| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Rozwód co do zasady może być orzeczony z uwzględnieniem winy jednego lub obojga małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy sąd w ogóle nie orzeknie o winie.

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Przypisanie małżonkowi winy w powstaniu rozkładu pożycia wymaga ustalenia, że małżonek naruszył obowiązki małżeńskie wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskutek umyślnego, czy choćby nieumyślnego postępowania. Należą do nich przede wszystkim obowiązek wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Ponadto, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Są to oczywiście podstawowe obowiązki małżeńskie, których niewykonywanie może stanowić o winie rozkładu pożycia.

Zobacz: Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Wnosząc pozew o rozwód z orzeczeniem winy należy pamiętać, że wina musi zostać udowodniona. Pomocne w tym względzie mogą być przede wszystkim zeznania świadków, ale także różnego rodzaju dokumenty.
W trakcie postępowania rozwodowego sąd może ustalić, że:

  • winę ponosi jeden z małżonków,
  • winę ponoszą oboje małżonkowie,
  • żaden z małżonków nie ponosi winy.

Sąd zaniecha orzekania o winie, jeżeli z takim wnioskiem wystąpią oboje małżonkowie. A zatem jeżeli zarówno kobieta jak i mężczyzna złożą dobrowolny wniosek zwalniający sąd z orzekania o winie, wtedy sąd takiego orzekania zaniecha. W takim wypadku sąd nie zamieści w wyroku informacji o winie i należy pamiętać, że kwestia winy w rozwodzie może być rozstrzygana tylko w wyroku rozwodowym. Jeżeli wyrok orzekający rozwód nie zawierał rozstrzygnięcia dotyczącego winy, nie można o niej rozstrzygać w osobnym procesie. W przypadku wniosku o nieorzekanie o winie rozwód pociąga za sobą takie skutki, jakby małżonkowie nie ponosili winy za rozpad pożycia małżeńskiego.

Zobacz serwis: Podział majątku

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd zaniecha orzekania o winie, jeżeli z takim wnioskiem wystąpią oboje małżonkowie.
Sąd zaniecha orzekania o winie, jeżeli z takim wnioskiem wystąpią oboje małżonkowie.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »