| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Podanie wyroku do publicznej wiadomości (at. 50)

Podanie wyroku do publicznej wiadomości (at. 50)

Sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości w określony sposób, jeżeli uzna to za celowe, w szczególności ze względu na społeczne oddziaływanie skazania, o ile nie narusza to interesu pokrzywdzonego.

Podanie wyroku do publicznej wiadomości jest środkiem karnym wskazanym w art. 39 Kodeksu karnego. Polega on na publicznym podaniu treści sentencji wyroku, co może nastąpić w prasie, czasopiśmie lub innym środku masowego przekazu.Może ono również nastąpić w inny szczególny sposób wskazany przez sąd (np. poprzez umieszczenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń).

Celem stosowanie tego środka karnego jest stygmatyzacja sprawcy i popełnionego przez niego czynu, szczególnie w jego środowisku. Pełni to również funkcję wychowawczą, bowiem takie upublicznienie skazania może zwyczajnie odstraszać, zniechęcać innych od tego by nie podejmowali oni nawet próby popełnienia danego przestępstwa z obawy właśnie przed publicznym napiętnowaniem.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Podanie wyroku do publicznej wiadomości obejmuje również sytuację ogłoszenia wyroku w internecie lub telewizji, z tym że bardzo ważne jest to, że pojęcie to nie obejmuje swym zakresem publikacji wizerunku oskarżonego (portretu, zdjęcia etc.) co potwierdził w swym orzecznictwie Sąd Najwyższy.  Oznacza to, że odczytany lub zaprezentowany graficznie może być jedynie wyrok z treścią sentencji, za jaki czyn został skazany i na jaką karę.

Zgodnie z treścią analizowanego przepisu jego orzeczenie jest fakultatywne, zależne od uznania sądu, który podejmując decyzję o jego zastosowaniu ma wziąć pod uwagę społeczny charakter oddziaływania skazania, a także wziąć pod uwagę interes pokrzywdzonego (to aby go nie naruszyć).

Zobacz: Porady prawne

Należy zaznaczyć dodatkowo, że dla swojej skuteczności analizowany środek karny musi być orzeczony w sentencji wyroku. Ważne jest, aby określenie sposobu jego publikacji było precyzjnie tj. nie budziło wątpliwości interpretacyjnych. Przebieg wykonania orzeczonego środka nadzoruje jest nadzorowany przez sąd.

Podstawa prawna: Art. 50 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podanie wyroku do publicznej wiadomości obejmuje również sytuację ogłoszenia wyroku w internecie lub telewizji.
Podanie wyroku do publicznej wiadomości obejmuje również sytuację ogłoszenia wyroku w internecie lub telewizji.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »