| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Interwencja Rzecznika Praw Dziecka w sprawie warunków higieniczno – sanitarnych w szkołach

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka w sprawie warunków higieniczno – sanitarnych w szkołach

Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o przeprowadzenie w tych szkołach kontroli przez Głównego Inspektora Sanitarnego wspólnie z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka celem ustalenia, czy spełniają one wymogi higieniczno – sanitarne.

Toalety poza budynkiem szkoły

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, aż 52 szkoły w Polsce posiadają tzw. ustępy zewnętrzne. Powoduje to konieczność opuszczenia budynku szkoły, celem załatwienia potrzeb fizjologicznych. Aktualny stan prawny dopuszcza taki stan rzeczy - można załatwiać  potrzeby fizjologiczne w wolnostojącym budynku ze szczelnym zbiornikiem nieczystości. W zgodnej opinii zainteresowanych ustępy zewnętrzne są znacznym utrudnieniem dla dzieci i nie powinien mieć miejsca.

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Minister Zdrowia z prośbą o przeprowadzenie w tych szkołach przez Głównego Inspektora Sanitarnego razem z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka celem ustalenia panujących warunków higieniczno – sanitarnych. W opinii Rzecznika zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do różnych czynników chorobotwórczych i są zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z tego typu ustępów. Michalak przypomina, że w ustawie o systemie oświaty jest zapisane, że jednym z obowiązków organów lub placówek jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wykonywania remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie.
Kompleksowa kontrola szkół pod tym kątem pozwoli określić ich stan pod względem spełnienia wymogów higieniczno – sanitarnych. Niewykluczone, że wnioski pokontrolne przyczynią się do wyeliminowania tego problemu z polskiego szkolnictwa.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą.
Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK