REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy student jest poszukiwanym pracownikiem

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na obecnym rynku pracy, jeśli myślimy o zdobyciu pracy satysfakcjonującej, dobrze płatnej oraz zgodnej z kierunkiem wykształcenia, na samym początku swojej drogi zawodowej, jest bardzo trudno. Głównym powodem, dla którego pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych osób jest ich brak doświadczenia w pracy zarówno na podobnym stanowisku, jak i pracy w ogóle. Dlatego, aby po ukończeniu studiów być pożądanym kandydatem do pracy, dobrze byłoby zadbać wcześniej o doświadczenie, które pomoże zdobyć umiejętności oraz kompetencje zawodowe.

REKLAMA

Okres studiów jest bardzo dobrym momentem do podjęcia zatrudnienia. Nam, jako studentom zależy na tym, aby charakter pracy nie był stały, aby nie angażować się zbytnio. Może to być praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, może to być praca dorywcza, sezonowa, na zlecenie, o dzieło itp. Okres studiów jest jeszcze na tyle absorbujący edukacyjnie, że należy dużą część czasu poświęcić na naukę i sprawy związane z kierunkiem studiów. Dlatego taka forma pracy jak najbardziej odpowiada osobie uczącej się. Taka sytuacja jest również bardzo korzystna dla pracodawcy, ponieważ nie musi on być związany z osoba na dłuższy okres czasu. W momencie, kiedy pracownik nie spełnia oczekiwań, wystarczy tylko nie przedłużać umowy lub nie zawierać nowej. Również nie ma potrzeby dbać o cały pakiet ubezpieczeniowy i socjalny. Jako osoba ucząca się, student jest ubezpieczony na uczelni, więc nic nie traci z tego tytułu. Kolejnym atutem jest to, że studenci są to osoby bardzo energiczne, otwarte, kreatywne, łatwo nawiązują kontakty interpersonalne, są odważne, pełne zapału itp. Dlatego też łatwiej jest im pracować w wielu obszarach, np.: w reklamie, z dziećmi, w ciągłym ruchu, podróżując itd.

REKLAMA

REKLAMA

Studenci też często nie mają żadnych zobowiązań, dlatego dla nich nie jest problemem pozostawanie w pracy po godzinach, przychodzenie do pracy w dni wolne czy święta, nienormowany czas pracy. Dla pracodawcy jest to korzystna sytuacja, gdyż mając zatrudnionych część osób na stałe, a część w formie dorywczej, wówczas nie ma żadnych trudności z funkcjonowaniem firmy, nawet wówczas, kiedy niektórym pracownikom nagle coś „wypadnie”. Z tego też powodu tak wiele restauracji, pubów, kawiarni zatrudnia studentów. Jest to praca wymagająca od pracownika kompetencji społecznych, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, optymizmu, siły perswazji, umiejętności negocjacyjnych itd. Młodym ludziom wiele z tych rzeczy przychodzi w sposób bardzo naturalny. Deficyty związane z brakiem doświadczenia wyrównuje przełożony, kierownik, menedżer, który pomoże w sytuacjach kryzysowych.

Często również młodzi ludzie są zatrudniani z powodu dobrej kondycji, siły fizycznej czy ogólnego stanu zdrowia. Wiadomo, że wraz z wiekiem wydolność człowieka się znacznie zmniejsza i dlatego niektóre czynności, które młodym przychodzą z łatwością, w późniejszym wieku stanowią już duży problem. Dlatego też osoby młode zatrudniane są do roznoszenia ulotek, rozklejania plakatów, do rozkładania towarów na półkach w marketach, zbioru sezonowych owoców i warzyw, w sklepach, w pubach, w agencjach promocji itd. Wysiłek fizyczny jaki należy włożyć w wykonywanie tych czynności dla starszych osób jest zbyt obciążający.
Ponadto praca w młodym zespole daje duże szanse na pracę szybką, na tworzenie nowych, alternatywnych rozwiązań oraz na efektywność wykonywanych zadań. Poza tym młodzi nie są obciążeni bagażem doświadczeń, nawykami, które z poprzedniego miejsca pracy mogą przenosić na obecne. Zatem można uznać, że w wielu branżach student jest nie tylko pożądanym pracownikiem, lecz wręcz niezbędnym ogniwem w firmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA