REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy dziecko może dziedziczyć

Dziedziczenie przez dzieci.
Dziedziczenie przez dzieci.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedz na to pytanie jest jednoznaczna. Tak dziecko, bez względu na wiek, a nawet dziecko poczęte - a jeszcze nie urodzone (nasciturus) może zgodnie z polskim prawem być spadkobiercą.

 Kto w ogóle może dziedziczyć

W Polsce  prawo spadkowe unormowane jest w  kodeksie cywilnym. Zgodnie z nim spadkobiercą może być osoba fizyczna lub osoba prawna posiadająca zdolność dziedziczenia, powołana do spadku na podstawie testamentu lub ustawy.

REKLAMA

Niezbędnym warunkiem do bycia spadkobiercą jest posiadanie przez tę osobę zdolności do dziedziczenia, a więc zdolności do stania się następcą prawnym, czyli nabycia praw i obowiązków tworzących spadek.

Kolejnym warunkiem skutecznego prawnie dziedziczenia jest istnienie spadkobiercy (już i jeszcze) w chwili otwarcia spadku, czyli w chwili śmierci spadkodawcy.

REKLAMA

Oznacza to że nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku. Warunku tego nie spełnia osoba, która zmarła przed lub jednocześnie ze spadkodawcą. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja dziecka poczętego, a nieurodzonego w chwili śmierci spadkodawcy (nasciturusa). Ma on bowiem warunkową zdolność do dziedziczenia, to znaczy że może być spadkobiercą pod warunkiem że urodzi się żywy. Do ochrony przyszłych praw nasciturusa, może być ustanowiony kurator.

Poza podejmowaniem czynności zabezpieczających może on w szczególności uczestniczyć w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, gdy postępowanie takie wszczęto przed urodzeniem się dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa dziedziczenia

Zgodnie z polskim prawem powołanym do spadku można być albo na podstawie testamentu, albo na podstawie ustawy. Dziedziczenie ustawowe oparte jest na więzach rodzinnych i zmierza do pozostawienia majątku spadkowego osobom najbliższym spadkodawcy. Przyjęto założenie, że ustawowy porządek dziedziczenia odzwierciedla dorozumianą wolę spadkodawcy, która w wielu wypadkach pokrywałaby się prawdopodobnie z kolejnością dziedziczenia określoną przez ustawodawcę. Ponadto należy zauważyć iż przyjęty krąg spadkobierców ustawowych zbliżony jest bardzo do zbioru osób uprawnionych i zobowiązanych do alimentacji.

 Spadkobiercy ustawowi

REKLAMA

Do kręgu spadkobierców ustawowych zaliczono: zstępnych spadkodawcy, jego małżonka, rodziców i rodzeństwo oraz zstępnych rodzeństwa. W pierwszej kolejności do spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

W przypadku gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Dochodzą one do spadku na zasadzie tzw. zastępstwa (reprezentacji).

Zobacz również: Jak dziedziczy dziecko konkubentów?

Pochodzenie dziecka

Dowodem pochodzenia dziecka od spadkodawcy jest akt urodzenia, w którym spadkodawcę wymienia się jako matkę lub ojca konkretnej osoby.

Nie jest wykluczone ustalenie pochodzenia dziecka po śmierci rodzica-spadkodawcy. W takim przypadku orzeczenie wywołuje skutek prawny z mocą wsteczną, czyli od chwili urodzenia się dziecka. Również w razie sądowego ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa wskazana w orzeczeniu osoba staje się spadkobiercą po swoim rodzicu. Dopuszczalna jest też sytuacja odwrotna, tzn. gdy po śmierci spadkodawcy doszło do zaprzeczenia ojcostwa (macierzyństwa) lub unieważnienia uznania dziecka. Wówczas skutkiem takiego postępowania jest wyłączenie od dziedziczenia (z mocą wsteczną) osoby objętej orzeczeniem.

Zaistnienie wyżej wskazanych zdarzeń po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku skutkuje tym, że osoby mające w tym interes mogą wnieść o zmianę postanowienia w trybie art. 679 kodeksu postępowania cywilnego, tak by zmienionym orzeczeniem objąć dzieci niesłusznie pominięte, lub wyeliminować z kręgu spadkobierców osoby niesłusznie ujęte w pierwotnym postanowieniu.

Dzieci spadkodawcy

Do spadku powołane są wszystkie dzieci spadkodawcy, zarówno dzieci urodzone w związku małżeńskim, jak i dzieci pozamałżeńskie, których ojcostwo spadkodawcy zostało ustalone bądź w drodze uznania, bądź wskutek orzeczenia sądowego. Poza dziećmi biologicznymi po rodzicach dziedziczą również osoby przysposobione przez spadkodawcę.

Dziedziczenie "w pierwszej kolejności" dzieci spadkodawcy oznacza, że wstępują one w ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego rodzica w określonych ułamkiem częściach równych. Jeżeli zaś współdziedziczą z drugim rodzicem (małżonkiem spadkodawcy), wówczas udziały spadkobierców są także zasadniczo równe. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której więcej niż troje dzieci dochodzi do dziedziczenia z drugim rodzicem (małżonkiem spadkodawcy). W tym przypadku ustawa zapewnia drugiemu rodzicowi co najmniej 1/4 całości spadku.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA