| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Czy dobro dziecka ma wpływ na orzeczenie rozwodu?

Czy dobro dziecka ma wpływ na orzeczenie rozwodu?

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Ten zapis często wywołuje pytania: „Czy sąd rzeczywiście może nie udzielić mi rozwodu”?

Należy podkreślić, że nie istnieją konkretne sytuacje, w jakich sąd nie udzieli rozwodu ze względu na dobro małoletnich dzieci.

Więź między rodzicami i dzieckiem

Każdy przypadek rozpoznawany jest indywidualnie. Przede wszystkim sąd bierze pod uwagę, czy rozwód nie pociągnie za sobą osłabienia więzi między dzieckiem a rodzicami w szczególności w sytuacji, gdy dziecko po rozwodzie będzie zamieszkiwało z jednym rodzicem.

W sytuacji, gdyby przez rozwód miało ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci sąd nie orzeknie rozwodu nawet, jeżeli nastąpił trwały rozkład pożycia między małżonkami.

Sąd bierze również pod uwagę okoliczności związane z naturą dziecka, to znaczy: jego wiek, stan zdrowia czy dojrzałość emocjonalną. W niektórych przypadkach sąd może skorzystać z opinii biegłego psychologa lub z wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora sądowego.

Sąd nie orzeka rozwodu, jeżeli miałoby ucierpieć dobro wspólnych dzieci małżonków. Nie chodzi tu o dzieci jednego z małżonków.

Dla oceny zagrożenia dobra dziecka sąd dokona porównania między sytuacją dziecka przed rozwodem i warunkami w jakich znajdzie się dziecko po orzeczeniu rozwodu.

Przesłanka dobra wspólnych małoletnich dzieci występuje również przy orzekaniu separacji. Sąd nie orzeknie bowiem separacji, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Zobacz również: Pozew rozwodowy – jak sporządzić

Konflikty w rodzinie

Należy pamiętać, że dziecko powinno wychowywać się w trwałej i dobrze funkcjonującej rodzinie.

Dlatego w sytuacji, gdy w rodzinie często dochodzi do awantur lub przemocy w rodzinie, orzeczenie rozwodu nie będzie sprzeczne z dobrem dziecka. Podobnie jest w sytuacji, gdy między małżonkami występują silne napięcia. Oczywistym jest, że dziecko nie powinno wychowywać się w takich warunkach.

Sąd nie orzeka rozwodu również w sytuacji, gdy jest to niezgodne z zasadami współżycia społecznego – na przykład: jeden z małżonków jest chory i wymaga opieki ze strony drugiego małżonka. Rozwód jest również niedopuszczalny jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Tak sytuacja ma miejsce wówczas, gdy zachowanie tylko jednego z małżonków doprowadziło do rozkładu pożycia np. gdy mąż dopuszczał się zdrady lub, a w tym samym czasie drugi z małżonek zachowywał się nienagannie.

Zobacz również serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »