REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziś 1.04.2024 są otwarte sklepy? Gdzie można zrobić zakupy w wielkanocny poniedziałek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wielkanocny poniedziałek to dzień, w który obowiązują przepisy o zakazie handlu w niedziele
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

To nie będzie Prima Aprilis, choć dziś dzień wyjątkowy – bo i Śmigus-Dyngus i dzień „…bo się pomylisz!”, to jednak wyjątków nie ma. Poniedziałkowy drugi dzień świąt to dzień ustawowo wolny od pracy. A w zakresie handlu traktowany jest jak niedziela z zakazem handlu. Co to oznacza dla potencjalnych klientów sklepów?

Co do zasady dziś w poniedziałek 1.04.2024 roku obowiązuje zakaz handlu i sklepy muszą być zamknięte, ale poza wyjątkami. W przeciwieństwie do wczorajszej niedzieli są więc duże szanse na pilne zakupy, łącznie ze świeżym pieczywem.

REKLAMA

Poniedziałek 1.04.2024 r. z zakazem handlu

Skoro obowiązują dziś takie same zasady jak w niedzielę z zakazem handlu, to wiadomo, że zakupów nie zrobi się w żadnym dużym sklepie – od dyskontów w rodzaju Lidl, Biedronka, Stokrotka czy Kaufland albo Dino, po duże sklepu pozasieciowe, które zatrudniają pracowników.

Otwarte mogą być sklepy na stacjach benzynowych, cukiernie, kwiaciarnie – oczywiście wszystkie kawiarnie czy restauracje.

Ze sklepów spożywczych co do zasady wolno prowadzić handel tylko ich właścicielom – z ewentualnym wsparciem członków najbliższej rodziny.

REKLAMA

Dlatego nie powinno dziwić, że otwarte są mniejsze sklepy sieci Żabka czy Carrefour Express albo występujące pod szyldem Lewiatana. One działają na zasadzie franczyzy czyli są własnością osoby prowadzącej handel, a sieci użyczają tylko marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bywa, że czynne są i większe. Jak to możliwe? Jeśli sklep jest prowadzony przez dwóch lub kilku wspólników spółki cywilnej, to wystarczy że właścicieli-wspólników wesprą rodziny i można handlować mając obsadę zarówno przy kasie jak i przy stoiskach wymagających wsparcia obsługi.

Co ważne, nawet małe sklepy Żabka mają swoją technologię wypieku pieczywa, a to oznacza, że do poniedziałkowego wielkanocnego śniadania czy kolacji można sobie zapewnić nawet ciepłe bułki czy bagietki.

Zakupy w poniedziałek 1.04.2024: co z VAT na podstawowe produkty spożywcze

Niestety, duża część sklepów, które mogłyby dziś prowadzić sprzedaż nie będzie czynna ze względów formalnych. Właśnie od dziś przywrócony został VAT 5% na podstawowe artykuły spożywcze: owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby itd. A to wymaga przeprowadzenia poważnej operacji na kasach fiskalnych – bez tego nie wolno ich stosować, a bez rejestracji w nich obrotu nie można sprzedawać.

To dotyczy także sklepów, które dziś objęte są zakazem handlu, ale jutro od 2 kwietnia gdy wtorek jest normalnym dniem pracy też pozostaną zamknięte – właśnie z racji niemożności legalnego rejestrowania obrotów.

Na pewno wielu klientów zastanawiać się też będzie – w kontekście przywrócenia podstawowej stawki VAT na żywność – czy za zakupy w poniedziałek, wtorek i kolejne dni kwietnia przyjdzie im zapłacić drożej.

Nie wiadomo jak będzie w małych sklepach – pewnie ich właścicieli nie stać na to, by VAT pokryć we własnym zakresie z marży, będą więc go doliczać klientom do ceny detalicznej.

Duże sieci, w tym Kaufland czy Lidl zadeklarowały jednak, że przynajmniej w kwietniu cen podstawowych artykułów o VAT nie podwyższą. W Lidlu np. dotyczy to aż 1,6 tys. takich produktów.

Handel w niedziele 2024: które niedziele są handlowe, ile ich jest

Politycy zapowiadają zmiany w przepisach zakazujących handlu w niedziele. Być może wkrótce będzie więcej niż siedem niedziel handlowych w roku, jak jest zgodnie  aktualnym stanem prawnym.

Przypomnijmy, że przedświąteczna niedziela 24 marca 2024 roku była dopiero drugą niedzielą handlową w tym roku, choć nie będziemy musieli na kolejną, trzecią czekać tak długo jak na tę w Niedzielę Palmową, bo handlowa będzie niedziela w kwietniu - ostatnia, 28.04.2024.
Oto lista niedziel, w które mogą być otwarte wszystkie sklepu bez ograniczeń:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Wśród partii tworzących koalicję mającą większość w Sejmie, Senacie i w rządzie nie ma zgodności co do zakresu zmian w niedzielach handlowych i z zakazem handlu. Od niedziel handlowych odzwyczaili się też sami Polacy, nie ma więc już tak mocnej presji na zmiany jaka była jeszcze niedawno.
Tym niemniej można oczekiwać jeszcze w tym roku kompromisowych rozwiązań, które zliberalizują obecne restrykcyjne przepisy. Może zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony – przypomnijmy, że w okresie przejściowym handlowa była przynajmniej jednak niedziela w miesiącu – albo lista podmiotów, których zakaz handlu nie obowiązuje, np. do sklepów osiedlowych i na stacjach benzynowych dołączą wszystkie sklepy działające w galeriach i centrach handlowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

REKLAMA

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku do końca życia. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sejm rozpatrzy możliwość wprowadzenia nowego świadczenia

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

REKLAMA