reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Łączenie kar > Kiedy sąd orzeka wyrok łączny (art. 92)

Kiedy sąd orzeka wyrok łączny (art. 92)

Wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary wymierzone za należące do ciągu przestępstw lub zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane; przepis artykułu 71 § 2 stosuje się odpowiednio.

Należy pamiętać, że orzeczenie kary łącznej jest obowiązkiem, a nie tylko uprawnieniem sądu. Może się tak zdarzyć, że zanim dojdzie do wymiaru kary łącznej w ramach wyroku łącznego, kary orzeczone w różnych postępowaniach za zbiegające się przestępstwa zostaną już w części lub w całości wykonane.

Przepis ten wyraźnie mówi, że orzeczenie kary łącznej w ramach wyroku łącznego uzasadnione jest nie tylko w tych wypadkach, gdy żadna z orzeczonych kar jednostkowych nie została nawet w części wykonana, ale też i wówczas, gdy kara orzeczona w jednym lub w kilku wyrokach prawomocnych została już częściowo lub całościowo wykonana.

Podstawy do orzeczenia kary łącznej w ramach wyroku łącznego istnieją zatem zarówno w sytuacji, gdy tylko niektóre kary wymierzone za zbiegające się przestępstwa zostały już w całości wykonane, jak również w tych wypadkach, gdy wszystkie kary orzeczone w wyrokach jednostkowych zostały już w całości wykonane.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Wydanie wyroku łącznego ma znaczenie, gdy wszystkie kary jednostkowe zostały już w całości wykonane, gdyż wymiar kary łącznej ma istotne znaczenie dla sytuacji skazanego w zakresie obliczania terminu do zatarcia skazania, obliczania terminu warunkującego przyjęcie recydywy oraz jeżeli chodzi o kwestię warunkowego zwolnienia.

W przypadku gdy skazanemu - wobec którego wykonanie kary jednostkowej warunkowo zawieszono, a jednocześnie orzeczona na podstawie artykułu 71 § 1 Kodeksu karnego grzywna została już uiszczona - wymierzono następnie w wydawanym na podstawie artykułu 92 Kodeksu karnego wyroku łącznym karę bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, to wtedy uiszczona wcześniej grzywna wpływa na skrócenie wymierzonej w wyroku łącznym kary o okres odpowiadający liczbie uiszczonych stawek dziennych z zaokrągleniem do pełnego dnia.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Należy też pamiętać o tym, że jeżeli po wydaniu wyroku łącznego choćby jeden z wyroków stanowiących jego podstawę ulega uchyleniu lub zmianie, wyrok łączny traci moc i zachodzi potrzeba wydania nowego wyroku łącznego.

Podstawa prawna: Art. 92 Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli po wydaniu wyroku łącznego choćby jeden z wyroków stanowiących jego podstawę ulega uchyleniu lub zmianie, wyrok łączny traci moc.
Jeżeli po wydaniu wyroku łącznego choćby jeden z wyroków stanowiących jego podstawę ulega uchyleniu lub zmianie, wyrok łączny traci moc.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama