| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Instytucje rynku pracy > Jakie znaczenie ma dla bezrobotnego Krajowy Plan Działań

Jakie znaczenie ma dla bezrobotnego Krajowy Plan Działań


Zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia.


Krajowy Plan Działań określa zasady realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia w oparciu o inicjatywy samorządu gminy, powiatu, województwa i partnerów społecznych. To głównie one przedstawiają aktualne potrzeby rynkowe i czynnie uczestniczą w jego tworzeniu.

Krajowy Plan Działań jest uchwalany przez Radę Ministrów, a w jego tworzeniu uczestniczą przede wszystkim minister pracy, minister gospodarki, minister oświaty i minister rozwoju regionalnego.

Krajowy Plan Działań określa w szczególności:

  1. cele i kierunki działań zgodne z priorytetami polityki państwa w dziedzinie rynku pracy;
  2. przewidywaną wysokość środków finansowych, w tym Funduszu Pracy oraz budżetu państwa, na dofinansowanie działań wynikających z Krajowego Planu Działań;
  3. wskaźniki efektywności Krajowego Planu Działań.

Samorząd województwa na podstawie Krajowego Planu Działań przygotowuje corocznie regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia, określający priorytetowe grupy bezrobotnych i innych osób wymagających wsparcia – po zasięgnięciu opinii powiatowych jednostek samorządu terytorialnego oraz partnerów społecznych.

Dla bezrobotnego taki plan ma ogromne znaczenie, ponieważ jest on podstawą dla każdej pomocy, jaką bezrobotny uzyska w Urzędzie Pracy, od poradnictwa zawodowego po pożyczki i refundacje.

Rada Ministrów w ramach Krajowego Planu Działań może przyjąć rządowe programy promocji zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, mające na celu aktywizację zawodową bezrobotnych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK