REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pozbawienie praw publicznych niesie ze sobą szerokie spektrum negatywnych konsekwencji dla skazanego.
Pozbawienie praw publicznych niesie ze sobą szerokie spektrum negatywnych konsekwencji dla skazanego.

REKLAMA

REKLAMA

Pozbawienie praw publicznych obejmuje utratę czynnego i biernego prawa wyborczego do organu władzy publicznej, organu samorządu zawodowego lub gospodarczego, utratę prawa do udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz do pełnienia funkcji w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego lub zawodowego, jak również utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego; pozbawienie praw publicznych obejmuje ponadto utratę orderów, odznaczeń i tytułów honorowych oraz utratę zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw.

Pozbawienie praw publicznych jest środkiem karnym o represyjnym charakterze. Orzekany jest on fakultatywnie w stosunku do sprawcy skazanego na co najmniej 3 lata pozbawienia wolności (bezwzględnego) popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Ten środek karny może być orzeczony na okres od roku do 10 lat, zależnie od uznania sądu (zgodnie z przepisem art. 43 p. 1 pkt 1 Kodeksu Karnego)

REKLAMA

Opisany wymiar kary sprawia, że ten środek karny może być orzeczony zarówno w stosunku do osoby skazanej za występek, jak i za zbrodnię.

REKLAMA

Motywacja sprawcy określona jako zasługująca na szczególne potępienie, zgodnie ze swym literalnym brzmieniem oznacza, że motywacja ta musi być wyjątkowo naganna, godna potępienia, być taką która w odbiorze społeczeństwa budzi silne negatywne emocje. Przykładowo: będzie nią zbrodnia zabójstwa dokonana przez osobę, która zabiła kogoś na drodze tortur, wyłącznie dla zabawy, kierując się sadystycznymi pobudkami.

Ważne jest to, że obie te przesłanki (wymiar orzeczonej kary oraz motywacja zasługująca na szczególne potępienie) muszą być spełnione łącznie aby ten środek karny mógł zostać orzeczony.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozbawienie praw publicznych niesie ze sobą szerokie spektrum negatywnych konsekwencji dla skazanego, które należy wskazać:

1) utratę czynnego i biernego prawa wyborczego do organów władzy publicznej, organów samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, samorządu zawodowego lub gospodarczego. Oznacza to, że osoba taka traci prawo nie tylko do głosowania ale i do startowania w charakterze kandydata na posła, senatora, sędziego Trybunału Konstytucyjnego etc.

Ważną uwagą którą należy poczynić jest to, iż nie traci on prawa do uczestnictwa i działalności w podmiotach o niepublicznym charakterze tj. stowarzyszeniach, spółdzielniach, fundacjach, a także partiach politycznych (choć nie może kandydować z ich list w okresie obowiązywania środka karnego)

2) utratę prawa do sprawowania wymiaru sprawiedliwości, co oznacza iż nie może pełnić funkcji takich jak przykładowo sędzia, prokurator, ławnik, notariusz komornik.

3) utratę prawa do pełnienia funkcji w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego lub zawodowego. Oznacza to, iż taka osoba nie będzie mogła zasiadać np. Izbach lekarskich, organach adwokatury.

4) utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego

5) utratę orderów, odznaczeń i tytułów honorowych oraz utrata zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw.

Należy zauważyć, że w wyniku orzeczenia tego środka karnego nie następuje utrata tytułów naukowych i zawodowych (z wyjątkiem honorowych takich jak doktor honoris causa)

Zgodnie z treścią przepisów prawa karnego wykonawczego (art. 179 Kodeks karny wykonawczy) w przypadku pozbawienia praw publicznych sąd zawiadamia takie podmioty jak: odpowiedni organ administracji publicznej właściwy dla miejsca ostatniego zamieszkania lub pobytu skazanego, Kancelarię Prezydenta RP, jeżeli skazany ma order, odznaczenie lub tytuł honorowy, organy i instytucje (państwowe oraz organizacje samorządu terytorialnego lub zawodowego) w których skazany pełnił ostatnio funkcje objęte utratą, oraz organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, w którego ewidencji skazany figuruje.

Okres pozbawienia praw publicznych nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo (zob. art. 43 § 2 Kodeksu karnego). 

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 40 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA