REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z jakich powodów można odwołać darowiznę?

Sebastian Wybranowski
Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego
Nie można mówić o rażącej niewdzięczności w przypadku nie zawiezienia darczyńcy na jego prośbę np. do kościoła. Tego rodzaju sytuacje związane z odwołaniem darowizny są najczęstsze, jednak w praktyce nie są one łatwe do udowodnienia, a tym samym i samo odwołanie darowizny jest bardzo trudne w realizacji.
Nie można mówić o rażącej niewdzięczności w przypadku nie zawiezienia darczyńcy na jego prośbę np. do kościoła. Tego rodzaju sytuacje związane z odwołaniem darowizny są najczęstsze, jednak w praktyce nie są one łatwe do udowodnienia, a tym samym i samo odwołanie darowizny jest bardzo trudne w realizacji.

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna jest umową, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, uszczuplając tym samym swój własny majątek. Odwołanie darowizny może nastąpić jedynie z przyczyn określonych w Kodeksie cywilnym.

Przyczyny odwołania darowizny

Darowiznę można odwołać, choć w zasadzie sytuacje w których może to mieć miejsce są wyjątkami – znaczenie mają następujące przyczyny:
1. czy darowizna została już wykonana;
2. zachowanie obdarowanego względem darczyńcy;
3. ubezwłasnowolnienie darczyńcy;
4. zasady współżycia społecznego.

REKLAMA

Czym jest darowizna?

REKLAMA

Darowizna jest umową na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, uszczuplając tym samym swój własny majątek. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednakże umowa darowizny jest ważna pomimo braku zachowania tej formy, jeżeli przyrzeczone zobowiązanie zostało spełnione. Przy czym nie wolno zapomnieć o tym, że ze względu na przedmiot darowizny szczególna forma związana z przeniesieniem jego własności musi być zachowana. To tyle w temacie krótkiego wstępu co do samego pojęcia darowizny.

Wracając do wątku głównego z punktu widzenia darczyńcy może on odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, o ile w czasie po zawarciu umowy, a przed wydaniem przedmiotu darowizny, stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny spowodowałoby uszczerbek dla jego własnego utrzymania przy uwzględnieniu jego usprawiedliwionych potrzeb lub uszczerbek dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Sytuacje takie w praktyce nie zdarzają się często, ale przykładem niech będzie hipotetyczna historia która mogła mieć miejsce. Rodzice posiadają własny dom w którym mieszkają oraz domek letniskowy który w drodze darowizny chcieli przekazać swojemu dziecku. W czasie kiedy był podpisywany akt darowizny domku letniskowego, dom rodziców spalił się – klucze do domku letniskowego nie zostały jednak faktycznie przekazane, a więc nie doszło jeszcze do wykonania darowizny pomimo zawarcia umowy. W takiej sytuacji z uwagi na znaczny uszczerbek w majątku rodziców (doszczętnie spalony dom), który ma wpływ na ich utrzymanie przy uwzględnieniu ich potrzeb, odwołanie darowizny jako niewykonanej może mieć miejsce i będzie uzasadnione.

Zobacz również: Co to jest rażąca niewdzięczność obdarowanego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rażąca niewdzięczność obdarowanego

REKLAMA

Sytuacja niezależna od faktu wykonania darowizny przez darczyńcę, a związana z odwołaniem darowizny może mieć miejsce kiedy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Jednak darowiznę taką można odwołać tylko w przeciągu roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Problem, który może być związany z tym akapitem to jak przypuszczam niezrozumienie pojęcia - „rażącej niewdzięczności.” Brak jest niestety kodeksowej definicji tego pojęcia. Praktyka i doświadczenie życiowe Sędziów oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego, które jest bogate w tym zakresie określa jakie zachowanie obdarowanego względem darczyńcy jest już rażącą niewdzięcznością, a jakie jedynie następstwem zachowania samego darczyńcy (mam tu na myśli czyny nieumyślne i w wyniku prowokacji samego darczyńcy). Niewątpliwie musi być to zachowanie skierowane bezpośrednio przeciwko osobie darczyńcy, a jego wydźwięk musi budzić w społeczeństwie negatywne odczucia, a nie w osobie darczyńcy. Należy przy tym pamiętać, iż ta niewdzięczność w swoim wymiarze musi być rażąca – czyli dużych rozmiarów.

Nie można mówić o rażącej niewdzięczności w przypadku nie zawiezienia darczyńcy na jego prośbę np. do kościoła. Tego rodzaju sytuacje związane z odwołaniem darowizny są najczęstsze, jednak w praktyce nie są one łatwe do udowodnienia, a tym samym i samo odwołanie darowizny jest bardzo trudne w realizacji.

Ubezwłasnowolnienie darczyńcy

Kolejnym powodem odwołania darowizny może być fakt ubezwłasnowolnienia darczyńcy. Przedstawiciel ustawowy może wtedy żądać rozwiązania umowy darowizny, o ile ze względu na wartość darowizny jest ona nadmierna. Przybliżając chodzi o sytuację kiedy ktoś w drodze darowizny otrzymał od darczyńcy majątek o znacznej wartości bez uzasadnienia. Tutaj jednak należy pamiętać, iż rozwiązania umowy nie można żądać po upływie lat dwóch od jej wykonania, niezależnie od faktu kiedy doszło do ubezwłasnowolnienia darczyńcy.

Zasady współżycia społecznego

Zasady współżycia społecznego są pojęciem podobnym do rażącej niewdzięczności w tym znaczeniu, że nie ma jednolitej definicji tego pojęcia w prawie cywilnym. 

Ustawodawca stworzył klauzulę generalną odsyłającą do norm pozaprawnych. To czy określone zachowanie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego każdorazowo odnosi się do konkretnego przypadku oraz towarzyszących mu okoliczności, a weryfikacją ich zajmuje się Sąd. Po tym krótkim wstępie wracając do sedna naszego zagadnienia, pisząc o powodach odwołania darowizny nie można pominąć sytuacji na którą obdarowany może się powołać broniąc się przed odwołaniem darowizny. Mianowicie przepisów o odwołaniu darowizny nie stosuje się, gdy darowizna czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego. Tym samym o ile zostaną naruszone te zasady o tyle wtedy nie może być mowy o odwołaniu darowizny, a więc jest to przesłanka negatywna do odwołania darowizny.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł przybliżył problematykę wynikającą z zadanego pytania.

Zobacz również serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz zadawania prac domowych w szkołach. Decyzja zależy od ucznia i jego rodziców

Obowiązujące przepisy zakazują zadawania prac domowych w pierwszych trzech klasach w szkołach podstawowych. W starszych klasach prace nie są obowiązkowe - decyzja o tym, czy wykonać zadanie, leży po stronie ucznia i jego rodziców. Skutki ograniczenia możliwości zadawania prac domowych zależą od reakcji nauczycieli.

Chat GPT wkracza do szkół. MEN: sztuczna inteligencja ma pomagać uczniom, stanowić wsparcie dla nauczycieli i organizować pracę szkoły

MEN wprowadza do szkół sztuczną inteligencję. Chat GPT ma stanowić wsparcie dla nauczycieli i pomoc w edukacyjnym i osobowym rozwoju ucznia, a także w organizacji pracy szkoły – wynika z „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji”, nad którą pracuje resort i która ma wyznaczyć ramy polityki i działań państwa niezbędne do dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. 

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego. Gdzie składać wnioski? Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia?

Zaświadczenia z KRK w szkołach. Rodzic przestępcą? Dyrektorzy z aktami, że nie [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Dokumenty dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

REKLAMA

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

REKLAMA

Sąd: Wzór pisma w sprawie wyroku, o którym nie wiedziałeś. Jak odzyskać od komornika pieniądze

To wciąż częsta sytuacja. Zapadł przeciwko Tobie wyrok nakazowy e-sądu z Lublina. Nie wiedziałeś, że pozwano Cię za jakąś przeoczoną płatność za telefon czy kablówkę. Komornik wszedł na konto. Co wtedy zrobić? Trzeba złożyć pismo w sądzie informujące, że nie otrzymałaś żadnej informacji o wyroku przeciwko Tobie. Jest krótki termin - 7 dni.

Zakaz palenia w oknach, na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa wciąż powraca. Wzorem będą regulacje litewskie?

Zakaz palenia na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa powraca w Ministerstwie Zdrowia. Wzorem będą regulacje litewskie? Palenie papierosów w miejscach publicznych wciąż budzi emocje. Resort nie jest jednak chętny do podjęcia radykalnej decyzji.

REKLAMA