| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków

Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków

O alimentach na dziecko lub o alimentach między rozwiedzionymi małżonkami słyszał prawie każdy. Natomiast nie każdy słyszał o obowiązku alimentacyjnym, jaki może ciążyć na wnuku, na rzecz swojej babci lub swojego dziadka.

Członkowie rodziny mają obowiązek nawzajem sobie pomagać. Jest to nie tylko obowiązek moralny, ale także i prawny. Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania członkowi rodziny, który sam nie jest w stanie zapewnić sobie godziwego życia. Rodzinie znajdującej się w niedostatku należy dostarczyć wyżywienia, odzieży mieszkania, podstawowej opieki lekarskiej. W miarę możliwości należy także zadbać o rozwój duchowy, fizyczny czy intelektualny potrzebującego.

Usprawiedliwione potrzeby zależą od wielu czynników. Będą się odmiennie kształtowały w zależności od poszczególnych członków rodziny. Inne potrzeby życiowe mają dzieci, inne rodzice, inne tez potrzeby będą mieli dziadkowie. W przypadku obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziadków, alimenty w większej mierze będą musiały zaspokoić przede wszystkim potrzeby związane ze zdrowiem i wyżywieniem.

Prawo rodzinne reguluje obowiązek alimentacyjny między dziadkami a wnukami. Oznacza to, że w szczególnych warunkach wnukowie mają prawny obowiązek zatroszczyć się o swoich dziadków. Może zdarzyć się również sytuacja odwrotna.

Rodzice, którzy znaleźli się w niedostatku lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji mogą żądać alimentów od swoich dzieci. W przypadku, gdy dzieci nie żyją lub nie mają warunków finansowych, aby spełnić obowiązek alimentacyjny, alimenty płacą wnuki.

Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Zstępnymi są dzieci i wnuki, natomiast wstępnymi rodzice i dziadkowie.

 

Dziadkowie w niedostatku

Przesłanką powstania obowiązku alimentacyjnego wnuków na rzecz dziadków powstaje, jeśli znajdują się oni w niedostatku. Niedostatek to stan, w którym osoba nie jest w stanie sama zaspokoić swoich podstawowych i usprawiedliwionych potrzeb życiowych.

Nie uznaje się, że osoba znajduje się w niedostatku, jeśli nie podejmuje pracy zarobkowej, pomimo że ma do tego odpowiednie kwalifikacje i pozwala im na to stan zdrowia. Dotyczy to także dziadków. Nie mogą oni żądać alimentów od swoich wnuków, jeśli są w stanie znaleźć pracę. Wiek nie świadczy od razu o niemożliwości podjęcia pracy przez starsze osoby. Osobami znajdującymi się w niedostatku są na pewno, które:

  • nie pracują,
  • nie mają przyznanej renty,
  • nie pobierają emerytury,
  • nie uzyskują dochodów ze swojego majątku.

Otrzymywanie renty lub emerytury nie od razu świadczy, że dziadek lub babcia nie uzyskają alimentów. Zwłaszcza, że wysokość przyznawanych świadczeń emerytalno – rentowych nie jest obecnie wysoka.

Dziadkowie składają pozew

Pozew o alimenty jest pozwem bezpłatnym. Oznacza to, że nie wniosek się od niego żądanej opłaty. W przypadku obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziadków ma to duże znaczenie. Z reguły są to osoby nie majętne, które w alimentach upatrują sposobu na godne przeżycie.

Dziakowie składając pozew o alimenty muszą wykazać w nim, że znajdują się w niedostatku i nie są w stanie sami się utrzymać. Mogą na przykład dołączyć:

  • odcinek renty,
  • odcinek emerytur.

Ponadto dziadkowie muszą dokładnie opisać, jaką sytuację materialną mają ich wnuki, szczególnie wskazać, iż są w stanie płacić alimenty.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK