43 p. 1 pkt 1 Kodeksu Karnego)

Opisany wymiar kary sprawia, że ten środek karny może być orzeczony zarówno w stosunku do osoby skazanej za występek, jak i za zbrodnię.

Motywacja sprawcy określona jako zasługująca na szczególne potępienie, zgodnie ze swym literalnym brzmieniem oznacza, że motywacja ta musi być wyjątkowo naganna, godna potępienia, być taką która w odbiorze społeczeństwa budzi silne negatywne emocje. Przykładowo: będzie nią zbrodnia zabójstwa dokonana przez osobę, która zabiła kogoś na drodze tortur, wyłącznie dla zabawy, kierując się sadystycznymi pobudkami.

Ważne jest to, że obie te przesłanki (wymiar orzeczonej kary oraz motywacja zasługująca na szczególne potępienie) muszą być spełnione łącznie aby ten środek karny mógł zostać orzeczony.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Pozbawienie praw publicznych niesie ze sobą szerokie spektrum negatywnych konsekwencji dla skazanego, które należy wskazać:

1) utratę czynnego i biernego prawa wyborczego do organów władzy publicznej, organów samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, samorządu zawodowego lub gospodarczego. Oznacza to, że osoba taka traci prawo nie tylko do głosowania ale i do startowania w charakterze kandydata na posła, senatora, sędziego Trybunału Konstytucyjnego etc.

Ważną uwagą którą należy poczynić jest to, iż nie traci on prawa do uczestnictwa i działalności w podmiotach o niepublicznym charakterze tj. stowarzyszeniach, spółdzielniach, fundacjach, a także partiach politycznych (choć nie może kandydować z ich list w okresie obowiązywania środka karnego)

2) utratę prawa do sprawowania wymiaru sprawiedliwości, co oznacza iż nie może pełnić funkcji takich jak przykładowo sędzia, prokurator, ławnik, notariusz komornik.

3) utratę prawa do pełnienia funkcji w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego lub zawodowego. Oznacza to, iż taka osoba nie będzie mogła zasiadać np. Izbach lekarskich, organach adwokatury.

4) utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego

5) utratę orderów, odznaczeń i tytułów honorowych oraz utrata zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw.

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozbawienie praw publicznych niesie ze sobą szerokie spektrum negatywnych konsekwencji dla skazanego.
Pozbawienie praw publicznych niesie ze sobą szerokie spektrum negatywnych konsekwencji dla skazanego.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »