| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje?

Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje?

Kwestia wyliczenia wysokości alimentów w czasie wakacji budzi wątpliwości wśród rodziców, u których dziecko nie ma stałego miejsca zamieszkania, ale spędza z nimi całość lub część wakacji. Wysokość alimentów w trakcie wakacji nie ulega zmianie, a obowiązek alimentacyjny nie wygasa nawet na okres, w którym fundujemy dziecku wakacje z własnej kieszeni.

Alimenty nie mają wakacji

Rodzic, na którego został nałożony pieniężny obowiązek alimentacyjny, może zaopiekować się dzieckiem w okresie wakacyjnym, np. zabierając je do siebie lub na wczasy. Biorąc pod uwagę fakt, że przez ten czas koszty utrzymania dziecka obciążają tego rodzica, rodzi się pytanie: czy musi on uiszczać świadczenie alimentacyjne do rąk drugiego rodzica sprawującego opiekę, za okres, w którym dziecko przebywa poza miejscem zamieszkania?

Odpowiedź na te pytanie zależy od wyroku sądu wydanego w postępowaniu rozwodowym – jeżeli nie zawiera zapisu, iż zobowiązany do płacenia alimentów, który okresowo w czasie wakacji lub ferii sprawuje opiekę nad dzieckiem, nie musi płacić alimentów w pełnej wysokości – należą się alimenty w pełnej wysokości. Takie rozwiązanie jest zasadne chociażby dlatego, że mimo nieobecności dziecka, stałe wydatki związane z jego utrzymaniem nie znikają, np. rachunek za telefon komórkowy. Ewentualna nadwyżka powstała ze świadczenia alimentacyjnego w okresie wakacyjnym, może być wykorzystana na wydatki dodatkowe, właśnie takie jak np. sfinansowanie wyprawki szkolnej.

Możliwość zmiany wysokości zobowiązania alimentacyjnego

Jeżeli powyższe standardowe rozwiązanie nie sprawdza się w konkretnym przypadku, rodzice mają możliwość ubiegania się o zmianę wysokości i okresów płatności zobowiązania alimentacyjnego. Ustalone w wyroku rozwodowym alimenty dla dziecka mogą być zmienione tylko w trybie powództwa wytoczonego na podstawie art. 138 krio Strony mogą domagać się bądź podwyższenia, bądź obniżenia, bądź wreszcie uchylenia obowiązku alimentacyjnego - w miarę zmiany okoliczności (Krzemiński Zdzisław.  Alimenty i Ojcostwo. Komentarz.). Zgodnie z powyższym, zmiana wysokości zobowiązania alimentacyjnego możliwa jest jedynie w drodze postępowania sądowego i wydanego w nim wyroku.

Alimenty a praca w wakacje

Dla nastolatka wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale też okres w którym może spróbować zarobić swoje pierwsze pieniądze. W przypadku, gdy dziecko chce w okresie wakacyjnym podjąć pracę sezonową, nie może być mowy o obniżeniu, czy zniesieniu obowiązku alimentacyjnego. Niewątpliwie jest to znaczący krok do samodzielności, jednak nie gwarantujący możliwości stałego utrzymania się – wobec tego nie ma przesłanki dla wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Praca tymczasowa jako wakacyjna forma zatrudnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »