reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Czy można odwołać się od wyroku?

Czy można odwołać się od wyroku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami strony mogą się odwołać od wyroku sądu w pierwszej instancji, a pokrzywdzony od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie.

Apelacja

Apelacja jest to środek odwoławczy od wyroku sądu pierwszej instancji , który przysługuje stronom. Termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku wraz z uzasadnieniem. .

Apelacja odbywa się to w granicach żądań strony, ale nie ograniczonych sformalizowanymi podstawami zaskarżenia. Wystarczy samo niezadowolenie z wyroku, aby można było wnieść od niego apelację.

Apelacją można zaskarżyć wyrok w całości lub w części. Apelację co do winy uważa się za zwróconą przeciwko całości wyroku, a zwróconą przeciwko karze i środkom karnym uważa się za zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięcia o karze.

Zobacz również: Zasady wymiaru kary przez sąd

Wyrok warunkowo umarzający postępowanie

Pokrzywdzony może się również odwołać od wyroku warunkowo umarzającemu postępowanie.

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia, uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Pan Andrzej jest pokrzywdzonym w sprawie, w której sąd wydał wyrok warunkowo umarzający postępowanie wobec sprawcy czynu zabronionego. Mimo tego, że pan Andrzej nie mógł stawić się na posiedzeniu przysługuje mu środek odwoławczy w postaci apelacji.

Warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się wobec sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności.

Zobacz również serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pokrzywdzony może się również odwołać od wyroku warunkowo umarzającemu postępowanie.
Pokrzywdzony może się również odwołać od wyroku warunkowo umarzającemu postępowanie.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama