| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Rozwód co do zasady może być orzeczony z uwzględnieniem winy jednego lub obojga małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy sąd w ogóle nie orzeknie o winie.

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Przypisanie małżonkowi winy w powstaniu rozkładu pożycia wymaga ustalenia, że małżonek naruszył obowiązki małżeńskie wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskutek umyślnego, czy choćby nieumyślnego postępowania. Należą do nich przede wszystkim obowiązek wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Ponadto, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Są to oczywiście podstawowe obowiązki małżeńskie, których niewykonywanie może stanowić o winie rozkładu pożycia.

Zobacz: Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Wnosząc pozew o rozwód z orzeczeniem winy należy pamiętać, że wina musi zostać udowodniona. Pomocne w tym względzie mogą być przede wszystkim zeznania świadków, ale także różnego rodzaju dokumenty.
W trakcie postępowania rozwodowego sąd może ustalić, że:

  • winę ponosi jeden z małżonków,
  • winę ponoszą oboje małżonkowie,
  • żaden z małżonków nie ponosi winy.

Sąd zaniecha orzekania o winie, jeżeli z takim wnioskiem wystąpią oboje małżonkowie. A zatem jeżeli zarówno kobieta jak i mężczyzna złożą dobrowolny wniosek zwalniający sąd z orzekania o winie, wtedy sąd takiego orzekania zaniecha. W takim wypadku sąd nie zamieści w wyroku informacji o winie i należy pamiętać, że kwestia winy w rozwodzie może być rozstrzygana tylko w wyroku rozwodowym. Jeżeli wyrok orzekający rozwód nie zawierał rozstrzygnięcia dotyczącego winy, nie można o niej rozstrzygać w osobnym procesie. W przypadku wniosku o nieorzekanie o winie rozwód pociąga za sobą takie skutki, jakby małżonkowie nie ponosili winy za rozpad pożycia małżeńskiego.

Zobacz serwis: Podział majątku

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd zaniecha orzekania o winie, jeżeli z takim wnioskiem wystąpią oboje małżonkowie.
Sąd zaniecha orzekania o winie, jeżeli z takim wnioskiem wystąpią oboje małżonkowie.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »