| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Edukacja – vademecum

Edukacja – vademecum

Jak zapisać dziecko do szkoły? Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole? Jakie są terminy ferii zimowych? Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym? Właśnie na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym poradniku.

Pomoc materialna

Zasiłki, stypendia i dofinansowania to tylko niektóre z możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy w związku z nauką w szkole.

  1. W roku 2011/2012 rząd wystosował program „Wyprawka szkolna”. Jest to celowa pomoc finansowa, przeznaczona na zakup podręczników dla uczniów niektórych klas i szkół. Maksymalna kwota jaką można uzyskać to 390 zł na ucznia.
  2. Dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego to świadczenie przyznawane rodzicom do zasiłku rodzinnego. Jego przyznanie jest zależne od uzyskanych dochodów.
  3. Dodatek w związku z podjęciem nauki poza miejscem zamieszkania wypłacany jest przez dziesięć miesięcy w roku w okresie pobierania nauki, w wysokości 50 lub 90 zł. Także jest dodatkiem do zasiłku.
  4. O stypendium szkolne mogą ubiegać się uczniowie będący w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium ma formę zwrotu kosztów udziału w zajęciach lub pomocy rzeczowej. Jest przyznawane na wniosek, na podstawie kryterium dochodowego. Jest to pomoc o charakterze socjalnym.
  5. Uczeń może uzyskać też pomoc motywacyjną – stypendium dla najlepszych. Jest to wyróżnienia dla osób nieprzeciętnych, o sukcesach naukowych bądź sportowych.

Zobacz też: Stypendia dla najlepszych uczniów

 Nowości

Szkoły starają się iść z duchem czasu. Przejawem nowoczesności jest możliwość zapisywania przebiegu zajęć i ocen uczniów w dzienniku elektronicznym. E- dziennik zawiera wszystkie dane wprowadzane do dziennika papierowego. Jest w każdej chwili dostępny dla rodziców. System jest także pomocny dla nauczycieli, np. w obliczaniu średniej ocen. 

Zobacz tez: Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Egzaminy

Każdy etap nauki szkolnej zakończony jest sprawdzeniem zdobytej wiedzy w formie egzaminu. Test taki bada nie tylko poziom wiedzy ale także zdobyte umiejętności. Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów, w większości przypadków każdy kto się na nim stawi ma zagwarantowany pozytywny wynik(poza maturą oczywiście). Jest podstawowym kryterium w rekrutacji do następnej szkoły.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK