| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka

Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka

W związku z potrzebą doprecyzowania przepisów dotyczących zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty, 1 września 2010 r. wejdą w życie przepisy, które określą kiedy i za co samorządy mogą pobierać takie opłaty. Niestety proponowane zmiany odbiją się przede wszystkim na kieszeni rodziców.

Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat. Jest ono realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji, a także budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe.

Przedszkole publiczne

Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;

Publiczna forma wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Zobacz równie: Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć

Opłaty

Opłaty za świadczenia w prowadzonych przez gminy przedszkolach publicznych ustala rada gminy. W ciągu najbliższego roku rady gmin będą mogły określić, że po piątej godzinie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu będą pobierane opłaty, np. za prowadzenie zajęć, wychowania i opieki.

Nowe przepisy nie określają jednak w jakich godzinach będą się odbywały bezpłatne zajęcia. Oznacza to, że gmina może wprowadzić zasadę, według której od 8.00 do 12.00 zajęcia są płatne, a dopiero później bezpłatne. W związku z tym rodzice będą zmuszeni pokrywać dodatkowe koszty.

Zobacz również serwis: Edukacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK