REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy młodocianego

Anna Łabuzek
Urlop wypoczynkowy młodocianego/ fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy młodocianego/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy udzielany jest pracownikowi młodocianemu na odmiennych zasadach niż w przypadku dorosłych pracowników. Bardziej liberalne kodeksowe uregulowania urlopowe wynikają z potrzeby wzmożonej ochrony psychicznego rozwoju i zdrowia zatrudnionych osób młodocianych.

Zatrudnianie osób młodocianych

Prawne uregulowania dotyczące pracowników młodocianych zostały zawarte w dziale dziewiątym Kodeksu pracy, z których stricte wynika, że młodocianym jest osoba, która ukończyła już 16 lat, a jeszcze nie przekroczyła 18 lat. Co za tym idzie zatrudnianie osoby poniżej 16 roku życia jest zabronione. Dozwolenie zatrudnienia młodocianego odnosi się do tego, który ukończył przynajmniej gimnazjum i przedstawił świadectwo lekarskie, które stwierdza, że praca tego rodzaju nie jest zagrożeniem dla jego zdrowia. Natomiast młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.

REKLAMA

Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Jednak jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. (w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum), z osobą, która ukończyła 16 lat a nie ukończyła gimnazjum, może zostać zawarta umowa o pracę (na wniosek jej opiekuna lub przedstawiciela ustawowego), mająca na celu przygotowanie do zawodu, odbywana w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, jeśli: został on przyjęty do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w gimnazjum / uzyskał zezwolenie dyrektora gimnazjum (w którego obwodzie mieszka), na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą i w obu przypadkach uzyskał pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Czas pracy małoletnich

Czas pracy małoletniego nie może przekraczać:

  • gdy jest on w wieku do 16 - 6 godzin na dobę,
  • gdy jest on w wieku powyżej 16 lat - 8 godzin na dobę.

Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy czy poza nimi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego przekracza 4,5 godziny, wówczas pracodawca jest zobowiązany wprowadzić mu przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, która wliczana jest do czasu pracy. Prawa pracowników małoletnich w pewnym zakresie są podobne do praw przysługujących kobietom w ciąży. Istnieje bowiem zakaz zatrudniania ich w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej (czyli pomiędzy godzinami 2000 a 600) oraz przy pracach wzbronionych, których wykaz ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy

Prace wzbronione młodocianym

Do prac wzbronionych rozporządzeniem można zaliczyć prace:

  • związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym/ wymuszoną pozycją ciała,
  • zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu,
  • narażające na działanie szkodliwych czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych,
  • stwarzające zagrożenia wypadkowe.

Przerwa w pracy pracownika młodocianego (obejmująca porę nocną) powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 godzin, a w każdym tygodniu co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Prawa pracownika młodocianego

Urlop wypoczynkowy i jego wymiar

Po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy, młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, a po upływie roku uzyskuje tych dni aż 26.

Młodociana pracownica porzuciła naukę i przygotowanie zawodowe, w wyniku czego, umowa o pracę została rozwiązana po 4 miesiącach pierwszego roku nauki zawodu. Młodociana nie przepracowała 6 miesięcy w związku z czym w ogóle nie nabyła prawa do urlopu. Gdyby przepracowała od 6 do 12 miesięcy, nabyłaby prawo do 12 dni urlopu wypoczynkowego. Uzyskanie pełnych 26 dni następuje po przepracowaniu pełnych 12 miesięcy.

W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, przysługuje mu prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed uzyskaniem pełnoletności.

REKLAMA

W dniu 1 października 2012 r. zatrudniono młodocianego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Nabył on prawo do 12 dni urlopu z dniem 29 marca 2013 r. (wraz z upływem 6 miesięcy zatrudnienia), a prawo do 26 dni urlopu nabędzie z upływem roku pracy, tj. z dniem 30 września 2013r. Gdyby przed tym dniem ukończył 18 lat, po roku pracy przysługiwałby mu urlop w wymiarze 20 dni. W przypadku kontynuacji przygotowania zawodowego wraz z rozpoczęciem kolejnego roku, młodociany zależnie od wieku nabywa prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 26 dni (tyle wynosi wymiar urlopu w każdym następnym roku) lub 20 dni (tyle wynosi wymiar urlopu, jeśli ukończył 18 lat).

Obydwa wymiary sumują się i wraz z upływem pierwszego roku młodociany ma prawo łącznie do 38 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (12 dni + 26 dni). Przy czym pierwszy urlop jest nabywany z dołu po przepracowaniu wymaganego okresu (6 miesięcy i 1 roku). W następnych latach w każdym roku kalendarzowego aż do ukończenia 18 lat, urlop ten wyniesie 26 dni roboczych.

Polecamy serwis: Praca małoletnich

Urlop młodocianego w czasie ferii

REKLAMA

Jeżeli młodociany uczy się w szkole, wówczas urlopu należy mu udzielić w okresie ferii szkolnych (zimowych i letnich). Obowiązkiem jest udzielenie urlopu w okresie ferii szkolnych, jednak nie podczas przerw świątecznych (np. 23-31 grudnia), gdyż przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. (w sprawie organizacji roku szkolnego) wyraźnie odróżniają przerwy świąteczne od ferii zimowych i letnich. Jeśli jednak małoletni nie nabył prawa do urlopu, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych (decyzja uznaniowa). Pracodawca jest również zobowiązany na wniosek młodocianego (ucznia szkoły dla pracujących), udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (w przeciwieństwie do urlopów bezpłatnych udzielanych na ogólnych zasadach).

Udzielenie urlopu wypoczynkowego młodocianemu jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy, a jego naruszenie powoduje powstanie po stronie pracodawcy odpowiedzialności w postaci wykroczenia.

Wynagrodzenie za okres urlopu

Za czas urlopu wypoczynkowego młodocianemu przysługuje wynagrodzenie albo ekwiwalent pieniężny w razie niemożności wykorzystania go w naturze (czyli poprzez dni wolne od pracy), które należy obliczyć na podobnych zasadach jak w przypadku pozostałych pracowników.

Młodociana podjęła pracę od 1 sierpnia 2012 r. w celu nauki zawodu. Umowa została z nią rozwiązana z przyczyn zdrowotnych z dniem 28 lutego 2013 r. Po upływie 6 miesięcy zatrudnienia, tj. z dniem 31 stycznia 2013 r. młodociana nabyła prawo do pierwszego urlopu w wymiarze 12 dni. W okresie ferii zimowych wykorzystała 3 dni urlopu (udzielonego zaliczkowo). Zatem przysługiwało jej prawo do ekwiwalentu za 9 dni urlopu wypoczynkowego (12 dni - 5 dni).

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 208 z późn. zm.).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. 2004 nr 200 poz. 2047).

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób nie mających 16 lat, które ukończyły gimnazjum oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz.U. 2002 nr 214 poz. 1808).

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2002 nr 46 poz. 432).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm uchwalił: 1000 zł dodatku brutto do pensji [Wykaz zawodów z dodatkiem]
Mobbing - czym jest, jak udowodnić. Czym różni się od dyskryminacji, molestowania, naruszenia dóbr osobistych? Jaką ochronę ma pracownik? Co powinien zrobić pracodawca?

O mobbingu mówi i pisze się wiele. Ale nie każdy wie, czym mobbing faktycznie jest i jak odróżnić mobbing od dyskryminacji, molestowania czy stalkingu, a także jednorazowego naruszenia dóbr osobistych. Mobberami wobec pracownika mogą być pracodawca lub inni pracownicy, w tym jego przełożeni, choć również przełożony może doznawać mobbingu ze strony podwładnych. Jaka ochrona przysługuje pracownikowi w razie mobbingu i jak powinien zachować się pracodawca? Wyjaśniamy te kwestie.

Dlaczego warto złożyć wniosek o 800 do końca kwietnia?

Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku o 800 plus do ZUS, jeśli chce się zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego. Czy można złożyć wniosek również w weekend? 

Sejm uchwalił ustawę uznającą drugi język regionalny

Język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi język regionalny. Tak uchwalił w piątek 26 kwietnia Sejm RP. 

REKLAMA

Casual friday to już prawie weekend. Ale czy na pewno szef może decydować o stroju pracownika? Sprawdź, gdzie kończy się służbowe podporządkowanie.

Casual Friday, czyli idziemy do biura w T-shircie. Dress code towarzyszy nam od najmłodszych lat. Ale czy na pewno szef może decydować o tym, jak ubiera się pracownik? Sprawdź, gdzie kończy się podporządkowanie, a zaczynają dobra osobiste.

Babciowe to konkretne pieniądze na dziecko [1500-1900 zł miesięcznie]. Co warto wiedzieć już teraz o programie Aktywny rodzic w pracy

Babciowe, czyli świadczenie „aktywny rodzic w pracy” będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia. Ustawodawca szczegółowo określił wymagania dotyczące nowego świadczenia. Babciowe w tym programie może wynosić 1500 zł lub 1900 zł miesięcznie.

Zasiłek rodzinny 95 zł i dochód 674 zł na osobę. Waloryzacja do 15 maja 2024 r.?

Szokuje, że trzeba zarabiać mniej niż 674 zł na osobę, by dostać zasiłek rodzinny. Jednak do 15 maja rząd powinien otrzymać propozycję waloryzacji tego zasiłku. 

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

REKLAMA

Zapłaciłeś opłatę cukrową? Minął termin na złożenie informacji CUK-1 i na zapłatę podatku. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca był ostatnim dniem na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin minął, a płacić trzeba.

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

REKLAMA